Bitcoin ile Altın Birbiriyle Kapışırken Dolar Hakimiyeti Azalıyor

Bitcoin-GOLD-freshblue-1

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin, alrın ve dolar karşısında güç kazanmaya devam ederken analistler çeşitli açıklamalar yaptılar.

Mike McGlone, Bitcoin için ABD’nin düzenleyicileri ilerleyişini bozmaya çalışırken bile altının yerini aldığını söyledi.

Kıdemli emtia piyasası stratejisti, Bitcoin piyasasının altına karşı üstün büyümesinin arkasındaki “para ve finansın dijitalleşmesini” vurguladı. Aynı faktörlerin ABD dolarının altın üzerinde “hızlı ve organik” hakimiyet kazanmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

bitcoin-altin

Bitcoin, zaten gerçekleşiyor olan greenback’e geleneksel bir rakip olarak altına doğrudan meydan okudu.

50 Yıllık Dolar Hakimiyeti

Princeton Üniversitesi’nin ekonomi tarihçisi Harold James, Temmuz 2021’deki makalesinde, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıkların küresel ekonominin yeniden şekillendirilmesinde oynayabileceği rolü ima ederek, “dijital teknolojilerin greenback’in küresel önceliğini tamamen sona erdirebilecek yeni bir parasal devrime yol açtığını” savundu.

Açıklamalar, doların son 50 yılın en kötü küresel ekonomik koşullarından kurtulmasına ve dünyanın rezerv varlığı olarak ortaya çıkmasına rağmen ortaya çıktı.

Ayrıntılı olarak, 1971’deki Nixon Şoku, ABD’de çift dijital enflasyona yol açtı. Doların Japon Yeni ve Alman Deutschmark’a karşı %50’den fazla düşmesine neden oldu. Ancak her iki para birimi de küresel itibari hegemonya yarışındaki greenback’in yerini tutamadı.

dolar-yen-performans

Dolar 1980’lerin ilkinde güçlü toparlanma verileri yayınladı. 1990’ların ikinci yarısında dot-com patlaması sırasında da benzer ters hamleler yayınladı. Greenback ayrıca 2008 mali krizi ve Covid-19 liderliğindeki ekonomik sıkıntı boyunca zarar görmeden yürüdü.

Dolar 3 Nedenden Ötürü Ayakta Kaldı!

Ama dolar neden hayatta kaldı? Niall Ferguson son raporunda üç neden sundu.

İlk olarak, greenback beklentileri sıfırlamak için Federal Rezerv’in daha yüksek faiz politikalarından destek aldı.

petrol

İkinci olarak, euro-dolar ve petrol-dolar piyasalarındaki patlamanın yol açtığı serbestleştirilmiş sermaye piyasaları doların uluslararası faydasını artırarak yabancı merkez bankalarını uluslararası işlemleri yürütmek için kullanmaya itti.

Ve üçüncüsü, ABD hükümetinin Beyaz Saray’ın politikalarına kuralsız gördüğü ülkelere -özellikle de 11 Eylül 2001’deki Dünya Ticaret Merkezi saldırıları sonrasında- mali yaptırımlar uygulama gücü doları finansal bir silah haline getirdi.

Ancak James, doların Covid-19 krizinin ardından benzeri görülmemiş ekonomik koşullara evrildiğini kaydetti. ABD açığı son 18 ay içinde, gayrisafi yurt içi hasılanın (GsyİH) %13,4’üne tırmandı.

butce-acigi

Bunun Senato’nun kabul ettiği 1 trilyon dolarlık altyapı tasarısından sonra daha da artmasını bekliyor. Kongre Bütçe Ofisi, teşvikin önümüzdeki on yıl içinde bütçe açığını 256 milyar dolar artabileceğini bildirdi.

Bu arada, 3,5 trilyon dolarlık bir başka paketin de bu yıl sonuna kadar yasalaşmasını bekliyor. Sonuç olarak James, artan açıkların doların küresel piyasalardaki yukarı yönlü beklentilerini azalttığını kaydetti.

Likidite gerginliklerinin (2020’de) ve dış talebin zayıfladığı hazine piyasasında bazı tehlikeler zaten görülebilir. Analiste göre dijital para, dolar hegemonyasının uzun dönemini sona erdirecek.

Bitcoin Dolara Alternatif Olarak Altınla Savaşıyor

Federal Rezerv’in gevşek para politikaları BTC piyasasında süpersonik fiyat rallilerine neden oldu. Bu da baş aşağı güçlü hamlelerin geleneksel bir riskten korunma varlığı olan altını yendiğini söyledi.

Bitcoin-08.17

Bitcoin’in uzun süredir savunucusu olan Anthony Pompliano, müşterilere bir notta; eğer biri servetini dolar, tahvil veya altın cinsinden tutarsa, yatırımlarının “negatif reel getiri oranları” getireceğini söyledi.

“Esasen Bitcoin veya hisse senetleri ile kalırsınız, bu da yeterince uzun bir süre boyunca hisse senetlerinden daha iyi performans gösterecek yüksek volatilite derecesi göz önüne alındığında bitcoin’e bir tahsisat düşünmenize neden olur.”

Pompliano’nun açıklamaları gelişmekte olan dijital varlıklar için potansiyel düzenleyici zorluklara rağmen ortaya çıktı. Kripto sektörü, ABD’li bazı yetkililer tarfaından saldırı dalgasıyla karşı karşıya kaldı.

Ancak McGlone, sert düzenlemelerin Bitcoin’in altına karşı ilerleyişini bozamayacağını kaydetti. Ayrıca, kripto ticaret hizmeti Banxa’nın kurumsal iletişim başkanı Liam Bussell, ABD’li düzenleyicilerin Bitcoin’i durdurmak istemediklerini belirtti. Çünkü ABD’li yatırımcıları dolandırıcılıktan korumak istediklerini söyledi.

“ABD düzenleyicileri, dijital varlıklar adil olduğu ve şeffaf bir şekilde çalıştığı sürece enstrümanların çeşitlendirilmesine açıktır.”

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster