Bitcoin İçin Türev Verileri Boğa Üstünlüğünü Vurguluyor!

bitcoin-14

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin için yatay konsolidasyon dönemi sert hareketlerle geçse de türev veriler yatırımcıların nötrden boğaya doğru bir eğilim içinde olduklarını gösteriyor.

Bitcoin Yatay Konsolidasyona Devam Ediyor

Bitcoin’in fiyatı 7 eylülde 52.950 dolar seviyelerinden sadece bir kaç saat içinde 42.800 dolar seviyelerine kadar bir düşüş yaşadı. Bu düşüşten sonra lider kripto para birimi yoğun bir volatilite dönemi geçiriyor. Öyle ki Bitcoin 45.000 dolar direnç seviyesini bir kaç kez test etmesine rağmen bu direnç seviyesini kıramadı.

Bitcoin-09.14-3

Bitcoin’deki son fiyat çöküşü, vadeli işlemlerde 3.7 milyar dolar long pozisyonu tasfiye etmişti. Ancak artan short pozisyonuna rağmen piyasa üstünlüğünün ayılarda olduğuna dair pek bir gösterge yok.

MicroStrategy’nin 48.099 dolar fiyatla 5.050’nin üzerinde Bitcoin alımı yaptıklarını açıklamasından sonra BTC fiyatında pek bir hareket görülmedi.

Her ne kadar piyasada satış baskısı artsa da ABD Hazine Bakanlığı, stablecoinler için potansiyel düzenlemeyi tartıştığını bildirildiği için düzenleyici endişelerin piyasaları baskılamaya devam etmesi daha olasıdır.

Stablecoin piyasa kapitalizasyonunun ocak ayındaki 37 milyar dolar seviyesinden mevcut 125 milyar dolar seviyesine çıkmasıyla birlikte regülatörler tekrardan baskı yapmaya başladılar. Ek olarak hem Visa hem de Mastercard, stablecoin ile ilgili çözümlere olan ilgilerini yinelediler.

Mevcut fiyat zayıflığının arkasındaki neden ne olursa olsun, türev sözleşmeleri 7 Ağustos’tan bu yana boğa eğiliminde gözüküyor.

Bitcoin İçin Piyasadaki Boğa Havası Sürüyor!

Bitcoin üç aylık vadeli işlemleri, balinaların tercih ettikleri araçlardandır. Çünkü dalgalı bir fonlama oranından yoksun olmanın önemli avantajına sahiptirler.

Yatırımcılar sürekli sözleşmeleri tercih ettiklerinde, türev borsaları hangi tarafın daha fazla kaldıraç talep ettiğine bağlı olarak her sekiz saatte bir ücret talep eder. Bu arada, sabit tarihte sona erme sözleşmeleri genellikle geciken uzlaşmayı telafi etmek için normal spot piyasa borsalarından primle işlem görüyor.

Sağlıklı piyasalarda yıllıklandırılmış %5 ila %15 prim beklenmektedir. Çünkü bu sözleşmelerde kilitlenen para aksi takdirde borç verme fırsatlarında kullanılabilir. Bu durum contango olarak bilinir ve hemen hemen her türev piyasada olur. Bununla birlikte bu gösterge ayı piyasaları sırasında kaybolur veya negatife döner.

Bitcoin-09.14-1

Grafik, primin 7 Ağustos’ta % 8’in üzerine yükseldiğini gösteriyor. Ek olarak da o zamandan beridir bu ılımlı havayı sürdürdüğünü göstermektedir. Bu nedenle, veriler son derece pozitif gözükmeye devam ediyor. Bitcoin, son 15 gün içinde 44.000 dolar seviyesini iki kez test etmesine rağmen piyasasında orta-uzun vadeli olarak pozitif bir hava hakim.

Vadeli İşlemler Açık Faiz Oranı Pozitif Gözüküyor!

7 eylülde türev piyasalarındaki 3.7 milyar dolarlık tasfiye kesinlikle aşırıya kaçan yatırımcılara zarar verdi. Ancak BTC vadeli işlemlerine olan açık ilgi, piyasasının pozitif olduğunu gösteriyor.

Bitcoin-09.14-2

Mevcut 14.8 milyar dolarlık seviyenin haziran ve temmuzda ki 12 milyar dolar ortalamasının %23 üzerinde olması dikkat çekici. Bu, yatırımcıların ciddi şekilde etkilendiği ve Bitcoin’in volatilitesi nedeniyle pozisyon oluşturmak konusunda tereddüt ettiği veya bir şekilde yaklaşan bir ayı piyasasından korktuğu spekülasyonlarıyla çelişiyor.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster