El Salvador’un ‘Bitcoin Yasası’nın Arkasında Gerçekten Ne Var? Uzmanlardan Yorumlar

El Salvador Bayrak

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Geçen aylarda, Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin “Bitcoin Yasası” El Salvador Yasama Meclisi tarafından kabul edildi ve dünyanın ilk kripto para birimine yasal ihale statüsü verdi. Bu gerçekten Bitcoin (BTC) için tarihi bir dönüm noktası oldu. Haber kripto topluluğu tarafından takdir edildi ve kripto para birimi Bitcoin duyurudan sonra %11.98 artışla 37.573 dolara yükseldi.

Nayib Bukele Kimdir?

Nayib Armando Bukele Ortez, Salvadorlu siyasetçi ve iş adamı. Bukele, 2015 yılından 2018 yılına kadar San Salvador’un belediye başkanı idi. 3 Şubat 2019’da gerçekleşen seçim sonucunda El Salvador’un yeni başkanı olarak seçildi.

Bitcoin Yasası

Başkan Bukele bitcoin yasasını duyurmak için mükemmel zamanı seçti: Miami’deki Bitcoin 2021 konferansı sırasında. Böyle bir duyuru için daha minnettar bir kripto destekçisi ve savunucusu, kitlesi hayal etmek zor. Hukuk profesörü ve eski Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu avukatı Marc Powers’ın son görüş makalesinde belirttiği gibi: “Gösterici, El Salvador Cumhuriyeti’nin genç başkanı Nayib Bukele idi. Orta Amerika’nın en yoğun nüfuslu ülkesi. Konferansta Bukele, ülkenin Bitcoin’i ABD doları ile eşit olarak ikinci bir yerel itibari para birimi olarak kabul edeceğini duyurdu.” Ve burada Başkan Bukele asıl amacını belirtti:

“Kısa vadede bu, istihdam yaratacak ve kayıtlı ekonominin dışındaki binlerce kişiye finansal katılım sağlanmasına yardımcı olacak.”

Bazıları Salvador’un, Bitcoin için bir darboğaz olabileceğini iddia etse de, nüfusun yaklaşık %70’inin bankasız olduğu düşünüldüğünde bu yasa ülke halkına finansal hizmetler sağlamak için bir çözüm olabilir. O arada, El Salvador’da Yeni yasa açıklanırken devletler:

“Her ekonomik alışveriş, bir mal veya hizmet alan kişi tarafından bitcoin teklif edildiğinde ödeme olarak kabul etmelidir.”

Cardano El Salvador

Önemli soru şu: Kriptoya zorunlu transfer işe yarayacak mı? Kripto para biriminin toplu olarak benimsenmesinin mümkün olduğu birçok kez söylendi. Ancak yalnızca insanları kripto hakkında daha iyi bir anlayış kazanabilmeleri için eğitmek gerekiyor.

Başkan Bukele, insanları kriptonun nasıl kullanılacağı konusunda eğitecek mi? Ek olarak, El Salvador’daki nüfusun üçte birinin internete erişimi yok, bu da onların Bitcoin ve kripto hizmetlerine erişmelerini imkansız hale getirecek. Başkan Bukele “finansal katılımı sağlamak” için bu sorunu nasıl çözecek?

Ayrıca kripto varlıklara geçiş aşaması, bir cumhurbaşkanı tarafından verilen zorunlu bir karar değil, insanların kendileri tarafından yapılan özgür iradeli bir seçim olmalıdır. Bu fikir, tüm kripto para birimlerinin temel bir değeridir.

İnsan haklarıyla ilgili bazı ciddi sorunlarla suçlanan bir ülkede ”İnsan Hakları İzleme Örgütü raporlarıyla“, ”kürtaj yapmakla suçlanan kız ve kadınların cinayet ve ağırlaştırılmış cinayetten hapse atıldıkları” ve “LGBT bireyleri, etkin bir devlet koruması olmaksızın ayrımcılığa ve şiddete maruz kalıyor” bu tür “ilerici” mevzuat önemli bir soruyu gündeme getiriyor: Gerçekten yapıldı mı? Salvadorluların yararına mı?

Finansal açıdan bakıldığında, Bitcoin’i yasal ihale olarak benimsemek, aynı zamanda önemli yasal ve finansal sonuçlar doğurmaktadır. Burada gündeme getirilmesi gereken en büyük soru ise, bu kararın Bitcoin’in bir yabancı para birimi olarak tanınmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmayacağıdır.

Öyleyse, bitcoin işlemleri finansal işlemler vergisine tabi olacak mı? Ve yargı alanlarının büyük çoğunluğu Bitcoin’i bir para birimi olarak değil, bir varlık olarak kabul edecek mi? Ayrıca, Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanmaya geçişinde yardım talebini desteklemeyi reddetti.

Ne olursa olsun, El Salvador’un kararı, kripto endüstrisi için gerçekten tarihi bir olay. Kripto ve blok zinciri endüstrisi temsilcilerinin, Başkan Bukele’nin “Bitcoin Yasası” hakkında ne düşündüğünü öğrenmek için birkaç kişiye ulaştı ve şu soru hakkında fikirlerini sordu: Sizce El Salvador’un Bitcoin kararının arkasında ne var? Yasal ihale durumu ve alanı nasıl etkileyecek?

El Salvador’un ”Bitcoin Yasası’na” Uzmanlardan Cevaplar

Alberto Echegaray Guevara, namı diğer “Cayman” sanatçı ve girişimci:

“Salvadorlu göçmenlerin büyük çoğunluğu, yaklaşık 2 milyonu ABD’de çalışıyor. Neredeyse üç Salvadorludan biri eve para gönderiyor. İşçi dövizleri, El Salvador’un gayri safi yurtiçi hasılasının %23’ünü oluşturuyor ve ülkenin en fakir bölgelerinde yaklaşık 360.000 haneye fayda sağlıyor.

El Salvador’un resmi para birimi ABD dolarıdır. Başkan Bukele’nin Bitcoin Yasası, yalnızca banka hesabı olmayan nüfusunun %70’i için uluslararası para transferlerini daha ucuz ve kolay hale getirmeye çalışmakla kalmıyor, aynı zamanda Orta Amerika’da yeni bir ekonomik merkez ve yeni bir havale platformu oluşturmaya çalışıyor. Akıllı bir politikacı olan Bukele, 6,5 milyar dolarlık havale için maliyeti sıfıra yakın bir seviyeye düşürmenin etkisinden yararlanacak.

Tecrübelerime göre, Washington DC’deki çok taraflı kuruluşlarda 10 yıl çalıştıktan ve FATF’de temsilci olduktan sonra, Başkan Bukele’nin uluslararası bir mali bütünlük ekibinin desteğiyle yasasını güçlendirmesini tavsiye ediyorum. Sosyal etki politikası ve stratejisi, güçlü bir uluslararası finansal istihbarat birimleri ağının ve uluslararası kalkınma alanındaki kilit oyuncuların desteğine ihtiyaç duyacaktır.

”Bukele, para transferi için en önemli bölgelerden birine sahip ve tarihte ilk kez Bitcoin kullanarak küresel havale işini değiştirmek için eşsiz bir fırsata sahip.”

Two Prime’ın genel müdürü Alexander Blum:

“El Salvador’un Bitcoin’i kanunen yasal ihale olarak kabul etmesi, ülkeye mali konularda ve egemenlik konusunda bazı seçenekler sunuyor. Yakın zamanda ülkeyi dolarize eden El Salvador, büyük krediler ve ülkenin karar verme yeteneği üzerindeki dış kontroller tarafından tehdit ediliyor. Bu, ulusal hükümetin başkanının önerdiği harcamaların bir kısmına karşı oy vermesiyle paralel olarak, Bukele’nin yasallaştırmak istediği reformların ve modernleştirme önerilerinin çoğunu gerçekleştirme yeteneğini sınırladı.

Bitcoin’i yasal ihale olarak tanıtmak, El Salvador’un madencilik yoluyla gelir elde etmekten, kripto topluluğundan dış yatırım ve ilgi çekmekten, vatandaşları için havale maliyetini azaltmaktan faydalanmasını sağlar. Bitcoin’in opsiyonelliği, en azından ülkeye daha güçlü bir yardımlaşma pozisyonu sağlayarak, ABD doları kredilere ve finansal kaynaklara bazı rekabetçi alternatifler de sağlıyor.

Bu girişimin başarısı büyük ölçüde uygulanmasına bağlı olacaktır. Minimum internet ve iletişim altyapısına sahip bir ülkede Bitcoin’in kabul edilmesini sağlama veya havalelerden yararlanma yeteneği, Bitcoin’i kârlı bir şekilde çıkarma yeteneği, Bukele’nin çabalarının başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Neo’nun kurucusu, Onchain’in kurucusu ve CEO’su Da Hongfei:

“ABD egemenliğinden özgürlük, Latin Amerika siyasetinde her zaman popüler bir temadır. Kırılgan finansal sistemleri nedeniyle El Salvador ve diğer birçok Latin Amerika ülkesinin ABD dolarına bağımlı olmaktan başka seçeneği yok. Bukele, Bitcoin’i benimseyerek, bu kez El Salvador’u küresel bir spot ışığına koyarken, Bitcoin’i yasal bir ihale haline getiren ilk başkan olarak kendisini öncü olarak konumlandırdı.

Etki açısından, kısa vadede karışık ve sınırlı olacağına inanıyorum. Bitcoin Yasası’nın 7. Maddesi tüm işletmelerin Bitcoin ödemelerini kabul etmesini şart koşarken, insanlar fiyat oynaklığı ve Bitcoin hakkında düşük farkındalık nedeniyle Bitcoin’i kabul etme konusunda isteksiz kalabilirler; Aslında, birçoğunun Bitcoin’i hemen ABD doları ile değiştirmeyi seçeceğine inanıyorum. El Salvador’da internet erişimi de sınırlıdır ve birçoğunun akıllı telefonu yoktur, bu da beni Bitcoin’in yaygın olarak kabul edilmeyeceğine inandırıyor.

Ancak bu yasa, kripto girişimcilerini El Salvador’a yatırım yapmaya ve oraya taşınmaya teşvik ederek teknolojiye daha fazla yatırım çekebilir. Ayrıca, El Salvador’un blok zinciri tabanlı bir finansal altyapı kurmasına yardımcı olabilir. İnsanların %70’inin bir banka hesabına sahip olmadığı göz önüne alındığında, birçoğunun geleneksel bir banka hesabından daha fazla ücretsiz para transferine izin veren bir dijital cüzdan sahibi olmayı seçmesi mümkündür.

Küresel olarak, bu yasa kesinlikle kripto topluluğu için büyük bir destek, ancak bazıları Bitcoin’in ‘hükümetsiz para’ olarak kalması gerektiğine inanıyor, çünkü ulus devletlerin meşrulaştırılmasına ihtiyaç duymuyor.

Daha da önemlisi, hükümetlerin Bitcoin’e nasıl yaklaştığını etkileyebilir. Bitcoin sanal bir emtia yerine bir para birimi olarak kabul edilirse, bazı hükümetler kendilerini daha tehdit altında hissedebilir ve daha güçlü düzenlemelerle yanıt verebilirken, diğerleri ‘dijital ulus-devletsiz para birimi’ tarafından altüst edilmekten kaçınmak için kendi merkez bankası dijital para birimlerinin gelişimini hızlandırabilir.

Bununla birlikte, ABD doları standardından memnun olmayan ülkeler Bitcoin’i meşrulaştırmak için hareket edebilir ve böylece Bitcoin’in finansal bir dengeleyici olarak anlatısını inşa edebilir. Gelişmekte olan ülkelerin önce Bitcoin’i benimsemesi, böylece gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere bir yetenek, hash gücü ve sosyal etki göçünü tetiklemesi çok olasıdır.

Bitcoin Yasası, sonuçta Bitcoin’in dolar sistemine meydan okuma yeteneğini test ederken aynı zamanda karmaşık siyasi ve ekonomik suları keşfedecek devasa bir sosyal deneydir.

Sabit gelirli kripto yatırımcısı Eloisa Marchesoni:

“Bukele sağcı bir popülist, ancak bu, resmi bir mesaj olmadığı gibi tabanına hitap etmek için dahili bir hareket değildi. El Salvador’da herkes kripto para kullanabilir. Bununla birlikte, yasanın desteğiyle, ülke sınırları içindeki herhangi bir işlemde kullanılabilir. Ancak bu para birimi zaten dünya çapında kullanılıyor.

Peki, büyük haber nerede?

El Salvador’da serbestçe kara para aklamayan insanlar ve Organize suç örgütleri Bitcoin’ini seviyor. tek sorun para çekmek, ancak BTC resmi bir para birimiyse bu kolaydır. Bukele, siyasi partisine yardım etmek için geçmişte onlarla çalıştığına dair kanıtlara rağmen, yerel uyuşturucu kartelleriyle bağlantıları defalarca yalanladı.

Balaji Srinivasan, bu tür bir duyuruyla Bitcoin’i pompalamak için küçük ülkelere ödeme yapmayı teklif etti. El Salvador anlaşması böyle olmuş olabilir. Bukele ayrıca, Çin’in dijital yuan haberleriyle Amerika Birleşik Devletleri’nde ateşlediği diğer gelişmekte olan ülkelerde aynı FOMO’yu ateşleyerek haberlerdeki yutturmaca için yaptı.

Bitso’nun kurucu ortağı Pablo Gonzalez:

“El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak benimseme hareketi tarihidir. Daha iyi bir gelecek umuduna dayanır. Salvadorluların %70’inin temel finansal hizmetlere yeterli erişimi olmaması ve birçoğunun büyük ölçüde havale gelirlerine bağımlı olması nedeniyle, ülkede Bitcoin’in benimsenmesi, Salvadorluların hak ettikleri finansal özgürlüğü gerçekleştirmeleri için bir fırsat sunuyor.

Statükoya meydan okuyarak, ileriye dönük Salvadorlular, finansal kapsayıcılığı ve eşitliği artırmak için bu teknolojinin gücünden yararlanmakla bir araya geldi. Ülke için Bitcoin vizyonunu desteklemek ve inşa etmekle, El Salvador halkıyla birlikte çalışma taahhüdünde bulunduk ve bu evrimin bir parçası olmayı dört gözle beklediğimizi belirttik.

Bitcoin’in milyonlarca insanın hayatı üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğine inanıyoruz ve gelecekte çok daha faydalı gelişmelerin olacağının farkındayız. Kripto para topluluğunu ve sektördeki meslektaşlarımızı, oyunun kurallarını değiştiren bu fırsatı desteklemek için toplanmaya teşvik ediyoruz. El Salvador’un, dünyanın bu güçlendirici teknolojiyi desteklemekten ve yaymaktan kazanacağı çok şey var.”

Horizen’in kurucu ortağı Rob Viglione:

“El Salvador’un Bitcoin’i yasal para haline getirmesi sektör için açık bir şekilde bir nimet olmasının yanında, diğer ülkeler de şüphesiz aynı şeyi izleyecek olsa da, ülke düzeyinde gerçek bir benimseme çok fazla nüans gerektirecektir. Örneğin, döviz kuru uyumsuzluğu, uygun şekilde düşünülmediği takdirde ortalığı kasıp kavurabilir.

Bitcoin’de sözleşmeli borçların Bitcoin’de ödenmesi gerekiyorsa, Bitcoin’in yerel para birimlerine göre fiyatına ne olduğundan bağımsız olarak, varsayılan riskin hızla arttığını kolayca görebilirsiniz. Bununla birlikte, Bitcoin ve diğer dijital varlıkların ulusal ekonomilere düşünceli bir şekilde entegrasyonu, muazzam inovasyonu ve büyüme için kapı açacaktır.

Ülkelerin kripto paralara destek sinyali vermesinin açık bir şekilde iyi olduğuna dair endüstrinin genel hissini paylaşıyorum. Ancak El Salvador’daki belirli haberler için sağlıklı bir şüphecilik duymadan edemiyorum. Orta Amerika siyaseti ve kripto paranın benimsenmesi konusunda biraz fikrim var ki bu temelde mevcut değil. Orta Amerika gibi dünyanın bazı bölgelerindeki tarihi istikrarsızlık göz önüne alındığında, sıradan insanların ve işletmelerin olabildiğince hızlı bir şekilde kriptoya girmesi kesinlikle mantıklı olacaktır, ancak gerçek şu ki çoğu bunu düşünmüyor bile.

Haberimiz hakkında olumlu veya olumsuz yorumlarınızı lütfen aşağıda belirtiniz.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook