Bitcoin Bu Hafta 50.000 Doları Aşabilir mi? Detaylı Analiz!

bitcoin-analiz-1

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin, bir pazartesi günü daha 50.000 doların altında işlem yaparken yatırımcılar bu hafta direncin aşılacağını tahmin edİyor.

Hafta sonu boyunca yatay seyreden lider kripto para birimi için boğalar 50.000 dolar direncini sert yukarı yönlü bir hareket ile aşmak istiyor. Peki bu hafta böyle bir şey gerçekleşebilir mi?

Analistlerin iyimserliğine rağmen, “uber dovish” bir Federal Rezerv’in bile BTC/USDT’yi önemli direncin üzerine itecek güce sahip olmadığı görülüyor.

Hisse Senetleri Daha da Yükseklere Çıkarken Dolar Düştü

Hisse senetleri geçen hafta FED Başkanı Jerome Powell’ın yorumlarıyla tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Buna bağlı olarak, ABD dolarının gücü bir darbe aldı. ABD doları döviz endeksi günlük düşüş trendine başladı. Bu koşullar Bitcoin için elverişli olma eğilimindedir.

dxy

Bir analist, cuma günkü konuşmadan gelen genel hissi tekrarlayarak, “Powell’ın piyasa fiyatlamaları ve konumlandırmasına göre dovish olduğuna dair çok az şüphe var.” dedi.

Bitcoin Boğaları Direnç Tarafından Kontrol Altında

Hafta sonu Bitcoin yatırımcıları için tam olarak sıkıcı değildi. 49.000 doların üzerindeki iki hareket, yatırımcılara 50.000 dolarlık direncin aşılacağına dair büyük umut verdi. Ancak her iki girişim de 49.500 dolardan aşağı yönlü tepki alarak başarısız oldu.

47.000 dolar destek seviyesinin tekrar test edilebilmesi muhtemel olacağından tablo aynı kalmaya devam ediyor.

Michael van de Poppe, Bitcoin için 51.000 doların üzerindeki kalıcılık sağlanamazsa bu girişimlerin sadece beklenti yaratacağını savundu.

Analist Rekt Capital güncellenmiş bir günlük grafik hakkında, “BTC hala bu kırmızı alanı destek olarak tutmaya çalışıyor ve altında giderek daha değişken aşağı yönlü fitiller üretiyor.” dedi.

“Aşağı yönlü hareketler şimdiye kadar yukarı yönlü tepki aldı. Ancak bu mavi düşüş trendi direnci fiyat üzerinde ağırlık vermeye devam ediyor.”

Binance’de alış ve satış seviyelerine bakılırsa 40.000 doların çok üzerinde göreceli destek eksikliğini görülüyor.

Bitcoin-

 

Hash Oranı Nisan Seviyelerini Yeniden Test Ediyor

Bitcoin’de spot fiyatın ötesinde temeller de hızlı büyümelerini yavaşlatıyor.

Bir hafta önce etkileyici bir %13,2’lik yukarı yönlü hareketin ardından Bitcoin yatay seyrediyor.

Bu yine de olumsuza dönüşebilir. Son haftalarda ağa toplu bir dönüş yaptıktan sonra madenciler arasında bir duraklamaya yaşanabilir.

Buna bağlı olarak, ağ hash oranı da bu hafta daha yüksek seviyelerde devam ediyor. Oran saniyede 125 eksahashes (EH/s) seviyesine yaklaşıyor.

Hash oranı temmuz ayından bu yana son derece iyi toparlandı. Geçen pazartesiden bu yana 4 EH/s artarak tüm zamanların en yükseklerinden 40 EH/s uzakta bulunuyor.

Analist Vince Prince ayrıca mevcut seviyelerin nisan ayında BTC/USDT için tüm zamanların en yüksek seviyelerinden sonra görülen kısa düşüşleri yansıttığına dikkat çekti. Hash oranı daha sonra Çin’in etkisinden önce tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Anthony Pompliano iyimserdi ve şunları ekledi: “Bitcoin’in hash oranı kasım 2020’deki seviyelere geri döndü bile.”

“Yıl sonuna kadar tüm zamanların en yüksek hash oranını görmek beni şaşırtmaz.”

3-30.08

Bitcoin İçin 50.000 Dolar Gelebilir mi?

Cuma günü yaklaşan ABD iş verileri açıklaması, BTC‘nin geri dönüşü için iyi bir fırsat olabilir.

Bunu gerçekleştirmek için bileşenler zaten geniş bir şekilde yerinde bulunuyor. Öyle ki ticaret platformları genelinde nötr fonlama oranları ve artan stablecoin arzı bunu destekler nitelikte. Ek olarak stablecoin arzı da 19 milyar doları aştı.

CryptoQuant pazartesi günü CoinGecko’nun verilerine dayanarak, “24 Ağustos’ta tek bir günde 1,8 milyar ABD dolarının artmasından bu yana, merkezi borsalarda biriken stablecoinler bir hafta boyunca 19 milyarı aştı.” dedi.

Şirket, son beş gün içinde büyük stablecoinler işlem hacimlerinin de %28 arttığını da sözlerine ekledi.

Bu arada Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards, Bitcoin’in şu anda %44’te olan azalan hakimiyetinin kendi içinde bekleyen bir boğa tetikleyicisi olduğunu kaydetti.

Analist William Clemente için düşük hacimler kısa vadede bir sorun olmaya devam ediyor. 2020-21 boğa koşusu boyunca karşılaştırmalı bir hacim grafiğiyle birlikte “Beni endişelendiriyorsa o da budur.” dedi.

4-30.08
Bitcoin hacim grafiği.

Duygusallık İçin Ürkütücü Sakinlik Devam Ediyor

Bitcoin’in ATH’sine yükselmeden önce “son engeli” ile karşı karşıya olduğu fikri, yatırımcı duyarlılığında zaten görülebilir.

BTC/USDT yükselişi sonrası crypto fear-greed index’e göre duygusallık da “aşırı korkudan aşırı açgözlülüğe” geçti. 50.000 dolar direnci nedeniyle yükselişlerin hızı yavaşladıkça endekste daha ılımlı bir açgözlülük seviyesine yöneldi.

Ek olarak Ağustos ayı, endeks üç haftadır 70-80 arasında ölçtüğünden, duygusallık açısından istikrarlı olmuştur.

5-30.08
Korku ve Açgözlülük Endeksi

İdeal boğa koşusu, sağlam fiyat yükselişini istikrarlı duyarlılık artışlarıyla birleştirir. Ancak Fear-greed’de 95/100’ün standart üst bölgesine çok hızlı bir şekilde çıkmak BTC fiyat satışıyla çakışıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster