Bitcoin ve Hisse Senetleri Korelasyonunun Piyasalara Etkileri!

bitcoin-analiz-1

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

ABD borsasında devam eden düzeltmeler, kripto para piyasası yatırımcıları arasında da paniğe neden oluyor. Finansal ortamın tamamen farklı spektrumlarını temsil etseler de, her iki piyasada tarihsel olarak bir boğa-ayı sezonu geçirmişlerdir.

İlginçtir ki, her iki piyasada senkronizasyonda büyük boğa ve ayı aşamalarına tanık oldu. Bu yılın başlarında, kripto alanının geleneksel finans dünyasında tanık olunan büyük çökmelere bağışık olmadığı kanıtlandı. Nisan ayından sonra ise kripto para piyasalarında da boğa koşusunun sonlandığı gözlemlendi.

Bitcoin-sp-09.16

Kurumsal İlgi Kripto Paralara Kayıyor!

Bitcoin ve SP 500’ün korelasyonu, ağustos ortasından bu yana büyük bir yükseliş yaşadı. Ekli grafikten de gözlemlendiği gibi, kripto para piyasasının en büyük varlığı ve ABD borsasının en belirgin hisse senedi endeksi ağustos ortasında -%21 seviyelerinde bulunuyordu. Bununla birlikte, aynı şey son zamanlarda pozitif bölgede %35-%50 aralığında bulunuyordu.

Bitcoin-sp-09.16-2

İlk başlarda BTC kurumlar tarafından nadiren bir yatırım seçeneği olarak görülüyordu. Ancak BTC’nin değerlemesiyle birlikte sürekli gelişen piyasa duyarlılığı sayesinde, benimsenmede de bir artışa tanık olundu.

Girişim sermayesi fonları bu yıl kripto ile ilgili şirketlere 17 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Grafikten de görüldüğü gibi, bu miktar herhangi bir yılda açık ara en fazla kaydedilen miktardır. Ek olarak önceki tüm yıllarda toplanan kümülatif miktarla neredeyse eşit bir miktarda bulunuyor.

Bitcoin-sp-09.16-3

Fidelity’nin raporlarından birinin bulguları ise başka bir ilginç eğilimi vurguladı. Ayrıca 10 kurumsal yatırımcıdan 7’si yakın gelecekte kripto varlıkları satın almayı veya yatırım yapmayı bekliyor. Aslında, katılımcıların yarısından fazlası bu tür yatırımlara zaten sahip olduklarının altını çizdi.

Kurumsal para inkar edilemez bir şekilde kripto para piyasasına akıyor. Öte yandan, Microstrategy’nin CEO’su Michael Saylor gibi önemli isimler, portföylerinden hisse senetlerini boşaltıyor. Ancak portföylerine daha çok kripto para eklemesi yapıyorlar. Ek olarak kripto para piyasalarına karşı kurumsal uyumluluk, dinamikleri değiştirmede çok önemli bir rol oynadı.

Bitcoin ve SP 500 Korelasyonu Devam Edebilir mi?

Düzeltmeler her piyasa aşamasının bir parçasıdır. SP’ye göre, mevsimsel dalgalanma şimdilik sıkıcı gibi görünüyor. Buna ek olarak, merkez bankasının politikasındaki değişimden ani iş yavaşlatma ve enflasyona kadar diğer makro koşullar da devam eden düşüş trendinde söz sahibi oldu.

Bununla birlikte, yukarıda belirtilen faktörlerin etkileri yavaş yavaş kaybolmaya başlamıştır. Ayrıca, yazım sırasında SP’nin günlük grafiğinin yapısı makro trend kırılımından çok tipik bir yeniden boğa gibi görünüyordu. Aslında yazım sırasında piyasa yeşil ticaret yapıyordu.

Bitcoin’in fiyatı da 14’nün üzerindeki kritik 46.800 dolar direnç seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Bitcoin yazının yazıldığı sırada 48.000 dolar seviyelerinden işlem görüyordu. Kurumsal yatırımcıların her iki piyasada da önemli etkilerinin olması, bu iki piyasanın da birbirleriyle paylaştıkları karşılıklı bağımlılığı önemli ölçüde etkiledi. Geçmişe bakıldığında, her iki piyasa da ya çöküş yaşayacaktı ya da birlikte kendi yükseliş trendlerine devam edeceklerdi.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster