Bitcoin Yatırımı Yapmak Şu Anda Ne Kadar Mantıklı?

What-is-the-Difference-Between-Blockchain-And-Bitcoin-1-freshblue-1

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin fiyatı yıllar içinde rekor tazelemeye devam ediyor. 2021 Bitcoin satın almak için iyi bir zaman mı? Şimdiye kadar, Bitcoin sadece yükseldi(uzun vadede), bu nedenle hala yatırım için sağlam bir varlık.

Neredeyse her gün Bitcoin (BTC) yeni fiyat rekorları kırıyor. Bu yılın başından beri fiyatı neredeyse iki katına çıktı. Bu kripto para birimine yatırım yapmak için çok mu geç?  Yatırımlardan kaynaklanan riskleri en aza indirmek mümkün mü?

Bitcoin Almak İçin Artık Çok mu Geç?

bitcoin

 

Birkaç yıldır kripto para dünyasına dahil olanlar bu soruyu daha önce birçok kez duymuşlardır. Bitcoin bir fiyat bariyerini her aşıp yeni bir rekor kırdığında, insanlar satın almak için çok mu geç olduğunu merak etmeye başlıyor. Bu nedenle, bunu bazı tarihsel bağlamlara yerleştirmemiz gerekiyor.

İnsanlar bu soruyu daha önce, ilk olarak Nisan 2014’te, fiyatın yükseldiği zaman sormuştu ve insanlar Bitcoin fırsatının çoktan gitmiş olup olmadığını merak etti. Daha sonra aynı sorunun Haziran 2018‘de fiyatı 6.500 dolar iken tekrar sorulduğunu gördük. İnsanlar bu sefer çok geç olup olmadığını merak ettiler. Ama yine de, fiyat sadece 3 yılda neredeyse 10 kat arttı. Bu zamanlarda, Bitcoin’i rekor yüksek fiyatlarla satın almak belirsiz görünüyordu. Söylemeye gerek yok, şimdi herhangi bir yatırımcı Bitcoin’i 460 dolar, hatta 6.500 dolar karşılığında satın alma fırsatına reddütsüz atlayacaktır.

Ancak, bu tarihsel gözlemler, fiyatın artmaya devam edeceğini garanti etmez. Ancak, Bitcoin’in birçok insanın beklentilerini defalarca aştığını, bazılarının zaten aşırı değerli olduğunu düşünmesine rağmen büyük ölçüde arttığını gösteriyorlar.

Bitcoin Yatırımı Yaparsak Ne Olur?

Bitcoin

Yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisi hala yüksek. BTC, borç para vermenin ve düzenli getiriler şeklinde pasif bir gelir elde etmenin bir yolu olarak bile kullanılıyor. Para birimi, son on yılda diğer yatırım sınıflarına kıyasla en iyi getiri oranına sahiptir. Dahası, farklı yatırım türlerine göre başka birçok avantaja bile sahiptir.

Birincisi, son derece düşük giriş eşiğidir. Dünyadaki hemen hemen herkesin Bitcoin’e erişimi var. Dijital doğası, herkesin eline geçebileceği anlamına gelir. Birçok geleneksel yatırımın aksine, giriş için pratik ve yasal engeller son derece düşüktür. Geçmeniz gereken herhangi bir nitelik, akreditasyon veya gelir testi yoktur. Sadece çevrimiçi olun ve satan bir yer veya birisini bulun bu kadar basit.

İkincisi de likidite. 10 dakika içinde dünyanın herhangi bir yerine Bitcoin gönderebilirsiniz. Zaten küçük olan işlem ücretlerini daha da azaltan teknolojiler var. Belki de en önemli fikirlerden biri, Bitcoin’in likiditesinin bankaların fizibilitesine bağlı olmadığıdır. Bu nedenle, finansal bir felaket olsa bile, fonlarınız dondurulamaz.

Son olarak, Bitcoin, geleneksel para birimlerini rahatsız eden birçok hükümet baskısından muaftır. Mevduat veya banka hesaplarında olduğu gibi kripto paralarınızı saklamak için ek bir ücret yoktur. Madeni paralarınıza gerçekten sahipsiniz ve kimse onlarla ne yaptığınızı kontrol edemez.

Bitcoin’e Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Golden Cross

Bitcoin’in birçok avantajı olsa da, dezavantajları da vardır. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır.

Fiyat Oynaklığı

Bitcoin fiyatı 2014 ve 2021 yılları arasında 460 dolardan 60.000 doların üzerine çıktı. Bununla birlikte, Bitcoin fiyat tablosuna hızlı bir bakış, bunun çok inişli çıkışlı bir yolculuk olduğunu gösterecektir. Bitcoin’in tek bir günde ve bazen birkaç saat içinde %10, hatta %20’nin üzerinde yükselmesi veya düşmesi nadir değildir.

Bu yüksek oynaklık seviyesi neredeyse başka hiçbir yatırımda görülmez. Fiyat çok fazla yükseldiğinde yeni kripto yatırımcılarının paniğe kapılması yaygın bir durum. İyi bir strateji, tüm Bitcoin’lerinizi bir kerede satın almamaktır. Satın alımlarınızı haftalara, aylara ve hatta yıllara yayın. Yatırımınızdaki oynaklık riskini en aza indirecektir.

Genel Riskler

Bitcoin ayrıca kendisiyle bağlantılı birçok benzersiz riske sahiptir. Bunlardan en önemlisi, kripto varlığını saklama riskidir. Geleneksel bankacılığın aksine, konu kripto para birimi olduğunda genellikle tek başınızasınız. Kripto paranızı kaybederseniz veya biri onu çalarsa, kimsenin size yardım etmesi olası değildir. Kripto para biriminizi kaybetme riskini en aza indirmenin yollarını aramanız gerekir.

Güvenlik Yönetmelikleri

Düzenlemeye dikkat etmek, kripto dünyasında benzersiz bir şekilde önemlidir. Kripto para o kadar yeni bir varlık sınıfı ve teknoloji ki, kurallar sürekli değişiyor. Yönetmelikler ayrıca bir ülkeden diğerine büyük ölçüde değişmektedir. Bitcoin’e güvenli yatırım yapmak için yargı bölgenizdeki yatırım ve vergi düzenlemelerine sürekli dikkat etmeniz gerekecektir.

Yazımızın sonuna geldik dostlar. Sizler bizim söylediklerimiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster