Bitcoin ve Ethereum İçin Türev Piyasalar Ne Durumda?

ethereum-3

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin ve Ethereum birikimi spot piyasalarında artarak devam ediyor. Odak noktası ise artık türev piyasalarına doğru kayıyor. Burada, her biri vadeli işlem ve opsiyonların spot piyasayı nasıl etkilediğini gösteren bazı ilginç gözlemler yapılabilir. Bitcoin ve Ethereum’da kar hedefi olan yatırımcılar türev piyasasını çekici bir fırsat olarak bulabilirler.

Kripto Para Piyasası Pozitif Gözüküyor

Kripto para piyasası mayıs sonrası 3 aylık satış baskısından sonra iyi durumda gözüküyor. Hem Bitcoin hem de Ethereum yatırımcıları, Açık Faiz oranı bugün yeni zirvelere ulaştığı için sağlam bir noktada bulunuyorlar. BTC için vadeli işlem OI’si 4 ayın en yüksek seviyesinde 17 milyar dolar seviyesinde görünüyor. Aynı durum ETH için de geçerliydi ve OI 14 milyar dolardaydı.

Bitcoin-ETH-09.04-1

Bununla birlikte, ETH pazarının BTC pazarından çok daha farklı bir konumda olduğunu ve birçok yönden değiştiğini belirtmek gerekir.

Ethereum Piyasası Hiper-Boğada Bulunuyor!

Ethereum’un 31 Ağustos ve 1 Eylül’deki hacimleri Bitcoin’in 41 milyar dolar seviyelerine yakın bir seviyedeydi. Bu hacimler ETH için olağan değildir. Çünkü aynı hacim çoğunlukla 30 milyar dolar aralığında kalıyordu. Ayrıca ETH ve BTC günlük tasfiyeleri 3 ayın en yükseği olan 194 milyon dolara dokundu. Tasfiye oranlarının çoğu short pozisyonlardan geliyor. Ethereum için short tasfiyeleri aylık bazda 130 milyon dolara yükseldi.

Bitcoin-eth-09.04-2

Ethereum’un yüksek short tasfiye miktarı öncelikle son 2 gündeki rallisi nedeniyle gerçekleşti. Ek olarak bu süreçte %19’luk bir artış gerçekleşti. Şu anda yatırımcıların Ethereum piyasasında bir istikrar beklentileri var.

Bitcoin-eth-09.04-3

Bitcoin Piyasası İstikrarlı Bir Yükselişe Geçti

Bu rapor sırasında, günlük hacimler hala normal seviyelerinde 100 milyon dolar aralığında bulunuyordu. Kalıcı Vadeli İşlem sözleşmelerindeki Bitcoin OI 14.157 milyar dolar ile 18 ayın en yükseğine ulaştı.

Bu veriler bir aydan uzun süredir yükselişte olan kripto piyasası için iyi olarak ifade edilebilir. Hissedilen Volatiliteden Gerçekleşen Volatilite yayılımını bile en son 30 mayısta görülen bir seviye olan %0.9 ile en yüksek seviyede görünüyordu.

Bitcoin-eth-09.04-4

Bunun arkasındaki büyük neden, BTC spot pazarının son 4 günde %4,83’lük yükselişle kademeli olarak yükselmesidir. Ayrıca Bitcoin’in tekrar 50.000 doları aşmasıyla, Strike’ın 12K Call sözleşmelerinin 50 bin dolara yaptığı OI, 24 Eylül’de sona ererken karlı hale geliyor gibi görünüyor.

Bitcoin-eth-09.04-5

Sonuç olarak, türev piyasası şu anda gerçekten karlı bir durumda bulunuyor.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster