Ana SayfaHaberMtGox Çalınan Bitcoinleri Ne Zaman Dağıtacak?

MtGox Çalınan Bitcoinleri Ne Zaman Dağıtacak?

-

Yaklaşık 8 yıl önce uğradığı saldırı ile 850.000 adet BTC çaldıran ve yatırımcılarını mağdur eden MtGox borsası, bu BTC’lerin bir kısmını (yaklaşık 140 bin adet) tekrardan yatırımcılarına dağıtmayı planlıyor. Bu durumun gerçekleşmesi halinde kripto para piyasasının nasıl etkileneceğini inceleyelim.

MtGox Borsası Bitcoinleri Ne Zaman Dağıtacak?

mtgox-everglow

MtGox borsası bir zamanlar en büyük Bitcoin hacmine sahip borsalar arasındayken, 2014 yılında uğradığı siber saldırılarda yaklaşık olarak 850 bin adet BTC çalındığını duyurduktan kısa bir süre sonra iflasını istemişti. Peki bu borsa şu an neden tekrardan gündemde diye sorguladığımızda; karşımıza borsanın mağduriyete uğrayan insanlara, hatalarını telafi etmek için 140 bin adet BTC dağıtacaklarını söylemiş olmaları çıkıyor. Henüz net bir tarih belirtilmese de Ağustos ayının sonlarına doğru bunun gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Bu tarihin gittikçe yaklaşıyor olması kripto paralar üzerindeki baskıyı arttırıyor.

MtGox Borsası’nın Bitcoinleri Dağıtmasının Kripto Piyasası Etkisi Ne Olabilir?

bitcoin-1

Bitcoinler’in dağıtımından sonra yaşanacaklar ile ilgili farklı ihtimaller bulunmaktadır. En çok üzerinde durulan ihtimal, yaklaşık maliyeti 200 dolar ve güncel değeri 3 milyar dolar olan bu BTC’lerin, yıllardır paralarına kavuşamayan mağdurlar tarafından satılacağı ve sonrasında düşüş yaşanacağıdır. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde, zaten FED faiz kararları yüzünden fiyatı düşüşte olan BTC, daha da sert düşüşler ile karşı karşıya kalabilir (bknz: FED Nedir? FED Toplantıları Neden Önemlidir?). Ya da “Beklentiyi al, haberi sat.” sözünde olduğu gibi, bu haber piyasalar tarafından zaten fiyatlandıysa beklenildiği gibi çok da büyük bir düşüş yaşanmayabilir.

MtGox’un Sebep Olduğu Korku Ortadan Kalkabilir

İkinci bir ihtimal ise güncel BTC fiyatının, ATH fiyatı olan 69 bin dolar seviyesinden oldukça uzak olması nedeniyle mağdurların risk iştahının yüksek olabileceği ve bu fiyatlardan satış yapmayacakları üzerinedir. Bu durumda mağdurlar kendilerine dağıtılan BTC’leri hodl ederek piyasanın üzerindeki korku bulutunun dağılmasını sağlayabilirler. Böylece piyasaların üzerinde oluşan baskı kalkabilir ve BTC fiyatı tekrardan yükselişe geçebilir.

Bu iki ihtimalden hangisinin gerçekleşeceğini bilmek oldukça zordur. Bu nedenle olası bir düşüşten etkilenmemek için durum netleşene kadar işlem yapmaktan kaçınılmalı veya stop loss (zarar kes) emirleri aktif edilmeden işlem yapılmamalıdır (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).

 

Bilal Tekmil
Bilal Tekmil
Düzce Üniversitesi Endüstri mühendisliği bölümünde eğitim görmekte olan Bilal Tekmil blokchain teknolojisine olan ilgi ve bilgisini Coin Otağ kullanıcıları ile paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler