SEC Başkanı Gary Gensler Daha Fazla Yetki İstiyor!

SEC-freshblue

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

SEC Başkanı Gary Gensler, komisyonun kriptoyu kontrol etmek için daha fazla yetkiye sahip olmasını istiyor.

SEC Kontrol Edilebilir Bir Sektör İstiyor

Gensler, ABD Senatörü Elizabeth Warren’a bir mektup gönderdi. Mektupta kongrenin komisyona ABD kripto sektöründeki “işlemleri, ürünleri ve platformları” izlemesi için ek gözetim ve yaptırım yetkisi vermesi gerektiğini söyledi.

“Benim görüşüme göre, yasama önceliği kripto ticareti, kredi verme ve DeFi platformlarını merkeze almalıdır. Düzenleyiciler, kripto ticareti ve kredi vermek için kurallar yazmak için ek genel kurul otoritesinden yararlanacaklardır.”

Gensler’in mektubu bugün kamuoyuyla paylaşıldı. Bu mektup, Warren tarafından geçen ay yayınlanan ve Massachusetts Demokratı’nın SEC’in şu anda kripto borsalarını düzenlemede hangi yetkiye sahip olduğunu ve herhangi bir boşluk olup olmadığını sorduğu açık bir mektuba verilen bir yanıttır.

Warren, kripto para borsalarının şu anda müşteri fonlarını nasıl gözaltına aldığını işaret etti. Temel yatırımcı korumalarını sağlayacak düzenlemenin olmaması sürdürülemez dedi.

Gensler mektubunda, “Şu anda, bu platformları kullanan yatırımcıların yeterince korunmadığına inanıyorum.” dedi.

Gensler, verdiği yanıtta stablecoinler hakkında daha önce söylediği sözleri yineledi.

Düzenlemeden Kaçınmaya Çalışıyor Olabilirler

SEC başkanı stablecoin kullanıcılarının kara para aklama, vergi ve diğer düzenlemelerden kaçınmaya çalışıyor olabileceğini söyledi.

113 milyar dolar değerinde mevcut bir stablecoin pazarı var. Bu stablecoinler kripto ticaret ve borç verme platformlarına gömülü durumda bulunuyor. Kriptodan kriptoya ticaret yapmak için genellikle birisi stablecoin kullanır. Temmuz ayında, kripto ticaret platformlarındaki ticaretin yaklaşık dörtte üçü stablecoinler ve bazı tokenlar arasında gerçekleşti.

Gensler daha önce stablecoinlerin kendileri menkul kıymetler tarafından destekleniyorsa menkul kıymet düzenlemelerine girebileceği konusunda uyarmıştı.

TETHER
SEC stablecoinlerin düzenlenmesini istiyor

Warren çarşamba günü yaptığı açıklamada kripto paradan “finansal sistemimizin vahşi batısı” olarak söz etti. Sektörün finansal sistemi ve yatırımcıları korumak için daha iyi bir düzenlemeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Warren, SEC Başkanı Gensler’in kabul etmesinden ve SEC’i bu riskleri ele almak için tüm yetkisini kullanmaya yönlendirmesine ve Kongre tarafından ek düzenleyici otoritenin nerede verilmesi gerekebileceğini tespit etmesine sevindim dedi. Bu konuda SEC ve diğer federal düzenleyicilerle etkileşime geçmeye devam edeceğim. Mevzuat yoluyla düzenleyici boşlukları kapatmak için çalışacağım dedi.

Warren’ın Gensler’in endişelerini gidermek için yeni bir düzenleme getirmeyi düşünüp düşünmediği veya diğer federal kurumların veya özel şirketlerin de bu konudaki görüşleri için talep edilip edilmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster