Bitcoin Yorum Analizi: BTC ve Enflasyon İlişkisi!

bitcoin-kripto-paralar-freshblue-1

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Genel kripto para piyasası lider kripto para birimi Bitcoin öncülüğünde yükseliş yaşamaya devam ediyor. Kripto para birimlerinin çoğu Bitcoin ile korele bir biçimde fiyat hareketleri sergiliyor. Ancak Bitcoin fiyatı kripto para piyasası üzerindeki kontrolü sağlarken BTC’nin değerlenmesinin arkasındaki en büyük sebeplerden biri de ABD enflasyon verilerinin son 30 yılın en yüksek seviyelerine yükselmesidir.

Bitcoin İle Ters Korelasyon!

Bitcoin-11.11-1

ABD’deki ve dünyadaki tüketiciler enflasyonun kıskaçlarını hissetmeye devam ediyor ve son veriler, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) ekim ayında geçen yıla kıyasla %6,2 arttığını ve bu gelişmenin Federal Rezerv’den çıkan “geçici” enflasyon anlatısı üzerinde daha fazla şüphe uyandırdığını gösteriyor.

Yüksek baskının bir sonucu olarak, geleneksel finansal piyasalar 10 kasımda satın alma gücü kaybına ilişkin endişelerin yatırımcıların ve büyük endekslerin hafta başında belirlenen yeni rekorlardan geri çekilmesiyle büyük bir darbe aldı. Bu, kripto para piyasasındaki fiyat eyleminin aksine, boğa ivmesi patlamasının, açıklanan TÜFE verileri gibi Bitcoin fiyatında %4.7’lik bir ralliye yol açtı. Bu ralli ile lider kripto para birimi 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyelerine kadar bir yükseliş yaşadı.

2021 yılı boyunca enflasyondaki hızlı yükseliş, FED’in kolay para politikalarına son verme ve faiz oranlarını yükseltme çağrılarının artmasına neden oldu. Pek çok kişi merkez bankasının kendisini köşeye sıkıştırdığını ve ilerlemek için kolay seçenekleri olmadığını iddia ediyor. Çünkü faiz oranlarındaki artış ABD ulusal borcuna hizmet etmeyi daha da zor hale getirebilir.

Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers’ın son açıklamalarına göre: “Küresel finans piyasaları önümüzdeki birkaç yıl için yavaş büyüme ve düşük reel faiz oranları öngörüyor gibi görünüyor. Bu da merkez bankalarının ekonomilere yön verme kabiliyetini artıracak.”

Kripto Para Yatırımcıları Enflasyona Karşı Korunuyor!

Bitcoin-11.11-2

Kripto para yatırımcıları, son gelişmeler ışığında en azından enflasyon karşısında ezilmemek için benzersiz bir konuma sahiptirler. Çünkü dolar gibi itibari para birimlerinin azalan değeri, Bitcoin ve altcoinlerin gücünü para birimi devalüasyonuna ve enflasyona karşı koruma olarak çevirmiştir.

Genel olarak, kripto para piyasasına katılanlar, itibari para birimlerinin satın alma gücü kötüleştikçe değer kazanan varlıkların tutulmasının sunduğu korumadan yararlandı. Bu da enflasyon oranının yükselmeye devam etmesi durumunda öngörülebilir gelecekte yavaşlama belirtisi göstermeyen bir süreç.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster