Bitcoin Vadeli İşlemleri 3 Ayın En Yüksek Seviyelerinde!

bitcoin-analiz-1

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin vadeli açık faizi mayıs seviyelerine kadar toparlanarak 50.000 doların üzerinde güçlü bir boğa kırılması hareketine ilişkin iyimserliği artırdı.

Vadeli Kontrat Sayısı En Yüksek Seviyesinde!

Deribit borsasında bekleyen toplam vadeli kontrat sayısı pazartesi günü 1.37 milyar dolara ulaşarak 27 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bu arada, Stack Funds tarafından sağlanan veriler, BTC spot oranı ile vadeli işlem sözleşme fiyatı arasındaki farkın genişleyerek üç aylık temelini haziran seviyelerine geri döndürerek genişlediğini gösterdi.

Bitcoin-Futures

Yatırım yönetimi firması, toparlanmayı yatırımcıların “daha riskli bir yaklaşım” benimserken Bitcoin piyasasına yeniden girişlerinin bir işareti olarak gördü. Araştırma başkanı Lennard Neo’ya göre, Bitcoin vadeli işlemlerinin “contango ticareti”, “yatırımcıların duygularının boğalığa doğru çarpık kaldığını” yansıtıyordu. Bir raporda şu açıklamayı yapmıştı:

“Piyasaların en azından kısa vadede iyi destekleneceğini düşünüyoruz. Ek olarak 50.000 doları kırmadan önce daha fazla konsolidasyon olacağına inanıyoruz.”

Vadeli İşlemlerin Bitcoin Fiyatı Üzerindeki Etkisi

Haziran ayında Bitcoin vadeli kontratları, dünyanın en büyük kripto para spot piyasasında acımasız bir satışın ağırlığı altında çöktü. 41.300 dolardan 28.800 dolara kadar olan aşağı yönlü hareket, bir yatırımcının spot piyasada Bitcoin satın aldığı ve iki fiyat arasındaki eşitsizliği kilitlemek için uzun vadeli işlemler sattığı temel ticareti sildi.

Kaldıraçlı vadeli işlem yatırımcıları marj çağrılarını karşılamak için long pozisyonlarını borsalardaki otomatik tasfiye mekanizmaları aracılığıyla çözüyorlar. Bu, Bitcoin vadeli işlem fiyatları ile spot arasındaki farkı azalttı ve vadeli işlem sözleşmelerinde negatif prim korkularını arttırdı.

Deribit’te üç aylık bazda %2,5 civarındaydı. Ancak ideal koşullarda, vadeli işlemler stablecoin borç verme oranına göre %5-15 yıllık primle işlem görmelidir.

Haziran ayındaki düşüşün long tasfiyeyle daha az, madencilerin etkisiyle daha fazla ilgisi olduğunu biliniyor. Raporda, Çin’in BTC fiyatlarının düştüğü sıralarda bölgesel kripto şirketlerine yönelik baskısına işaret edildi. Bu kararın kripto madencilerini operasyonları aniden kapatmaya ve buna karşılık kayıpları karşılamak için Bitcoin birikimlerini toplu olarak satmaya zorladığına dikkat çekti.

BITCOIN-08.261

Bitcoin İçin Psikolojik Direnç Engeli Var

Ağustos ayına girerken Bitcoin, madencilerin kripto parayı yeniden kullanmaya başladığını gösteren yakın tarihli bir Glassnode raporuyla madencilik endişelerinin çoğunu bir kenara bıraktı. Bu arada, ABD’deki sürekli yüksek enflasyon raporları da Bitcoin’in yatırımcılar arasında güvenli liman olduğunu gösterdi. Ek olarak bu, Bitcoin’in neden 29.000 dolara yakın dibe vurduğunu ve bir aydan uzun bir sürede 50.000 dolara geri yükseldiğini kısmen açıklıyor.

Ama Neo potansiyel bir aksaklık gördü. Araştırmacı, BTC‘in son zamanlarda psikolojik direncinin üzerinde 50.000 doları aşamamasını vurgulayarak, kısa vadede bir rallinin olmayabileceğini belirtti.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster