NFT’lerin ve DeFi’nin Piyasa Performansında Son Durum Ne?

NFT-freshblue

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Ethereum ve Bitcoin uzun zamandır piyasanın en çok talep gören projeleriydi. Her ikisi de alandaki en iyi yatırım seçeneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Ancak piyasaya yeni yatırımcıların girmesiyle birlikte yeni yatırım seçenekleri de çeşitlilik sağlıyor.

Geçmişte ICO’lar çok önemli olarak görülüyordu. Bugün ise DeFi ve NFT’ler, ICO’ların yerlerini almış olabilirler. Aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde ICO’ların performanslarının, DeFi ve NFT’lerin daha geniş pazar performansı ile sakıncalı hale geldiğini görülüyor.

DeFi Alanı Son Zamanlarda Ethereum’dan Etkilenmiyor!

Piyasanın çoğunluğu hala kırmızı ile işlem görürken, DeFi protokollerinin kullanımında bir artış görüldü. Stablecoin merkezli DApp’ler şu anda ekosisteme öncülük ediyor. Ethereum %14.1’lik bir düzeltme kaydederken, tüm zincirlerde DeFi TVL aynı zaman diliminde sadece %5 düştü. Bunun anlamı, son zamanlarda DeFi alanının ETH değerindeki değişikliklerden önemli ölçüde etkilenmemiş olmasıdır.

DEFI-NFT-09.11-1

Bununla birlikte, TVL Mayıs ATH’sini geçmesine rağmen, en yüksek TVL’nin en iyi 5 protokolü yazım sırasında ATH’lerinden hala uzaktı. AAVE %49, Curve (CRV) %43,7, Compound (COMP) %52,86, MakerDAO (MKR) %51,57 ve Convex (CVX) %38,5 oranında TVL değerine sahip.

Genel piyasa değerleri ise mayıs öncesi seviyelerinden önemli ölçüde daha düşük bir seviyede bulunuyor.

DeFi’de ki bazı ayrışmaların büyük bir nedeni de NFT’lerdeki artıştan kaynaklanmaktadır.

DEFI-NFT-09.11-2

NFT Alanının Nasıl Bir Etkisi Oldu?

NFT’ler Cryptopunks ve Apes’in ortaya çıkmasının ardından kripto alanında önemli bir trend olarak ortaya çıktı. Ek olarak 8 eylülde tarihin en büyük NFT etkinliklerinden biri yapıldı.

18.000’den fazla adres, The Sevens adlı bir koleksiyondan 7000 NFT basmak için yarıştı. Bu, kaydedilen en yüksek ortalama gaz fiyatıyla sonuçlandı. Bu oran sadece 10 dakika içinde 5.000 Gwei’den fazlasına dokundu.

DEFI-NFT-09.11-3

Yukarıda belirtilenlere rağmen, NFT piyasasında son zamanlarda bir geri çekilme görüldü. Ek olarak günlük hacimler 100 milyon dolar civarına düştü. Ancak bunun bir nedeni, CryptoPunk ve Ape’de son zamanlarda daha az işlem yapılmasıyla birlikte yatırımcıların hodl moduna geçmeleridir.

DEFI-NFT-09.11-4

Yatırımcıların NFT’lerin hala likit olmadığını bilmesi gereklidir. Değerleri popülariteye bağlıdır ve bu popülarite kaldığı sürece, NFT’ler sağlam bir değere sahip olacaktır. Piyasa popülaritesi düştüğünde, ne yazık ki değerleri de düşebilir. Bu nedenle, yatırımcıların dikkatli olması gereklidir.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster