Bitcoin’de Tekrardan Aşırı Açgözlülük Görüldü!

bitcoin-btc-2-freshblue

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin, Mayıs düşüşünden sonra “fear & greed” (korku ve açgözlülük) indeksinde tekrardan açgözlülüğe ulaştı. 29.000 seviyelerine kadar çekilen Bitcoin’de son haftalarda yüzde 65 arttı. Bunun sonucunda fiyat 48.000 seviyelerine kadar çıktı.

Bitcoin’de Açgözlülük Neyi İfade Ediyor?

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi, çeşitli faktörleri izleyerek kripto para birimi ile ilgili genel duyguları tahmin etmeye çalışır. Bu faktörlere; anketler, volalite, hacim, sosyal medya yorumları ve daha fazlası dahildir. 0’dan 100’e kadar sayılardan oluşan bu endeks içerisindeki değer, sıfıra yaklaştıkça korku; yüze yaklaştıkça açgözlülüğün arttığı bilgisini verir. Bazı yatırımcılar Bitcoin’de alım satım yaparken bu değerlere dikkat eder. Piyasada korkunun hakim olduğu zamanlarda alım yapar, açgözlülüğün boy gösterdiği zamanlarda kar realize ederler. Sadece bu endekse göre alım satım yapmaktan ziyade karar aşamasında kullanmak işe yarayabilir.

Bu endekste değerin değişmesinde en büyük rol fiyat olarak görülüyor. BTC’nin düşüşüyle birlikte endeksinde değeri 10 seviyelerine düştü. Böylelikle piyasa içerisinde aşırı korku boy gösterdi. 22 Temmuz’da ise BTC’nin çıkış göstermesiyle birlikte endeks değeri de aynı oranda arttı. Endeksin ise yazı yazılırken ki değeri 76 olarak görülmekte. 76 seviyesi ise piyasada aşırı açgözlülük olduğunu göstermekte. Ayrıca endeksteki bu değer ise BTC’nin 48.000 dolar seviyelerini görmesiyle birlikte oluştu.

btc korku acgozluluk

Bitcoin’in Borsalardan Çıkışı Güven Veriyor

Bitcoin’i korku ve açgözlülük endeksine göre değerlendirdikten sonra diğer veri aracımız, borsa içerisinde dolaşımı gösteren Bitcoin miktarıdır. Büyük yatırımcılar uzun vadede güzel bir fiyatlanma göreceklerinden emin olduklarında paralarını korumaya alır. Bu korumayı ise soğuk cüzdanlarla gerçekleştirirler.

Ayrıca Santiment’e göre, kripto para borsalarındaki BTC arzı son iki hafta içinde önemli ölçüde düştü. Şirket ise bunu boğalar için cesaret verici bir işaret olarak nitelendirdi.

Peki sizin uzun vadeli bir cüzdanınız var mı? Varsa hangi coinleri hodl ediyorsunuz?

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster