Ana SayfaRehberKademeli Alım ve Kademeli Satım Nedir?

Kademeli Alım ve Kademeli Satım Nedir?

-

Risk yönetimi unsurlarından biri olarak sayılabilecek kademeli alım ve kademeli satımın ne olduğunu ve ne fayda sağladığını inceleyelim.

Kademeli Alım Nedir?

Teknik Analiz Eğitimi

Kademeli alım, kısaca parça parça alım yapmaktır. Yani tüm bakiye ile tek seferde, tek fiyattan alım yapmak yerine bakiyeyi bölerek alım yapmaktır. Böylece ortalama maliyet düşük olur ve bu da açılan işlemden daha fazla kâr edilmesini sağlar (bknz: Ortalama Düşürme Nedir?). Ayrıca olası bir ters harekette, tüm bakiye ile işleme girilmediği için edilen zararın az olmasını sağlar.

Kademeli Alım Nasıl Yapılır?

Kademeli Alim 12.08-1

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi kırmızı renkli direnç bölgesinin kırıldığı bir fiyat hareketini ve fiyatın direnç bölgesini kırması ile alım yapmaya karar veren bir trader’ı ele alalım (bknz: Destek ve Direnç Bölgesi Nedir? Nasıl Tespit Edilir?). Bu trader, direnç bölgesinin kırılması ile 1 numaralı bölgeden bakiyenin bir kısmı ile alım yapıyor ve işleme dahil oluyor. Ancak fiyat kısa bir yükselişten sonra kırmış olduğu dirence retest hareketi yaparak bu bölgeyi destek olarak onaylıyor (bknz: Retest Nedir?). Bunu gören trader bakiyesinin bir kısmı ile de 2 numaralı bölgeden alım yapıyor ve böylece ortalama maliyeti düşürüyor. Bu sayede yaşanacak yükselişten elde edeceği kâr oranını arttırmış oluyor.

Kademeli Satım Nedir?

analiz-7

Kademeli satım, fiyat yükselişe geçtikçe veya dirence yaklaştıkça elde edilen kârdan olmamak için parça parça satış yapmaktır. Böylece hem kâr realizasyonu yapılmış olur hem de fiyat yükselişe devam eder ise elde edilecek olan kârdan mahrum kalınmamış olur.

Kademeli Satım Nasıl Yapılır?

Kademeli Satim 12.08-1

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere, kırmızı renkli direnç bölgesine yaklaşan bir fiyat hareketini ve long işlemde olan bir yatırımcıyı ele alalım. Bu yatırımcının, fiyatın direnç bölgesine yaklaşması ile 1 numaralı bölgede işleminin bir kısmını kapatması ve fiyatın dirençten ret yemesi ile 2 numaralı bölgede işleminin kalan kısmını kapatması bir kademeli satım örneğidir.

1 numaralı bölgede işleminin bir kısmını kapatmasının nedeni, fiyatın dirence yaklaşmış olması ve bu nedenle elde etmiş olduğu kârı korumak istemesidir. Fakat işleminin hepsini 1 numaralı bölgede kapatmamasının nedeni ise fiyat yükselişe devam eder ise yaşanacak yükselişten mahrum kalmamak istemesidir. Böylece hem kârını korur hem de yükseliş devam eder ise kâr etmeye devam eder. Bir işlemden elde edilen kârı korumak için trailing (iz siren) stop yöntemi de kullanılabilir (bknz: Trailing (İz Süren) Stop Nedir? Nasıl Kullanılır?).

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Millet İttifakı’nın Kripto Para ile İlgili Tüm Vaatleri!

Millet İttifak’ının kripto para vaatlerini neler??Bu yazımızda Millet İttifakı'nın kripto ve blok zincir vaatlerini derledik.

Bitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

Bitcoin fiyatının 29 Ocak'ta 23.960 $'a kadar yükselmesi, Korku ve Aç Gözlülük Endeksi'ne göre söylemeye çalışıyor? İşte detaylar!

Kripto Paralara Devlet Destekleri Gelmeye Devam Ediyor!

Kripto para birimlerini çevreleyen endüstri kargaşasına rağmen, ileri görüşlü birçok ülke dijital varlıkları benimsemek için adımlar attı.

AAVE Borçlarından Kurtulabilecek mi? İşte Önemli Detaylar!

Borç verme platformu AAVE son zamanlarda olumlu haberler alıyor. AAVE yatırımcılarının kafasına takılan CRV borçlanma durumu çözülüyor mu?

Güncel Analizler