Bitcoin Ağında Neler Oluyor? Yatırımcıların Alışkanlıkları Değişiyor

btc-bitcoin-1-frozen

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin son iki hafta içinde yüzde 18 değer kazanmasına rağmen, analistler piyasa hakkında oldukça karamsar olmaya devam ediyor.

Bitcoin için Analistler Kararsız! Bir Öyle, Bir Böyle

Bitcoin

Bunun nedeni, büyük miktarda Bitcoin’in balinalar tarafından borsalara yatırılması olabilir. Borsalarda büyük mevduatlar yapıldığında, varlık üzerinde satış baskısının oluştuğunu gösterir ve sonunda fiyat düşüşüne yol açar.

Yakın tarihli bir röportajda, CryptoQuant CEO’su Ki-Young Ju, Borsalar ve Balina Oranına değindi. Balina yatırımcının borsalara satışında bir artış var gibi gözüküyor. Bu oran %85 ile %90 aralığındaysa, bu genellikle piyasanın düşüş eğiliminde olduğu veya yatay seyredeceği anlamına gelir.

OTC’ler devreye giriyor

Bitcoin

İlginç bir şekilde, veriler, 3 Ağustos’ta 12 saatlik bir süre içinde 1,6 milyar dolar değerindeki Bitcoin’lerin taşındığını ortaya koydu. 10.000 BTC’lik en büyük transfer miktarı, Xapo ile ilişkili birden fazla adresten kripto para borsası Binance’e geldi. Aynı şekilde birbirinden farklı dört balina, aynı anda bilinmeyen cüzdanlara 7-8 bin Bitcoin arasında transfer yaptı.

Ancak, bu balina işlemlerinin büyük bir kısmı tezgah üstü (OTC) anlaşmalar olabilir. Ayrıntılı olarak

“Biri(leri) borsaların dışında Bitcoin satın alıyor. Büyük isimlerin satın alımlarını yakın zamanda duyurma olasılığı yüksek.”

Bitcoin Ayılarının Başı Belaya Girecek!

Ju’nun son tweetlerinden biri, bu büyük yatırımlar açıklanırsa, “ayıların başı belaya girebilir” diye ekledi.

Bitcoin

Bitcoin

Dahası, 1 Ağustos’ta 131 milyar dolar değerinde Bitcoin taşındı. Ancak bu işlemlerin sadece yüzde 1’i borsalarda gerçekleştirildi. Bu değer kaybı o kadar fazlaydı ki, tüm borsalar için Fon Akış Oranı o gün 2 yılın en düşük seviyesine ulaştı. OTC masaları bu işlemlerin çoğunun arkasında olabilir.

Bu tür işlemler, alıcı ve satıcıların borsa gibi bir aracıya ihtiyaç duymadan ticareti doğrudan gerçekleştirmelerine olanak tanır. Bu işlemler, kurumsal yatırımcıların toplu olarak piyasaya girmeye başladığı geçen yılın başından bu yana benzeri görülmemiş bir popülerlik ve hacim gördü.

Değişen satın alma alışkanlıklarının bir işareti

Bitcoin

Ju ayrıca, OTC işlemlerinin yükselişini GBTC priminin yılın başından beri negatif olmasıyla da ilişkilendirdi.

Tesla ve MicroStrategy, BTC’nin kurumlar tarafından satın alınma şeklini değiştirdi. Kurumsal BTC alımları bu tür fonlar aracılığıyla dolaylı olmaktan çıkıp artık doğrudan “Coinbase Prime, OTC masaları ve Saklama ürünleri” aracılığıyla yapılıyor.

Ayrıca, onun görüşüne göre, negatif GBTC, “kurumsal talebe olan ilginin düştüğünü” göstermez, sadece alışkanlıkların değiştiğini belirtiyor.

O halde ileriye dönük ideal yatırım stratejisi ne olurdu? Sözlerini şöyle tamamladı:

“Uzun vadeli Bitcoin sahibiyseniz, şu an biraz Bitcoin biriktirebilirsiniz, ancak ben bir yatırımcı olarak bu pazardaki pozisyonlarımı daha fazla tutamayacağım.”

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster