Crab (Yengeç) Formasyonu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Harmonik fonksiyon çeşitlerinden biri olan crab (yengeç) formasyonunun ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu inceleyelim.

Crab (Yengeç) Formasyonu Nedir?

Harmonik fonksiyon çeşitlerinden biri olan crab (yengeç) formasyonu, diğer harmonik fonksiyonlar gibi fiyatın dönmesi muhtemel olan bölgeyi tespit etmek için kullanılır (bknz: Cypher Formasyonu Nedir? Nasıl Kullanılır). Fiyatın dönmesi muhtemel olan bölge belirlendikten sonra bu bölgeden işleme giriş imkanı sağlar.

Crab (Yengeç) Formasyonu Nasıl Oluşur?

Bu formasyonun oluştuğunu fark edebilmek için Fibonacci aracının kullanılması şarttır (bknz: Fibonacci Araçları Nedir, Nasıl Kullanılır?). Fiyat hareketlerinin birazdan bahsedeceğimiz Fibonacci seviyelerine saygı duyarak hareket etmesi gerekmektedir. Ayrıca bullish crab formasyonu ve bearish crab formasyonu olmak üzere iki adet crab formasyonu bulunmaktadır.

  • Bullish Crab Formasyonu: Bu formasyon, yatırımcılara trendin yukarıya doğru dönme ihtimalinin olduğunu gösterir ve long işlem alma imkanı sağlar (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).

    Önce bir impulsive (itici) hareket oluşur ve bu hareket XA bacağı olarak adlandırılır. Bu XA bacağının düzeltmesi olan B noktası, X noktasından A noktasına çekilecek olan Fibonacci’nin en az 0.382 seviyesine temas etmeli fakat 0.786 seviyesine fitil olarak da olsa asla değmemelidir. Daha sonrasında oluşacak olan C noktası ise A noktasından B noktasına çekilen Fibonacci’nin 0.382 seviyesine mutlaka temas etmelidir fakat A noktasını asla geçmemelidir.

    İşleme giriş yeri olan D noktasının tespiti için ise, X noktasından A noktasına Fibonacci çekilir ve gerçekleşecek olan hareketin 1.618 seviyesine teması ile bullish crab formasyonu oluşur. D noktası oluştuktan sonra fiyatın yükseleceği beklentisi ile işleme girilir. İşleme girildikten sonra, C noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci ile hedef seviyeleri ve stop seviyesi belirlenir. C noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci’nin -0.382 seviyesi stop noktası, 0.382 seviyesi ilk hedef noktası ve 0.618 seviyesi ikinci hedef noktasıdır.
  • Bearish Crab Formasyonu: Bu formasyon ise yatırımcılara trendin aşağıya doğru dönme ihtimalinin olduğunu işaret eder ve short işlem alma imkanı sağlar (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?). Bullish crab formasyonu ile aynı kurallara sahiptir. Bu nedenle, bullish crab formasyonu için olan kuralların takip edilmesi ile bearish crab formasyonu, aşağıdaki görsellerde görüldüğü şekilde oluşur.


    Bullish crab formasyonunda olduğu gibi bearish crab formasyonunda da D noktası oluştuktan sonra fiyatın düşeceği beklentisi ile işleme girilir. İşleme girildikten sonra, C noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci ile hedef seviyeleri ve stop seviyesi belirlenir. C noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci’nin -0.382 seviyesi stop noktası, 0.382 seviyesi ilk hedef noktası ve 0.618 seviyesi ikinci hedef noktasıdır (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).
Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version