Bitcoin İçin En Kötü Düzeltme Geride mi Kaldı?

bitcoin-kripto-paralar-freshblue

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin fiyatı üç aylık uzun bir aradan sonra 50.000 dolara geri yükselmeyi başardı. Ancak lider kripto para birimi bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlayamadı. Geçtiğimiz gün %1.5 düştükten sonra BTC yazım sırasında 49.150 dolardan işlem görüyordu.

Şu anda piyasada artan bir endişe var. Bitcoin’in boğa koşusunun hala devam edip etmediği veya bu düzeltme aşamasının geçen seferki gibi kendini uzatıp uzatmayacağı yatırımcıları endişelendiriyor.

Bitcoin İçin Yeniden Artan Bir İlgi Var

Bitcoin’in türev piyasası, yazıldığı sırada net bir eğilim gösterdi. Hem vadeli işlemler hem de spot piyasadaki açık ilgi yeni yerel yüksekler yapıyor. Ekteki grafikte gösterildiği gibi, mevcut vadeli işlemler 17,03 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu nedenle, bu pazara olan açık ilgi, son konsolidasyonun düşük seviyelerinden sonra 6,23 milyar doların üzerinde arttı. İlginçtir ki, sadece geçen hafta vadeli sözleşmelerde 1 milyar dolarlık bir artışa tanık olundu.

Opsiyon pazarı aynı zamanda OI’de çok aylık en yüksek seviyeleri kaydetti. Aynı şey haziran ayında belirlenen düşük seviyelerden bu yana 4 milyar dolara (%105) yakın bir artışla yükseldi. Yukarıda belirtilen veriler esasen fiyat sapmasına rağmen BTC piyasasına ek para aktığını ima ediyor.

Bitcoin1-08.24

Paniğe Kapılmak İçin Bir Neden Var mı?

Borsalardaki dengeler haftanın büyük bölümünde kademeli bir dalgalanmaya tanık oldu. Glassnode’un Exchange Net Flow ölçümü, girişlerin son 7 gün içindeki çıkışları büyük ölçüde gölgede bıraktığını vurguladı. Bu esasen yatırımcıların kar aldıkları ve piyasanın gücünden yararlandığı anlamına gelir.

İlginçtir ki, bu aşamada girişin büyüklüğü, Aralık 2020-Nisan 2021 boğa piyasası aşamasında tanık olunanla oldukça uyumludur.

Bitcoin2-08.24

Bitcoin Balinaları Nasıl Bir Etki Gösteriyor?

Yüksek fiyatlardan yararlanmayı başaran spekülatörler dışında, balinaların da devrede olduğu belirtilmelidir. Bahsi geçen iddia CryptoQuant’ın borsa balinası oranı tarafından sürdürüldü. Bu oran ilk 10 giriş hareketinin göreli boyutunu dikkate alır ve toplam girişlerle karşılaştırır.

Balina oranı boğa piyasaları sırasında çoğu zaman %85’in altında kaldı. Öte yandan, geçmiş ayı piyasaları ve sahte boğa piyasaları sırasında yukarıda belirtilen seviyenin üzerinde ralli yaptı. Mayıs ayındaki çöküş döneminden sonra, bu gösterge %85’in üzerinde adımlar atmaya devam etti. Ancak eğilim yavaş yavaş ve geç değişiyor.

Bitcoin3-08.24

Şimdi grafikte görüldüğü gibi, BTC’nin fiyatı şaşırtıcı şekilde bu zamanın giriş aşamasının ortasında ralli yapıyordu. Bitcoin, tartışmasız, balinaların önderliğindeki borsa girişini sindirmede çok fazla sorun yaşamadı. Fiyat, her zamanki eğilime karşı çıktı ve bu mevcut makro rallinin gücünü tasvir ediyor.

Balina oranının 0.85’in altına geri dönmesi, BTC’nin rallisini sürdürmek için daha da elverişli hale geldi.

Ayrıca yazım sırasında Bitcoin’in olgunlaşma grafiğine göre hodla olan inanç oldukça güçlüydü. Önümüzdeki günlerde de trend aynı yönde devam ederse, büyük olasılıkla Bitcoin’in arz sıkıntısına katkıda bulunacak. Bitcoin’in fiyatı sonunda artacak ve mevcut sapma büyük olasılıkla kendini geçersiz kılacak.

Yukarıda belirtilen yönlere bakmak ve geçmişte işlerin nasıl yürüdüğünü göz önünde bulundurarak, BTC‘in makro boğa koşusunun hala devam ettiğini belirtmek yanlış olmayacaktır. Piyasa, bu aşamada, sadece mikro çerçevede temkinli bir geri çekilmeye tanık oluyor.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster