Kripto Paralar için SEC Başkanından Kritik Açıklamalar!

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, güvenlik temelli takaslar (swap) kapsamındaki Kripto para birimlerinin nasıl düzenlendiğini açıkladı. Merkezi veya merkezi olmayan finans alanında faaliyet gösteren platformların menkul kıymetler yasalarına uyması gerektiğini açıkladı.

SEC’in Kripto Para Birimleri için Düzenleyici Yaklaşımı

Kripto

SEC Başkanı Gary Gensler, Amerikan Barolar Birliği Türev Ürünler ve Vadeli İşlemler Hukuk Komitesi Yıl Ortası Programından önce Çarşamba günü kripto para düzenlemesi hakkında konuştu.

Menkul kıymet bazlı satışlar, kredi temerrüt transferleri -bir bankanın diğer bankaya borcunu satması durumu- bunların merkezlerinin ve katılımcılarının kaydı dahil olmak üzere çeşitli konuları tartıştıktan sonra kripto para birimleri hakkında konuşmaya başladı.

“Kısaca kripto para varlıkları da dahil olmak üzere güvenlik tabanlı transfler. Finansal teknolojilerin kesişimini tartışmak istiyorum.” dedi. “Bir dizi platform tarafından, menkul kıymetlerin değerinden fiyatlandırılan ve buna benzer çalışan kripto paraları veya diğer ürünleri sunmaya yönelik girişimler var.”

SEC başkanı vurguladı:

Hata yapmayın: Hisse senedi, menkul kıymetler tarafından desteklenen istikrarlı bir varlıktır. Temel menkul kıymetlerle uzaktan temas sağlayan herhangi bir internet bazlı bir ürün olup olmadığı önemli değildir. Bu platformlar merkezi olmayan veya merkeziyetçi finans alanında menkul kıymetler yasalarına dahil edilmelidir ve menkul kıymetler rejimimiz dahilinde çalışmalıdır.

Bir Çok Şirket Yasaları İhlal Ediyor

Kripto

Sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ürünler güvenlik bazlı takaslarsa daha önce bahsettiğim ticari raporlama kuralları gibi diğer kurallar onlar için geçerli olacaktır. Daha sonra, kurumsal yatırımcılara yönelik herhangi bir teklif veya satış varsa 1933. Menkul Kıymetler Yasası uyarınca tescil edilmeli ve ulusal menkul kıymetler borsasında gerçekleştirilmelidir.”

Gensler ayrıca şunları kaydetti:

Güvenlik tabanlı transferlerde toplu teklifleri içeren bazı düzenlemeler getirdik ve daha fazlası da yolda şuan da geliştirme aşamasında. Bu gibi durumlarda yatırımcıların korunmasını sağlamak için yaptırım araç setimizde bulunan tüm araçları kullanmaya devam edeceğiz.

SEC, şimdiye kadar kripto para endüstrisindeki bireylere ve şirketlere karşı yaklaşık 75 yaptırım gerçekleştirdi. Ancak Gensler, daha fazla şirketin menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini söyledi.

Kripto Para için Hala Araştırma Aşamasındalar

Gensler daha önce kripto para borsalarına düzenleme gerektiğini vurgulamıştı. Hatta Kongre’yi, yatırımcıları korumak için devreye girip yasa çıkarmaya çağırdı. Ancak SEC, Bitcoin ve kripto para birimlerini 2021 için düzenleme gündeminden çıkardı.

Bu ayın başlarında ABD Senatörü Elizabeth Warren, SEC’den kripto varlıklarıyla ilişkili riskleri ele almak için tam yetkisini kullanmasını istedi. SEC’in sanal para birimlerine yatırım yapan, ticaret yapan tüketicileri koruma yetkisine yanıt vermesi, gelecekte hangi kongre eyleminin gerekli olduğunu belirlemesi için Gensler’e 28 Temmuz’a kadar süre verdi.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook