Bitcoin 42.800 Dolara Geriledi! Düşüş Neden Gerçekleşti?

bitcoin-12

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Lider kripto para birimi Bitcoin %20’den fazla gerileyerek 42.800 dolar seviyelerine kadar düştü. Genel kripto para piyasası kırmızıya bürünürken geçen hafta yaşanan yükselişlerin ardından total marketcap 2.4 trilyondan 1.88 trilyona geriledi. Ancak bu düşüşten en çok da altcoinler etkilendi. Ethereum 3.000 dolar seviyelerine kadar gerilerken ADA, 2 dolar seviyelerine geriledi. Ek olarak Solana ise 128 dolar seviyesine kadar geriledi.

Bitcoin Neden Sert Düşmüş Olabilir?

Bitcoin 52.900 dolar seviyelerinden düşüşe geçmişti. Öncelikli olarak 50.400 dolar seviyelerine gerileyen BTC, sonrasında düşüşünü uzatarak 42.800 dolar seviyelerine geriledi.

Bitcoin-09.07-7

50.400 dolara seviyelerine düşüşün öncelikle madenci satışlarından kaynaklandığı düşünülüyordu. Glassnode verilerine göre, mevcut 50.000 dolar fiyat aralığı madenciler için oldukça karlı oldu. Ek olarak bazı madencilerin kar satışı gerçekleştirdiği bildirildi. Verilere göre madenciler tarafından geçen haftadan bu yana 1500’den fazla BTC borsalara gönderildi.

Bazı analistler bu düşüşün derinleşmesinin nedeni olarak Biden’ın Delta Varyantı ve kapanmalar ile ilgili son açıklamalarını gösterdi. Ek olarak kapanma beklentileri piyasaları etkiledi.

Düşüş sırasında El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin 150 Bitcoin daha satın almak için fiyatların çökmesinden yararlanarak bakiyelerini yaklaşık 25 milyon dolar değerinde toplam 550 kripto paraya yükselttiğini açıkladı. Ek olarak IMF, El Salvador’un Bitcoin kullanımına karşı çıktı. El Salvador’un girişimi hakkındaki uyarıları, son zamanlarda piyasalardaki oynaklığa katkıda bulunmuş olabilir.

Ekl-salvador-BTC

Kripto Para Piyasası Toplu Bir Çöküş Yaşadı!

Genel kripto para piyasasının Bitcoin öncülüğündeki çöküşü ile vadeli işlem piyasalarında da büyük tasfiyeler gerçekleşti. Long pozisyonlarda yaklaşık 1 saat içerisinde 2.7 milyar dolarlık pozisyon tasfiye oldu.

Lider altcoin Ethereum 3.000 dolar seviyelerine kadar düştü. ETH geçtiğimiz günlerde 4.000 doları aşmıştı. Ancak bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlayamayan lider altcoin 4.000 dolar altında konsolide oldu.

Cardano ADA’sı sabah saatlerinde 2.8 dolar seviyelerinden işlem görüyordu. Ek olarak ADA, %30’luk bir düşüş ile 2 dolar seviyelerine kadar düştü.

Solana ise 195 dolar seviyesindeki ATH’sinden %35 gerileyerek 128 dolar seviyelerine kadar düştü. Ancak Solana yazım sırasında 1 saat içerisinde %50 yükselerek 185 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Volatilite, kripto para piyasası için yeni bir şey değil. Tüm coinler; kolektif piyasa değeri, teknik ticaret, kar alma ve korku uyandıran başlıkların bir kombinasyonu olarak mayıs ve temmuz ayları arasında zıt hareket etti. Mayıs çöküşü Bitcoin’i 65.000 dolara yakın bir seviyeden 29.000 dolara kadar düşürdü. Bitcoin’in 50.000 dolar, Ethereum’un 4.000 dolara ulaşması ve toplam piyasa değerinin 2.4 trilyon doların üzerine çıkmasıyla piyasa geçtiğimiz ay etkileyici bir toparlanma gerçekleştirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster