Ana SayfaRehberFUD Nedir? Piyasaları Nasıl Etkiler?

FUD Nedir? Piyasaları Nasıl Etkiler?

-

Yalan veya abartılarak servis edilen olumsuz haberler ile yatırımcıların tedirgin olmasına neden olan “fud” kavramının ne olduğunu ve piyasaları nasıl etkilediğini inceleyelim.

FUD Nedir?

fud

Fear (korku), uncertainty (belirsizlik) ve doubt (şüphe) kelimelerinin baş harflerinde oluşan FUD kavramı, piyasalara servis edilen yalan, yanlış veya abartılı haberleri temsil etmektedir. FUD yapmak manipülatif bir eylemdir ve yatırımcıların tedirgin olmasına neden olur. Tanınmış insanlar, proje sahipleri veya yatırımcıları, borsalar veya büyük şirketler FUD haber yayabilirler. Bu haberlerin servis edilmesindeki amaç, yatırımcıları kokutarak satış yapılmasını sağlamak ve böylece düşüş yaşayan fiyatlardan alım yapmaktır.

FUD Piyasaları Nasıl Etkiler?

Kripto

FUD sonrası genellikle piyasalara korku hakim olur ve fiyatlarda düşüş yaşanır. Bunun nedeni, gelen haberin olumsuz olması sebebiyle yatırımcıların fiyat düşüşünden etkilenmemek için hemen satış yapmalarıdır. Her yatırımcı düşmekte olan fiyatlardan en az zararla çıkmak için domino etkisiyle satış yaptıkça fiyatlarda hızlı bir çakılma yaşanır. İşte tam bu esnada, piyasalarda FUD olmasına neden olan haberin asılsız olduğu açıklanır ve tekrardan hızlı bir yükseliş başlar. Manipülatif habere sebep olan kişiler ise düşüş esnasında yapmış oldukları alımlar ile kısa sürede büyük kazançlar elde ederler (bknz: MtGox Çalınan Bitcoinleri Ne Zaman Dağıtacak?).

FUD Haberlerden Korunmak için Ne Yapılmalıdır?

FUD yaratacak haberlerden korunmak için mutlaka doğru bilgi kaynağı sunan haber siteleri takip edilmelidir. Piyasalara servis edilen bir haberin kaynağı iyice araştırılmalı ve haber doğrulanmadıkça sakin kalınmalıdır. Aksi halde panik satışı ile gereksiz zararlar edilebilir. Bir diğer önlem olarak ise teknik analiz kavramları iyice öğrenilmeli ve ilgili ürünün grafiğinde teknik açıdan bir sorun görülmedikçe panik yapılmamalıdır (bknz: Teknik Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?).

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler