Ana SayfaRehberBitcoin Dominance Nedir? Neden Önemlidir?

Bitcoin Dominance Nedir? Neden Önemlidir?

-

Genellikle altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği Bitcoin dominance grafiğinin ne olduğunu ve nasıl yorumlandığını inceleyelim.

Bitcoin Dominance Nedir?

Dominance kelimesi, Türkçe’de baskınlık veya üstünlük anlamlarına gelmektedir. Kripto para piyasasında ise piyasaya olan hakimiyeti belirtmek için kullanılır. Bu nedenle Bitcoin dominance, Bitcoin’in genel kripto para piyasasına olan hakimiyetini gösterir. Bitcoin ilk ve en eski kripto para birimi olduğu için piyasanın geneline hakim konumda bulunmaktadır. Bu nedenle, Bitcoin dominance ile Bitcoin fiyatında yaşanan yükseliş veya düşüşler, altcoinlerin performansını etkilemektedir.

Bitcoin Dominance Grafiği Nasıl Yorumlanır?

Bitcoin dominance grafiği ile altcoinlerin arasında farklı ilişkiler bulunmaktadır. Bu ilişkiler Bitcoin fiyatında yaşanan hareketlerden de etkilenmektedir. Bu nedenle 6 adet farklı yorumlanma şekli bulunmaktadır.

BTC.D 30.07-1

  1. Bitcoin dominance ve Bitcoin fiyatı yükselir ise, altcoin fiyatlarında düşüş yaşanması beklenir. Çünkü bu durum, BTC fiyatındaki artış ile yatırımcıların ilgisinin BTC’ye kaydığını ve BTC aldıklarını işaret eder. Böylece yatırımcılar altcoinlerden çıkış yaparak BTC’ye geçerler. Bu da altcoinlere düşüş olarak yansır.
  2. Bitcoin dominance yükselirken Bitcoin fiyatı düşüyor ise, altcoin fiyatlarında sert düşüşler yaşanır. Çünkü, BTC fiyatındaki düşüş nedeniyle zaten zarar gören altcoinler, bir de BTC dominance grafiğinde yaşanan artıştan etkilenirler. Bunun nedeni ise BTC fiyatındaki ucuzlamayı gören yatırımcıların, ellerindeki altcoinleri satarak BTC’ye geçmesinden kaynaklanmaktadır (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?).
  3. Bitcoin dominance yükselirken Bitcoin fiyatı sabit ise, altcoin fiyatlarında bir değişiklik gözlenmez. Çünkü BTC dominance yükselse bile BTC fiyatı sabit kaldığı için altcoinler bu durumdan etkilenmezler.
  4. Bitcoin dominance düşerken Bitcoin fiyatı yükseliyor ise, altcoin fiyatları hızlı bir şekilde yükselir. Çünkü BTC dominance düştüğü için BTC’nin piyasaya olan hakimiyeti azalır ve altcoinlere para girişi olur. Bir de buna BTC fiyatındaki yükseliş eklenince piyasanın genelinde olumlu bir hava oluşur ve altcoinler yükselişe geçer (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).
  5. Bitcoin dominance ve Bitcoin fiyatı düşüyor ise, altcoin fiyatları ya düşer ya da sabit kalır. Çünkü BTC fiyatının düşmesi altcoinlere düşüş olarak yansıyabilir veya BTC dominance da düştüğü için BTC’nin piyasaya olan hakimiyeti azalacağı için altcoinler BTC fiyatındaki düşüşten etkilenmeyebilir.
  6. Bitcoin dominance düşerken Bitcoin fiyatı sabit ise, altcoinlerde yükseliş yaşanır. Çünkü BTC dominance düştüğü için BTC’nin piyasaya olan hakimiyeti altcoinlere kayar ve buna ek olarak BTC fiyatında düşüş yaşanmaması altcoinlere olumlu yansır. Böylece altcoin fiyatlarında yükselişler görülür.

Güncel Bitcoin Dominance Grafiği Yorumu

BTC.D 30.07-2.jpg

Bitcoin dominance (BTC.D) grafiğini günlük zaman diliminde analiz ettiğimizde beyaz renkli yükselen trendin kırıldığı görmekteyiz (bknz: Trend Çizgisi Nedir ve Nasıl Çizilir?). Fakat %42,72 seviyesinden destek bulan dominance, bu desteği kaybeder ise %41,32 seviyesine düşüş gösterebilir. Bu noktada, Bitcoin fiyatı da sabit kalır veya yükselir ise altcoinlerde yükseliş yaşanması mümkündür.

Eğer dominance tekrardan yükselen trend üzerine çıkar ise yükselişe geçmesi muhtemeldir. Bu durumda en yakın direnci olan %43,94 – %44,46 bölgesine kadar yükseliş yaşayabilir. Bu noktada, altcoin fiyatları bu durumdan düşüş yönlü etkilenebilir.

Destek ve Direnç Seviyeleri

Destek Seviyeleri %42,72 %41,32 %39,66 – %39,15
Direnç Seviyeleri %43,94 – %44,46 %47,73 – %48,94

 

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler