Ana SayfaRehberÖlü Kedi Sıçraması Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Ölü Kedi Sıçraması Nedir? Nasıl Yorumlanır?

-

Sert düşüşler esnasında gözlemlenen ve düşüş bitti yanılgısına neden olan ölü kedi sıçramasının ne olduğunu inceleyelim.

Ölü Kedi Sıçraması Nedir?

Ölü kedi sıçraması, bir yatırım ürünü sert düşüş gösterdiğinde veya düşüş eğiliminde olduğunda ortaya çıkar. Aslında var olan ayı piyasasındaki bir düzeltme hareketidir (bknz: Ayı Piyasası Nedir? Aşamaları Nelerdir?). Fakat bu durum yatırımcılar tarafından yanlış yorumlanır ve düşüş hareketinin sona erdiği düşünülür. Ölü kedi sıçraması esnasında yaşanan yükseliş hareketinden sonra sert bir düşüş gerçekleşir ve böylece piyasaya hakim olan düşüş trendi devam eder.

Ölü Kedi Sıçraması Nasıl Yorumlanır?

Ölü kedi sıçramasının yaşanabilmesi için piyasanın düşüş trendinde olması gerekir. Düşüş trendinde gerçekleşen bu durum yatırımcıların bazılarında, “Düşüş bitti, yükseliş başlıyor. Yükselişi kaçırmamalıyım.” algısı yaratır. Bu algı sonucunda long işlem alan yatırımcılar, bu yükselişin bir düzeltme hareketi olduğundan habersizdirler (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?). Bu nedenle piyasanın sert geri dönüşünde, eğer stop loss (zarar kes) kullanılmadıysa, zarar ederler (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).

Bu durum, keskin düşüşlerde yaşanan ufak yükselişler ile hemen düşüş trendi bitti algısına kapılmamamız gerektiğinin en büyük örneğidir. Düşüş trendinin devam edip etmediğini anlamanın en iyi yolu ise market yapısını takip etmek olacaktır. Çünkü market yapısı yükseliş trendine girmedikçe, yaşanan her yükseliş hareketi bir ölü kedi sıçraması olarak kalacaktır (bknz: Market Yapısı Nedir?).

Ölü Kedi Sıçraması Nasıl Anlaşılır?

Ölü kedi sıçramasını anlamanın en iyi yolu market yapısını takip etmek olacaktır. Çünkü; düşüş trendinde yaşanan bu yükseliş hareketi, son tepeyi geçerek yeni bir yüksek tepe yapamıyor ise fiyatın yükseliş trendine girdiğini söylemek yanlış olacaktır. Böylece bu yükseliş hareketi için ölü kedi sıçraması yorumu yapılabilir.

Ölü kedi sıçramasını anlayabilmenin bir diğer yolu ise indikatörleri takip etmek olacaktır. Eğer RSI, MACD ve momentum gibi indikatörler bu yükseliş esnasında bir negatif uyumsuzluk veriyor ise yükselişin ölü kedi sıçraması olduğu düşünülebilir (bknz: Pozitif Uyumsuzluk ve Negatif Uyumsuzluk Nedir?).

Olu Kedi 26.08-1

Yukarıdaki görselde net bir düşüş trendinin devamında yaşanan ufak bir yükseliş hareketini görmektesiniz. Bu yükseliş hareketi fiyata yeni bir yüksek tepe yaptıramadığı için ölü kedi sıçraması olarak kalmıştır. Bu nedenle düşüş hareketinin düzeltmesi olarak yorumlanmıştır.

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler