Bitcoin Fiyat Analiz: BTC Tekrardan Yükselişe Başladı mı?

bitcoin-17

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin, 52.950 dolar seviyelerinden sert düşüşü sonrası 42.800 dolar seviyelerine doğru bir düşüş yaşadı. Ancak fiyat çöküşü sonrası beklenen yukarı yönlü tepki gelmedi.

Bitcoin Yatay Konsolidasyonunu Sürdürüyor!

Bitcoin için 7 eylüldeki fiyat çöküşü sonrası toparlanmak oldukça zor oldu. Lider kripto paranın %19’luk düşüşün sebebi olarak çeşitli nedenler gösterilse de sonuç olarak bir kaç saat içinde yaklaşık 10.000 dolarlık bir düşüş gerçekleşti.

Bitcoin-09.14-10

BTC’nin son fiyat çöküşünden itibaren tüm kripto para piyasasında genel bir yatay konsolidasyon görülüyor. Yatırımcılar her ne kadar yükselişin kaldığı yerden devam edeceğini düşünse de düşüşün devam etme olasılığı da tedirginlik yaratıyor.

Bitcoin’in 52.950 dolar seviyelerine yükselişi mayıs çöküşü sonrası en yüksek seviyeyi işaret ediyordu. 4 ayın en yüksek seviyesine ulaşılması ile birlikte BTC için yakında düzeltme yaşayacağı endişeleri başlamıştı. Öyle ki 52.950 dolar tepe seviyesinin ardından düşüş başladı.

Bitcoin için 52.950 dolar tepe seviyesine ulaşılmadan önce genel piyasada short pozisyon tasfiyesi yaşandı. Ancak gelen yükselişten önce long pozisyon oranı %68’lere yükselmişti. Bunun ardından gelen satış dalgası ile BTC kısa bir sürede 10.000 dolarlık bir düşüş yaşadı. Ek olarak yaklaşık 3.7 milyar dolar değerinde long pozisyon tasfiye edildi. Ancak çöküş öncesi ve sonrası short pozisyon tasfiyesi tüm tasfiyelere oranla %80’idi.

Bitcoin-09.14-11

BTC İçin Yükseliş Başladı mı?

BTC’nin çöküşü sonrası yaklaşık 4 milyar dolar değerinde long pozisyonun tasfiye edilmesi ile kalıcı vadeli işlem piyasasının açık faizi %30’un üzerinde bir düşüş yaşadı. Yazım sırasında açık faiz oranı 13 milyar dolar seviyelerinden 9 milyar dolar seviyelerine doğru bir düşüş yaşadı.

Bu süre içinde yatırımcılar bu çöküşü çekici bir fırsat olarak buldu ve pozisyonlarını korudular. Satışlar sırasında bu artan Opsiyon Hacmi Modeli mart ayından bu yana tutarlıydı. Hacimler bu kez 1.3 milyar dolara dokundu.

Bitcoin-09.14-12

Yukarıda belirtilen düşüşlerle birlikte fonlama oranlarında kısa süreliğine bir değişiklik gözlendi. Öyle ki o zamandan beri pozitif bir seviyeye yükseldi. Ek olarak fonlama oranı bu kez mayıs ayındaki çöküş sonrası iyileşme sürecinden daha düşük oldu.

Lider kripto para birimi için yükselişlerin tekrar başladığını düşünebilmemiz için öncelikle 50.500 dolar direnç seviyesi üzerinde sürdürülebilir kapanışlar yapması gerekiyor.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster