Kripto Paraların Çökmesinin Sebebi Yeni Yatırımcılar!

Bitcoin Önemli Seviyeleri!

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin’in ve diğer kripto para birimlerinin büyük düşüşler yaşamasında asıl sebeplerden birinin yeni yatırımcılar olduğu ortaya çıktı! İşte detaylar!

Acemi Kripto Yatırımcıları Çöküş Mü Getirdi!

Bitcoin'in Büyük Düşüşü!
Bitcoin’in Büyük Düşüşü!

Araştırmalar Bitcoin fiyatının yüzde 50 oranına yakın bir düşüş yaşamasının arkasında yeni yatırımcının çok büyük bir payı olduğunu bizlere söylüyor. Glassnode zincir üstü verilerinden yararlanılarak oluşturulan bu araştırma raporu kripto paralarda görülen büyük düşüşün yeni yatırımcı yüzünden olduğunu uzun vadeli yatırımcıların birikim yapmaya devam ettiğini söyledi. Bitcoin 65 bin dolar seviyesinden 28,800 dolar seviyelerine kadar gerilemiş ve %55 kayıp yaşamıştı.

Yeni Kripto Yatırımcısının Zararına Satışları!

Yeni Kripto Para Yatırımcısının Zararına Satışları Glassnode Verileri
Yeni Kripto Para Yatırımcısının Zararına Satışları Glassnode Verileri

Glassnode araştırmalarına göre Bitcoin satışlarının çok büyük bir kısmı yeni yatırımcının satışlarıydı. Son 5 ay içerisinde Bitcoin alan kısa vadeli yatırımcı satışları olduğu verilerde mevcut. Bu satışların çok büyük bir kısmı ise zararına yapılan satışlar olarak karşımıza çıkıyor. Kripto para piyasasına giren yatırımcıların en çok yaptığı şey olan panik satışı burada piyasanın düşmesinde büyük rol oynamış gibi gözüküyor. Hazırlanan rapora göre bu süreçte 3,4 milyar dolar ile kripto para tarihinin en büyük zararı ortaya çıktı. Açıklamalarda ayı piyasasında olduğumuzdan çok birikim aşamasında olduğumuzu söyleyen veriler mevcut.

Diğer Faktörler Nelerdi?

Kripto Paraların Düşüşünün Diğer Sebepleri Nelerdir?
Kripto Paraların Düşüşünün Diğer Sebepleri Nelerdir?

Elbet yeni yatırımcının yaptığı satışların düşüşte önemli rol oynadığı veriler ile kanıtlanmış durumda. Ancak bu düşüşlerin tamamında payları olduğu anlamına gelmiyor. Bir başka faktör ise Elon Musk’ın oluşturduğu FUD (korku, endişe) etkisi. Yeni yatırımcıyı etkilemesi ile uzun süredir bu piyasada olan insanlarında bir kısmının kaçmasına sebep olduğu düşünülüyor.

Kurumsal yatırımcıların, kripto para piyasasını bir kişinin bu kadar etkileyebilecek olmasının rahatsız edici olduğunu düşünmesi ile çekildikleri de analistlerin ihtimal verdikleri senaryolardan biri. Bunun yanı sıra bir başka sebep ise devletlerin düzenleyici kurumlarının yaptığı baskılar.

Gerek kripto paralara gerek kripto para borsalarına yaptıkları baskıların sonucunda yatırımcıların telaş ile hareket ettiğine ve bir kısmının piyasadan çekildiğine inanılıyor. Piyasada ki güven havasının kırılmasına sebep oluyor. Çin’in madencilere yaptığı baskı da büyük bir endişeye sebebiyet vererek piyasanın olumsuz yönde ilerlemesine sebep olmuştu. Bu sebeplerin hepsi piyasayı aşağı yönlü sert bir hareket yapmaya itmiş gibi gözüküyor. Ancak yazımızda bahsettiğimiz gibi genel itibari ile bu düşüşün en büyük payı pek tahmin edilmese de yeni yatırımcının oldu.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook