Ethereum 3600 Dolar’a Ulaşacak Mı? İşte Cevabı!

eth-1-freshblue

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Sadece geçen hafta boyunca, Ethereum fiyatı 2900 dolar seviyesinden 3300 dolar’a sıçradı.

Bakıldığında, Ethereum fiyatı yalnızca son 24 saat içinde yüzde 2 oranında düştü. İlginç bir şekilde, Ethereum’un piyasa değeri hakimiyeti, yazı yazılırken yüzde 20’ye yakındı. Altcoin, bundan önce ancak Şubat 2018’de böyle bir büyüklükte bir hakimiyet yakalayabilmişti. Ancak şu anda birçok soru cevapsız kalıyor. Yeni başlayanlar için, Ethereum fiyatı yeni zirvelere ne kadar çabuk ulaşır? 3600 dolarlık kıyaslama şu anda çok mu uzak?

Ethereum Vadeli İşlemler

ethereum eth

 

Aktif vadeli işlemler, yazının yazıldığı sırada bir ayın en yüksek seviyesinde (8,4 milyar dolar) duruyordu. Artan bir vadeli işlem hacmi, piyasaya akan ek paranın göstergesidir. Bu nedenle, OI(vadeli işlem) seviyeleri, devam eden bir trendin gücünü ölçmek için de kullanılır. Mevcut seviyelere bakıldığında, devam eden yükseliş trendinin ivme kazandığı ve devam etmesinin muhtemel olduğu söylenebilir. Dolayısıyla bu aşamada, piyasa katılımcılarının önümüzdeki günlerde Ethereum fiyatının yükseleceğine inandıkları çıkarımı yapılabilir.

Ethereum

Nitekim, tasfiye edilen long sözleşmelerin sayısı son zamanlarda azalmaktadır. Yazma sırasında, değeri 6.06 milyon dolardı. Öte yandan, short tasfiyeler artmakta ve yazı zamanında 52,2 milyon dolarlık bir değeri yansıtmakta. Bu, esasen, mevcut Ethereum ortamının, long yatırımcıları için short yatırımcılarından daha elverişli olduğu anlamına gelir.

Oranlar neyi gösteriyor?

Ethereum

Mayıs ortasından Temmuz sonuna kadar, Ethereum’un SOPR’si(Spent Output Profit Ratio)(Harcanan Çıktı Kar Oranı) aşağı yönde daha fazla zaman harcadı (1 seviyesinin altında). Ancak, aynı değer Ağustos ayının başından beri yukarı doğru ilerliyor. Aslında, yazı yazılırken bu gösterge 1.096 değerinde seyrediyordu. 1’den fazla SOPR değerleri genellikle taşınan paraların kârla satıldığı anlamına gelir. MVRV(Market Value to Realized Value)(Piyasa Değerinden Gerçekleşen Değere) oranı da bu konuda, yazı yazılırken 1 ayın en yüksek seviyesi olan 2.608’e ulaştı. Yine bu, yatırımcıların piyasada normalden daha fazla kazandığını gösteriyor. Artan bir fiyat çoğu zaman bir teşvik görevi görür ve hem yatırımcıları hem de uzun vadeli yatırımcıların piyasada kalma sürelerini uzatmaya zorlar. Aynı şey olursa, Ethereum büyük olasılıkla fiyat artışını sürdürebilir.

Ethereum Spot Piyasasının Durumu

Spot piyasa rakamlarına baktığımız zaman biraz kasvetli bir tablo çiziyor. Borsalara Ethereum gönderen aktif adreslerin sayısı bir ayın en yüksek seviyesi olan 725.024’e ulaştı. Şimdi bu, insanların HODLing’leriyle yollarının ayrıldığını gösterse de, makro çerçevede mevcut seviyelerin nispeten düşük olduğuna dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, mevcut eğilimin kısa vadeli beklentilerini korumak için kendini tersine çevirmesi gerekiyor. Ayrıca, 8 Ağustos’tan bu yana spot hacimler ayak uyduramadı. Bir haftadan kısa bir sürede, aynı değer 33 milyardan 23 milyara düştü.

eth

Önümüzdeki birkaç gün Ethereum için zor olabilir, ancak oranların ve türev piyasasının mevcut durumuna bakıldığında, önümüzdeki günlerde 3600 dolar seviyesinin büyük olasılıkla kırılacağı sonucuna varılabilir.

Dikkat!

Kripto paralara yatırım yapmak yüksek volatalite riskleri içerir. Bu yazıda yazılan bilgilerin tamamı eğitim amaçlıdır. Bu paragrafta gördüğünüz hiç bir yazı veya görsel yatırım tavsiyesi içermez. Yatırım danışmanlığı profesyonel şirketler tarafından verilen bir hizmettir.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster