Uzun Vadeli Ethereum Yatırımı Riskleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ethereum

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin ve Ethereum, dünyanın en büyük kripto para birimlerinden sadece ikisidir. Bitcoin ve Ethereum, kripto para piyasasının değerinden önemli bir pay almış olsa da, amaçları birbirinden oldukça farklıdır.

İkisi arasındaki bu rekabet, hangi kriptonun diğerinden daha iyi olduğu konusundaki tartışmaları körükledi.

Risk İkisinde de Var

Ethereum
Ethereum vs Bitcoin

Peki, Bitcoin ile karşılaştırıldığında Ethereum çok mu üstün? Belki değil. Karşılaştırmalar bir yana, ikisinin de uzun vadeli engellere veya risklere karşı bağışıklığı olmadığını belirtmekte fayda var.

Kripto yazılım mühendisi, Nadav Kohen de buna değindi ve Ethereum ile uzun vadeli riskleri ve “trend” gelişmelerini vurguladı.

Ethereum, Bitcoin’den Daha Komplike

Ethereum

Kohen’e göre, birisi Ethereum ile, Bitcoin dünyasında Light istemcisi olarak adlandırılan bir tür Ethereum cüzdanını indirirse, size Ethereum blok zincirinin doğru görünümünü vermesi için başka birine güvenir.

“Aslında doğrulamayı kendiniz yapmıyorsunuz. Kendiniz yapsanız, tüm Ethereum blok zincirini indirip tüm bu kuralları doğrulamak Bitcoin’e kıyasla oldukça zor.”

Hızlı Büyüme Riskleri de Beraberinde Getiriyor

Ethereum

Ayrıca Kohen’e göre, Ethereum uzun vadede iki büyük riskle karşı karşıyadır ve bunlardan en büyüğü şişirilmiş blok zinciridir. Daha rahat anlamak için şunu düşünün ; Bitcoin için, Bitcoin blok zincirinin 400 gigabiti, on yıllık bir blok zincirine tekabül eder. Ancak söz konusu Ethereum olduğunda, “çok daha az zamandan, ancak çok büyük miktarda veriden bahsediyoruz. Şu anda Ethereum çok kullanılıyor ve bir dereceye kadar daha hızlı bir büyüme oranı mümkün olsa da, bunun için “kesinlikle bir sorun olacak” diye belirtti.

Genel Düşüncenin Tam Zıttı

Ethereum
Ethereum

“Tamamen doğrulayan ve doğru çalışan düğümlerden oluşan geniş bir ağ olmasını bekleyemezsiniz. Bu sorunlar, merkezileşme ile uğraşırken ortaya çıkar; Genel kripto topluluğunun çözmeye çalıştığı şeyin tam tersi.”

Kohen’e göre, Bitcoin’in aksine, Ethereum’daki bazı stabilcoin’lerin bazı adresleri kara listeye alma kavramından bahseden hüküm ve koşulları var. Mühendis, uzaydaki akıllı sözleşmelerin çoğunun ‘kirli sırrını’ ortaya çıkararak bu detayları anlattı:

“Çok sayıda akıllı sözleşme, belirli sayıda kişinin imza attığı yükseltme mekanizmalarına sahiptir, esasen akıllı sözleşmeler için bir “yönetici anahtarı” sürümüdür. Temel olarak, az sayıda insanın bazı adreslerin bu sözleşmeyi kullanmasına izin verilmeyeceğine karar verebileceği ve bu aktiviteyi engelleyebilecek bir mekanizma. Bir bütün olarak Ethereum, bireysel projeler ve merkezi sözleşme varlıkları olabilir.

Ethereum tam olarak özel değil, belki onu kontrol eden küçük bir federasyonla yarı-özel.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Sen Ethereum hakkında ne düşünüyorsun? Fikrini bizimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutma! Yorum yapmak istemiyorsan aşağıdaki simgelerden desteklediğin coini işaretleyebilirsin!

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook