Bitcoin, Altın Ve Hisse Senetleriyle Ortak Hareketler mi Yapıyor?

Bitcoin-GOLD-freshblue-1

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin, Altın Ve Hisse Senetleriyle Ortak Hareketler Yapıyor?

Peki Bunun Anlamı Nedir?

Aslında sadece Bitcoin olarak bahsetmek bir bakıma yanlış olabilir, genel olarak kritpo para sektörü altın ve hisse senetleri ile aynı paralel doğrultusunda hareket ediyor. Bunun sebebi ise büyük bir ihtimal ile kurumsal yatırımlar olabilir.

Son verilere göre; BTC, altın ve hisselerin piyasada güçlü bir şekilde paralellikte olduğu görülüyor. Bitcoin son günlerde neredeyse %7 düşerken Altın ve Hisse senetlerindede benzer düşüşler yaşandı.

btc-4

Peki Bitcoin Neden Bu Paralel’liğe Katıldı?

Biraz geçmişe gidecek olursak, Bitcoin kurumsal yatırımcılar arasındaki popülerlik nedeniyle somut varlıklar ile karşı karşıyaydı. Ancak son yıllardı Bitcoin, Kurumlardan ve Şirketlerden büyük bir fon yatırımı gördü ve Bitcoin ile ilgilenmeyen kişiler tarafından bile ilgi görmeye başladı. Ayrıca Alım satım ile ilgilenen özel yatırımcılarında özel ilgisiyle karşılaştı.

Son 30 günde ortalama volatilite 2012’den bu yana giderek azalıyor ve 2012 yılındaki %3.7’ye kıyasla 2021 yılının ortalarında %3’te kaldığını görüyoruz. Bitcoin’in kendi özünde gözlemlenen bu değişiklikler ve kitlesel olarak benimsenmesi, geleneksel somut varlık yatırımcılarının kripto varlık trader’lığına itti.

Bitcoin İçin Bu Paralelliğin Sonucu Ne Olacak?

Açıkcası bu sorunun cevabını net olarak kimse veremez. Kurumsal olarak benimseme ve artan hacim, Bitcoin’i kitleler için daha uygun bir yatırım fırsatı haline getirdiği ortada. Öte yandan ise, özel ve kurumsal yatırım davranışları Altın Ve Hisse senetlerine göre farklıdır, daha az riskli alım satım stilleri ve stratejilerine bağlı olarak daha güçlüdür. Dolayısıyla bu, büyük olasıkla önümüzdeki yıllarda Bitcoin’için sürekli bir Volatilite düşüşü anlamına gelebilir.

Yazımı yazdığım sıralarda, BTC 44,943$’dan işlem görüyor. Altın 1.783$’dan işlem görüyor. Son olarak’ta US500 endeksi %2’den fazla düştü ve ayın en düşük seviyelerinde işlem görüyor.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster