Ana SayfaRehberFiat Money (İtibari Para) Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Fiat Money (İtibari Para) Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?

-

Devletler tarafından veya özel kurumlarca devlet için basılan parayı temsil eden fiat money (itibari para) kavramının ne olduğunu inceleyelim.

Fiat Money (İtibari Para) Nedir?

Dolar

Fiat money, devletler tarafından basılan ve basıldığı devlet tarafından desteklenen, korunan ve ihraç edilen para birimidir. Bu paranın değeri, onu destekleyen devlet tarafından oluşturulan arz ve talep dengesiyle belirlenir. Dolar, Euro ve Türk Lirası gibi günümüzde kullanılan kağıt paraların tümü fiat money para birimidir.

Fiat money merkez bankaları tarafından basılır ve bu da merkez bankasının ekonomi üzerindeki kontrolünü arttırır. Çünkü merkez bankaları ne kadar para basılacağını kontrol edebilirler. Fakat çok fazla para basılması enflasyonun yükselmesine yani hiperenflasyona sebebiyet verebilir (bknz: Enflasyon Nedir? Kripto Paralarda Enflasyon). Bu nedenle itibari paraların değer kaybetme veya değer kazanma ihtimalleri bulunmaktadır. Örneğin, bir ülkede enflasyonun artıyor olması o ülkenin para biriminin değer kaybetmekte olduğu anlamına gelir ve merkez bankaları bu durumu engellemek için faiz artışına gitmek gibi bazı önlemler alırlar. Çünkü faiz artışı, itibari paraların piyasadan çıkarak bankalara girmesini sağlar. Bu sayede “az olan değerlenir” mantığı ile değer kaybeden itibari paranın tekrar değer kazanması hedeflenir.

Fiat Money (İtibari Para) Hangi Avantajlara ve Dezavantajlara Sahiptir?

Fiat para

Avantajları

  1. Herhangi bir metaya bağlı olmadığı için düşük maliyetlidir.
  2. Bir ülke ekonomisinin ihtiyaç duyduğu gereksinimleri karşılayabiliyor ise iyi bir para birimi olarak hizmet eder.
  3. İtibari para altın gibi sınırlı veya sabit bir kaynak olmadığından, merkez bankalarının arzı üzerinde çok daha fazla hakimiyeti bulunmaktadır. Bu da merkez bankalarına kredi arzı, likidite ve faiz oranları gibi ekonomik değişkenleri yönetme gücü sağlar (bknz: FED Nedir? FED Toplantıları Neden Önemlidir?).

Dezavantajları

  1. Sınırsız arza sahip olmaları nedeniyle itibari paralar ile ilgili balonlar oluşturmak için daha fazla fırsat vardır.
  2. Yanlış ekonomi politikaları ve fazla basılması sonucunda enflasyon riskine sahiptir. Enflasyonun artışı ile halk temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanır.
  3. Bir ülkenin para biriminde yaşanacak değer kaybı, o ülkenin ithalat giderlerini arttırır. İthal edilen ürünlerde pahalılaşma gözlenir.
Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler