Ana SayfaHaberNijerya Merkez Bankası Kripto Yasası Üzerinde Çalışıyor!

Nijerya Merkez Bankası Kripto Yasası Üzerinde Çalışıyor!

-

Nijerya, ülkedeki dijital varlık ticaretini ilerletmeye çalışıyor, ancak Asya’daki bazı ülkeler gibi, geniş bir şekilde tanımlanabilen ve merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler), NFT’ler içerebilen teknolojileri hariç tutarak süreci ilerletmek istiyor.

Nijerya Merkez Bankası Yasa Üzerinde Çalışıyor

Nijerya Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu (SEC) Genel Direktörü Lamido Yuguda, dijital varlıklar ve kripto para birimleri arasındaki ayrımı açıklığa kavuşturmak isteyen Güney Kore’dekiler de dahil olmak üzere farklı düzenleyiciler ile birlikte süreci ilerletmek istiyor.

Yuguda, ülkenin bu alandaki süreçlerini ilerletmek için, mantıklı dijital varlıklara yatırım yapmak ve ülkenin blockchain teknolojisini de kullanarak değerli projeler üretmek istediklerini de belirtti.

Ek olarak verilen bilgilere göre Nijerya Merkez Bankası, ülkede kripto para birimlerinin kullanılmasını ve ticaretinin gerçekleştirilmesini yasaklıyor. Nijerya bu konuda devletten bu teknoloji ile ilgilli yasa çıkarılmasının beklenmesi gerektiğini belirtiyor.

Bitcoin (BTC)
Bitcoin (BTC) | Photo by Traxer

Araştırmaya Göre Kullanım Oranı Yüksek

CoinGecko tarafından yapılan bir araştırmaya göre, küresel olarak kripto para birimleri hakkında en meraklısı ve aynı zamanda en üretken kripto kullanıcıları arasında yer alıyor. Ancak IMF, Afrika’nın büyüyen kripto pazarlarının daha iyi düzenlemelere ihtiyacı olduğunu ve kripto paranın yaygın kullanımının para politikası etkinliğini baltalayabileceğini ve makroekonomik istikrarı tehdit edebileceğini söyledi. (Bknz: FED Nedir?)

Nijerya, Ekim 2021’de kendi CBDC’si eNaira’yı başlatan ilk Afrika ülkesi olduğu için CBDC inovasyonunun ilk üreticileri arasında yer aldı.

Nijeryalı düzenleyeci kurumları, hangi varlıkların “dijital varlık” kapsamına girdiğini tanımlamaya çalışırken Singapurlu, Hong Konglu ve Güney Koreli piyasa düzenleyicileriyle birlikte bu süreci yürütüyor.

Singapur Para Otoritesi’ne göre, bir dijital varlık, “sahipliği dijital veya bilgisayarlı bir biçimde temsil edilen değerli herhangi bir şeydir” ve blok zincirinde aktarıldığında kripto varlıkları olarak adlandırılır. Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), dijital belirteçler, sanal emtialar, kripto varlıkları veya temelde aynı nitelikteki diğer varlıklar biçiminde olabilecek dijital değer temsillerini kapsamak için “sanal varlık” olarak konumlandırıyor.

Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler