El Salvador’un Bitcoin Kabulü Gelişen Ekonomilerin Önünü Açıyor

elsalvador

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

El Salvador’un Bitcoin Kabulü Gelişen Ekonomilerin Önünü Açıyor!

Bilindiği üzere El Salvador; Bitcoin’i yasal para birimi olarak benimsemişti bu gelişme El Salvador’a birçok yönden yardımcı olabileceği açıktır. Bunun yanı sıra diğer ülkeler için de yolu aydınlatabilir.

İç savaş sırasında El Salvador’un bırakın başkalarına yol göstermeyi, gelecek için bu kadar çok umut dolu olabileceğini bile hiç düşünmemiştik.
Ancak hükümetin yakın zamanda kabul ettiği bitcoin yasal para birimi yasası 7 Eylül’de yürürlüğe girecek ve bu gelişmede onu dünyada bunu yapan ilk ülke yapıyor.
Tabi baktığımız zaman bu gelişmelerin önderliğini yapan El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele’dir. İleri görüşlü kişiliği ile Bitcoin’i geleceğin para birimi olarak görmekte ve ülkesinin resmi para birimi olmasındaki en büyük pay sahibidir.

El Salvador’da Paranın Kısa Tarihi ve Bitcoin

Bugün El Salvador’un ulusal para birimi yok.

Adını Christopher Columbus’tan alan Kolon adlı para birimi; El Salvador’un para birimiydi, ancak 2001 yılında ABD doları’na geçildi. Amaç, enflasyonu önlemek ve önemli bir ticaret ortağı olan ABD ile ticareti artırmaktı.
Gelişmeye çalışan ülkelerin kendi para birimleri yerine ABD doları cinsinden borçlanma; eğilimi kendi para birimlerinin küresel çapta daha az kabul edildiğinin bir göstergesidir.
ABD Doları(USD) cinsinden borçlanma, karşılanamayacak olan temel mallar için ödeme yapmalarını sağlar.
Dolarizasyon olarak bilinen bu kavram, bir ülkenin para birimi küresel çapta rehavet görmediğinde bir değişim aracı olarak ortaya çıkar.

Kripto para, demokrasinin modernleşmesini temsil edebileceği gibi; El Salvador’un bitcoin‘i yasal para birimi olarak benimsemesi, sadece El Salvador’da değil, aynı zamanda tüm bölgede olan insanlara umut veriyor.

elvadorr

El Salvador, bitcoin’i yasal para birimi olarak benimseyerek, zaman içinde bitcoin’in:

  1. Dünya çapında daha fazla kabul gören para birimi
  2. Deflasyonist bir değişim aracı
  3. El Salvador’un ekonomik gelişimi için bir önemli bir parçası

El Salvador’da daha çeşitli bir ekonomi için yeni sektörler geliştirmek uzun zamanlı ve zorlu bir iş olmuştur .
Ayrıca Başkan Nayib Bukele’nin ülke katkısı için güzel fikirleri’de bulunmakta;
Örneğin, yasanın bir parçası olarak, Başkan Bukele; ülkeye 3 Bitcoin(BTC) yatırırlarsa yabancıların El Salvador’da daimi ikamet hakkı kazandırıyor.

Havaleleri ve Bankacılığı Düzeltebilir

Bitcoin, çeşitli nedenlerle yasal bir kripto para birimi olarak daha iyi çalışacaktır.

Bitcoin, aracılarla çalışarak veya aracıları kaldırarak ve denizaşırı ödemelerin maliyetlerini azaltarak havale işlemlerini kolaylaştırabilir.

El Salvador’da nüfusun %70’inin banka hesabı bile yok. Banka hesabı olmayanlar, tasarruf ve servet birikiminde çok büyük zorluklar ile karşı karşıyadır.
Bitcoin’i benimseyerek, küresel olarak yerel ekonomiye ve ötesine erişim kazanmalarını sağlıyorlar.

elsalvador-bitcoin

Bitcoin Madenciliği için Yeni bir Dönem

El Salvador’un ekonomik büyüme ve gelişmekte olan bir ülke olduğu bir sır değil. Geçmişte; El Salvador altın ve gümüş üretiyordu ancak eski başkan; Antonio Saca’nın 2009’da Pacific Rim Mining Corporation’ın faaliyetlerini; durdurmasından sonra madencilik sektörünü yeniden açma girişimleri çöktü .

Yeni “madencilik” sektörünün ortaya çıkması ile beraber bitcoin madenciliğinin, daha fazla yenilenebilir enerji standartları oluşturma ücreti ile Başkan Bukele; volkanlardan jeotermal enerjiyi kullanmayı düşünülüyor.

El Salvador her ne kadar cesur bir risk alıyor olsa da; bitcoin’i yasal kripto para birimi olarak benimsemenin asimetrik; Faydası dünyayı daha iyi hale getirebilecektir.
Kesin olan bir şey var: Dünya El Salvador’u izliyor.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster