Bitcoin Yükselirken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Gelişme!

bitcoin-kripto-paralar-freshblue

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin, boğaların güçlü bir şekilde kalmasıyla bu hafta pivot direncini ikinci kez aşmaya çalışıyor. Hem 48.000 dolara bir koşu hem de bu seviyede büyük bir ret gören karışık bir hafta sonundan sonra, Bitcoin tüm kayıplarını telafi etmiş olarak geri döndü. Bir sonraki yukarı yönlü hareketin BTC/USD spot piyasasını yeniden şekillendirmesi an meselesi olabilir.

Bitcoin’in önümüzdeki günlerde nereye yönelebileceğini değerlendirilirken dikkate edilmesi gereken beş faktör var.

Bitcoin Kritik Bir Seviyede Bulunuyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin cumartesi günü 47.000 dolar direncini aşması ile 48.000 dolar seviyelerine yükseldi. Sonrasında 48.000 dolar güçlü direncinden tepki alan Bitcoin, 45.500 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Analist Michael van de Poppe, yaptığı uyarıda, “Bitcoin’in 46.500 dolar seviyesini koruması gerekiyor.” dedi. Eğer bu olursa, o zaman yüksek seviyelerin tekrar test edileceğini varsayıyorum. Değilse, sırada 44.000 dolar seviyeleri var.

Borsalardaki alış ve satış seviyelerine bir bakış, direncin boyutunu gösteriyor. Ek olarak 45.000 dolar desteğinin önemini gösteriyor.

alim-satim-seviyeleri
Bitcoin alım satım emirleri yoğunluğu

Hash Gücü Toparlanmaya Başladı!

Bitcoin ağı temelleri hala tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru tırmanıyor. Cuma günkü en son otomatik yeniden yapılanma sonrasında zorluk %7.3’lük bir artış yaşadı. Bitcoin’in mayıs ayındaki fiyat çöküşünden bu yana en iyi performansını tamamladı.

HASH

Madencilik gücü Çin’den çıkmaya zorlandıktan sonra toparlanmaya başladı. Çin’in müdahaleleri sonrası sonuç, daha büyük bir Bitcoin madencilik hash oranı oldu. Bununla birlikte Bitcoin blok sübvansiyonu için daha fazla rekabet, bu da ağı dengede tutmak için yükselme zorluğuna yol açan bir süreçtir. Bu aynı zamanda ağ güvenliğini artırır. Bu da madencilerin Bitcoin’e olan uzun vadeli bağlılığının altını çizmektedir.

Hash oranı Pazartesi günü saniyede 113 eksahashes (EH/s) seviyesinde gerçekleşti. Şimdi ise 100 EH/s işaretinin üzerinde ve mayıs sonrası dip seviyelerin 30 EH/sn üzerinde. Tüm zamanların en yüksek oranı ise izleme kaynağı MiningPoolStats’a göre 168 EH/s ‘dir.

Bitcoin Karşısında Dolar Endeksi Kararsız Görünüyor!

Olumlu rüzgarlar, Bitcoin’in bu hafta daha geniş makro ortamdan gelen gücüne katkıda bulunacak gibi görünüyor.

ABD doları geçen haftayı zor bir şekilde sona erdirdikten sonra bugün bir geri dönüş sağladı.

Dolar zayıflığı, BTC için kolay getiri garantisi olmasa da, kripto para piyasa potansiyelinin hala yararlı bir göstergesi olmaya devam ediyor.

Yazının yazıldığı sırada, ABD dolar para endeksi (DXY) geçen haftaki 93’ün üzerinde düşüşle 92.6’da kaldı.

dxy-08.16
Dolar Endeksi günlük grafiği

Nasdaq’ın kripto firması EQONEX’in başkanı Justin d’Anethan, piyasa özetinde, düşen doların altın gibi hedge varlıklar için de bir nimet olma potansiyelini yineledi.

Pazartesi günkü yazısında “Doların düşüşü de gözlemlenerek risk varlıklarını ve aynı zamanda altını destekleyerek geri dönüş yapmaya çalışılabilir.” dedi.

Açgözlülük Oranı Nisan Sonrası En Yüksek Seviyeye Ulaştı!

Bitcoin’de sürekli boğa ivmesi arzusunun hafif bir karşı noktası, zaten “aşırılıklarla” seyreden piyasa duyarlılığıdır.

Bunlar, hafta sonu boyunca dört ayın en yüksek puanını gösteren Crypto Fear & Greed Index şeklinde geliyor.

Genel olarak kriptonun aşırı satılıp satılmadığını veya tersine belirli fiyatlarla satılması gerekip gerekmediğini belirlemek için bir dizi faktörden yararlanan Endeks, “aşırı açgözlülüğe” karşılık gelen Pazar günü 76/100’e ulaştı.

acg-korku
Açgözlülük-korku endeksi

Aksine, daha geçen ay 10/100 seviyelerindeydi. Ek olarak bu da bugünün zıttını ifade eden aşırı koruyu belirtir.

Bitcoin için 50.000 dolara doğru sert bir yükseliş açgözlülüğü arttırmaya yardımcı olabilir.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster