Diğer

  Bitcoin Dominance Nedir? Neden Önemlidir?

  Genellikle altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği Bitcoin dominance grafiğinin ne olduğunu ve nasıl yorumlandığını inceleyelim.

  Bitcoin Dominance Nedir?

  Dominance kelimesi, Türkçe’de baskınlık veya üstünlük anlamlarına gelmektedir. Kripto para piyasasında ise piyasaya olan hakimiyeti belirtmek için kullanılır. Bu nedenle Bitcoin dominance, Bitcoin’in genel kripto para piyasasına olan hakimiyetini gösterir. Bitcoin ilk ve en eski kripto para birimi olduğu için piyasanın geneline hakim konumda bulunmaktadır. Bu nedenle, Bitcoin dominance ile Bitcoin fiyatında yaşanan yükseliş veya düşüşler, altcoinlerin performansını etkilemektedir.

  Bitcoin Dominance Grafiği Nasıl Yorumlanır?

  Bitcoin dominance grafiği ile altcoinlerin arasında farklı ilişkiler bulunmaktadır. Bu ilişkiler Bitcoin fiyatında yaşanan hareketlerden de etkilenmektedir. Bu nedenle 6 adet farklı yorumlanma şekli bulunmaktadır.

  BTC.D 30.07-1

  1. Bitcoin dominance ve Bitcoin fiyatı yükselir ise, altcoin fiyatlarında düşüş yaşanması beklenir. Çünkü bu durum, BTC fiyatındaki artış ile yatırımcıların ilgisinin BTC’ye kaydığını ve BTC aldıklarını işaret eder. Böylece yatırımcılar altcoinlerden çıkış yaparak BTC’ye geçerler. Bu da altcoinlere düşüş olarak yansır.
  2. Bitcoin dominance yükselirken Bitcoin fiyatı düşüyor ise, altcoin fiyatlarında sert düşüşler yaşanır. Çünkü, BTC fiyatındaki düşüş nedeniyle zaten zarar gören altcoinler, bir de BTC dominance grafiğinde yaşanan artıştan etkilenirler. Bunun nedeni ise BTC fiyatındaki ucuzlamayı gören yatırımcıların, ellerindeki altcoinleri satarak BTC’ye geçmesinden kaynaklanmaktadır (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?).
  3. Bitcoin dominance yükselirken Bitcoin fiyatı sabit ise, altcoin fiyatlarında bir değişiklik gözlenmez. Çünkü BTC dominance yükselse bile BTC fiyatı sabit kaldığı için altcoinler bu durumdan etkilenmezler.
  4. Bitcoin dominance düşerken Bitcoin fiyatı yükseliyor ise, altcoin fiyatları hızlı bir şekilde yükselir. Çünkü BTC dominance düştüğü için BTC’nin piyasaya olan hakimiyeti azalır ve altcoinlere para girişi olur. Bir de buna BTC fiyatındaki yükseliş eklenince piyasanın genelinde olumlu bir hava oluşur ve altcoinler yükselişe geçer (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).
  5. Bitcoin dominance ve Bitcoin fiyatı düşüyor ise, altcoin fiyatları ya düşer ya da sabit kalır. Çünkü BTC fiyatının düşmesi altcoinlere düşüş olarak yansıyabilir veya BTC dominance da düştüğü için BTC’nin piyasaya olan hakimiyeti azalacağı için altcoinler BTC fiyatındaki düşüşten etkilenmeyebilir.
  6. Bitcoin dominance düşerken Bitcoin fiyatı sabit ise, altcoinlerde yükseliş yaşanır. Çünkü BTC dominance düştüğü için BTC’nin piyasaya olan hakimiyeti altcoinlere kayar ve buna ek olarak BTC fiyatında düşüş yaşanmaması altcoinlere olumlu yansır. Böylece altcoin fiyatlarında yükselişler görülür.

  Güncel Bitcoin Dominance Grafiği Yorumu

  BTC.D 30.07-2.jpg

  Bitcoin dominance (BTC.D) grafiğini günlük zaman diliminde analiz ettiğimizde beyaz renkli yükselen trendin kırıldığı görmekteyiz (bknz: Trend Çizgisi Nedir ve Nasıl Çizilir?). Fakat %42,72 seviyesinden destek bulan dominance, bu desteği kaybeder ise %41,32 seviyesine düşüş gösterebilir. Bu noktada, Bitcoin fiyatı da sabit kalır veya yükselir ise altcoinlerde yükseliş yaşanması mümkündür.

  Eğer dominance tekrardan yükselen trend üzerine çıkar ise yükselişe geçmesi muhtemeldir. Bu durumda en yakın direnci olan %43,94 – %44,46 bölgesine kadar yükseliş yaşayabilir. Bu noktada, altcoin fiyatları bu durumdan düşüş yönlü etkilenebilir.

  Destek ve Direnç Seviyeleri

  Destek Seviyeleri %42,72 %41,32 %39,66 – %39,15
  Direnç Seviyeleri %43,94 – %44,46 %47,73 – %48,94

   

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  29 Eylül Bitcoin Fiyat Analizi: BTC Fiyatı 27 Bin Doların Üzerine Tutunabilecek mi?

  29 Eylül Güncel Bitcoin fiyat analizimizde BTC'nin kısa, orta ve uzun vadeli görünümünü inceledik: Bitcoin fiyatı 27 bin dolara tutunabilecek mi?

  Web3 Geliştirmelerinde ABD’de Ethereum, Asya ve Avrupa’da BNB Öne Çıkıyor!

  Kripto altyapı sağlayıcısı Chainstack'ın raporuna göre, Ethereum ABD'de web3 geliştirici etkinliğini domine ediyor: Diğer projeler ne durumda?

  ABD Dolar Endeksi Zayıflarken, Bitcoin Fiyatı 27 Bin Doların Üzerine Tutunmayı Hedefliyor!

  ABD Dolar endeksinin 106.8 puanlık zirvesinden düşüşe geçmesiyle birlikte Bitcoin fiyatı hız kazandı: BTC 27 bin dolar üzerinde işlem görüyor!

  ABD Doları, G20 Ülkelerinin Para Birimlerinden İyi Performans Gösteriyor: Peki Ya Bitcoin?

  Tüm zamanların en kötü enflasyonlarından birini yaşamasına rağmen, ABD doları hala çok güçlü: Bitcoin, ABD dolarını devirmeyi başardı!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  29 Eylül Bitcoin Fiyat Analizi: BTC Fiyatı 27 Bin Doların Üzerine Tutunabilecek mi?

  29 Eylül Güncel Bitcoin fiyat analizimizde BTC'nin kısa, orta ve uzun vadeli görünümünü inceledik: Bitcoin fiyatı 27 bin dolara tutunabilecek mi?

  XRP Fiyatındaki Kritik Destek ve Direnç Noktaları! 28 Eylül Güncel XRP Fiyat Analizi!

  XRP fiyatı, 0.50 dolar seviyesinin üzerinde ilerlemeye çalışıyor ancak yeterince yükseliş gerçekleştiremedi: Kırması gereken önemli direnç noktaları!

  Ethereum Fiyatında Bir Sonraki Hedef Nedir? 28 Eylül Güncel ETH Analizi!

  Ethereum fiyatı 1600 dolar seviyesinin üzerine tutunmayı başardı: ETH'nin daha fazla yükselmesi için bu direnç seviyelerini kırması gerekiyor!

  28 Eylül Güncel BTC Fiyat Analizi: Yatırımcılar Bitcoin’deki Bu Kritik Seviyelere Dikkat Etmeli!

  Güncel BTC analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendiriyoruz: Bitcoin'in yükselmeye devam etmesi için bu seviyeler önemli olacak!

  Tellor (TRB) Bu Desteğe Tutunursa Yükseliş Devam Edebilir! 28 Eylül TRB Coin Analizi!

  Güncel TRB analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendirdik: TRB coin yükseliş hareketini devam ettirebilecek mi?
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Son Dakika Haber: Binance vs SEC | En Son Mahkeme Belgeleri Yaklaşan Hukuki Süreç Hakkında Işık Tutuyor

  SEC'nin Binance Holdings ve ilişkili kuruluşlarla ilgili davasındaki son gelişmeler, bu önemli davada hukuki süreçlere işbirlikçi bir yaklaşımı ortaya koyarak önemli bir adımı açığa çıkarıyor.

  CyberConnect Nedir ve CYBER Coin Nasıl Satın Alınır?

  CyberConnect ile devrim niteliğindeki Web3 tabanlı sosyal ağ paradigmalarını keşfedin ve CYBER coin'in aslında ne olduğunu öğrenin.

  DeRace (DERC) Nedir? DERC Nasıl Satın Alınır?

  DeRace Coin (DERC), merkezi olmayan bir blok zinciri platformu olan DeRace'in kripto para birimidir. Bu makalede, DeRace'in ne olduğunu, nasıl satın alınabileceğini ve daha fazlasını inceleyeceğiz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz