Ethereum ve Bitcoin Analizi: Korelasyon Kırıldı mı?

bitcoin-vs-ethereum-1-scaled-freshblue

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Ethereum ile Bitcoin arasındaki korelasyonun 2017’deki gibi olmadığı belirtiliyor. Peki ama bu ne kadar gerçekçi? 2017’de ağırlıklı bir Bitcoin hakimiyeti yaşanırken, 2021’de Ethereum ve diğer altcoinler piyasa hakimiyetini kazanmaya çalışıyor.

Ethereum mu Bitcoin mi?

BTC ve ETH arasındaki volatilite savaşı, her iki varlığın da birkaç ay içinde tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru ralli yaptığından beridir sürüyor. Ayrıca volatilite yönü, belirli süre boyunca her iki yönde de veri veren bir belirteçtir.

BTCETH1

Mevcut piyasa yapısını analiz etmeden önce ETH ve BTC’nin yaptıkları rallilere göz atmamız gerekir. Bitcoin için, 50.000 doların üzerindeki dalgalanma şubat ayında, ilk ocak rallisi sırasında gerçekleşti. Ardından 42.000 dolar seviyelerine düzeltmeler yapıldı.

Ethereum için 3300 doların üzerindeki hareket, varlığın fiyat aralığını geçtiği nisan ayında hızlı bir şekilde gerçekleşti.

Ethereum-2

Söz konusu dönemde her iki varlık arasındaki tek benzerlik, her ikisinin de mayıs ayında bir fiyat çöküşüyle karşı karşıya kalmasıydı.

Ethereum-3

Bu nedenle, Ethereum’un Bitcoin ile ilgili volatilite çekimi , son birkaç haftadır gözlemlenen ortak veri oldu. Nisan ayından bu yana, ETH-BTC arasındaki gerçekleşen volatilite yayılımı altcoin için son derece olumlu olmuştur.

Ancak, şimdi gelgit tekrar değişiyor gibi görünüyor. ETH-BTC 1 aylık ve 3 aylık Realized Volatilite Spreadine göre, oran şiddetli bir şekilde düştü. Bu da Bitcoin’in yazım sırasında daha değişken olabileceğini gösteriyor.

Ethereum-4

Bununla birlikte, Volatilite Yayılımı ile ilgili olarak, Bitcoin’in mayıs ayındaki çöküşten bu yana değer kazanma açısından Ethereum’dan daha iyi performans göstermesi bekleniyordu.

Volatilite Yönü Ne Kadar Önemli?

Burada madalyonun iki yüzü var. Bitcoin, daha yüksek volatilite ortamı, güvenirliği nedeniyle varlık için daha az zahmetlidir. ETH toplulukta güçlü bir varlığa sahip olsa da, cazibe ve benimseme açısından Bitcoin ile aynı duyarlılığı taşımıyor. Bu özel durum Bitcoin’in muhtemelen güçlü düzeltmelerden kaçınmasını sağlar. Ancak Ethereum için bu beklenti negatif sonuçlanacaktır.

İşlevsellik açısından Ethereum Bitcoin’inden daha elverişli denilebilir. Yazım sırasında Ethereum’un 160 milyon benzersiz adresi varken Bitcoin‘in sadece 700 bin adresi vardı. Bununla birlikte, tarihsel olarak Ethereum büyük düzeltmelere karşı hassas olmuştur.

Şu anda piyasa kritik bir aşamaya geliyor. Yükselişin devamı gelebilir veya konsolide olabilir.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster