Ana SayfaRehberEnflasyon Nedir? Kripto Varlıklarda Enflasyon

Enflasyon Nedir? Kripto Varlıklarda Enflasyon

-

Enflasyon

Enflasyon, bir para biriminin alım gücündeki azalma olarak tanımlanabilir. Bir ekonomide, mal ve hizmetlerin fiyatındaki devamlı artıştır. Ekonomideki neredeyse tüm maddelerin fiyatının yükseldiğini ifade eder. Bunun yanı sıra enflasyon, uzun vadeli bir olgudur. Fiyatlardaki artış devamlı olmalı ve yalnızca dönemsel olarak ortaya çıkmamalıdır.

Dolanımda bulunan para miktarıyla, malların ve satın alınabilir hizmetlerin toplamı arasındaki açığın büyümesi nedeniyle ortaya çıkan ve fiyatların toptan yükselişi, para değerinin düşmesi biçiminde kendini gösteren ekonomik ve parasal süreç.

Ekonomistler enflasyon rakamlarını yorumladı: Enflasyon düştü, pahalılık sürüyor

Kontrol altında tutulamayan bir enflasyon ekonomiye zarar verebilir, bu nedenle hükümetler enflasyonun etkilerini sınırlandırmak için proaktif bir yaklaşım sergiler. Bunun için para arzında oynamalar yapmanın yanı sıra para ve maliye politikalarını da değiştirebilirler.
Merkez Bankaları (Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi gibi), dolaşımdaki miktarı artırarak ya da azaltarak itibari para arzını değiştirme gücüne sahiptir.

Kripto varlıklarda enflasyon

Reuters'dan kripto yasağı yorumu: Türkiye'de enflasyona karşı sığınak gibi görülüyor

Günümüzde sıkça konuşulan kripto piyasasının hızlı ve yüksek oranda kâr getirerek artmasıyla beraber fiyat artışları nedeniyle akıllara enflasyon olup olmayacağı sorusu geliyor. Peki bu durumu kestirmemiz mümkün mü? Elbette mümkün fakat bir çok farklı değişkene sahip olmasından mütevellit kafaları karıştırdığı gibi piyasayı da allak bullak edebiliyor. Gündemi baz alarak piyasayı etkileyen değişkenlerin üzerinde durmak gerekirse; pastanın büyük diliminin kimde ya da kimlerde olduğu, büyük kitlelere ulaşılabilecek bir mecradan manipüle edilip edilemediği başlıca sebepleriyle beraber bir çok değişken sayılabilir.
O nedenle kripto piyasalarındaki yatırımcılara ve yatırım yapmayı düşünen kişilerin piyasa ve gündem takibini iyi yapmaları gerekmektedir. Yatırımlarının ayrıntılı   analizleri ile beraber gelecek kriz senaryolarına hazırlıklı olmaları tavsiye edilir.
Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler