Diğer

  FUD Nedir? Piyasaları Nasıl Etkiler?

  Yalan veya abartılarak servis edilen olumsuz haberler ile yatırımcıların tedirgin olmasına neden olan “fud” kavramının ne olduğunu ve piyasaları nasıl etkilediğini inceleyelim.

  FUD Nedir?

  fud

  Fear (korku), uncertainty (belirsizlik) ve doubt (şüphe) kelimelerinin baş harflerinde oluşan FUD kavramı, piyasalara servis edilen yalan, yanlış veya abartılı haberleri temsil etmektedir. FUD yapmak manipülatif bir eylemdir ve yatırımcıların tedirgin olmasına neden olur. Tanınmış insanlar, proje sahipleri veya yatırımcıları, borsalar veya büyük şirketler FUD haber yayabilirler. Bu haberlerin servis edilmesindeki amaç, yatırımcıları kokutarak satış yapılmasını sağlamak ve böylece düşüş yaşayan fiyatlardan alım yapmaktır.

  FUD Piyasaları Nasıl Etkiler?

  Kripto

  FUD sonrası genellikle piyasalara korku hakim olur ve fiyatlarda düşüş yaşanır. Bunun nedeni, gelen haberin olumsuz olması sebebiyle yatırımcıların fiyat düşüşünden etkilenmemek için hemen satış yapmalarıdır. Her yatırımcı düşmekte olan fiyatlardan en az zararla çıkmak için domino etkisiyle satış yaptıkça fiyatlarda hızlı bir çakılma yaşanır. İşte tam bu esnada, piyasalarda FUD olmasına neden olan haberin asılsız olduğu açıklanır ve tekrardan hızlı bir yükseliş başlar. Manipülatif habere sebep olan kişiler ise düşüş esnasında yapmış oldukları alımlar ile kısa sürede büyük kazançlar elde ederler (bknz: MtGox Çalınan Bitcoinleri Ne Zaman Dağıtacak?).

  FUD Haberlerden Korunmak için Ne Yapılmalıdır?

  FUD yaratacak haberlerden korunmak için mutlaka doğru bilgi kaynağı sunan haber siteleri takip edilmelidir. Piyasalara servis edilen bir haberin kaynağı iyice araştırılmalı ve haber doğrulanmadıkça sakin kalınmalıdır. Aksi halde panik satışı ile gereksiz zararlar edilebilir. Bir diğer önlem olarak ise teknik analiz kavramları iyice öğrenilmeli ve ilgili ürünün grafiğinde teknik açıdan bir sorun görülmedikçe panik yapılmamalıdır (bknz: Teknik Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?).

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Shiba Inu’nun SHIB Token Yakımları Artıyor: SHIB Fiyatı Yükselişe Hazır mı?

  Popüler memecoin projesi Shiba Inu'nun SHIB tokeninde son 24 saatte yakım oranları atış gösterdi: SHIB fiyatı için son durum nedir?

  SEC, Spot Bitcoin ETF’leri için Opsiyonları Onaylamaya Hazırlanıyor

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, BITB ve GBTC spot Bitcoin ETF'leri için opsyion trading için onay verecek mi?

  Bitcoin Çökerse Ne Olur? Ünlü Yazar Robert Kiyosaki Açıkladı!

  Girişimci ve ünlü yazar Kiyosaki, topluluk arasındaki Bitcoin'in çökme potansiyeline karşı düşüncelerini paylaştı.

  Bitcoin Fiyatı 51 Bin Dolar Civarında Dalgalanıyor: Spot Bitcoin ETF Piyasasındaki Son Veriler!

  Bitcoin fiyatındaki durgunluk devam ederken, spot Bitcoin ETF piyasasındaki para girişleri devam ediyor; Son veriler!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!