Ana SayfaRehberVitalik Buterin Kimdir?

Vitalik Buterin Kimdir?

-

Vitaly Dmitriyevich (Vitalik) adıyla bilinen aynı zamanda piyasa değeri en büyük ikinci kripto paranın (Ethereum) kurucusunu sizler için araştırdık.

“Dahi Rus Çocuk” Vitalik

i-3

Vitalik bilgisayar programcısı bir ailenin çocuğu olarak 1994 yılında Kolomnada dünyaya geldi. Ailesi daha iyi iş imkanları nedeniyle 6 yaşındayken Kanadaya göç etmiştir. Bu nedenle Kanada ve Rus asıllı geliştirici olarak bilinir.

Vitalik okul hayatında oldukça dikkat çekici bir kişiliğe sahip olmuştur. İlkokuldayken “dahi rus çocuk” olarak ünlenmiştir. Matematik ve programlamaya olan yeteneklerinden dolayı 1-10 kişilik özel çocuklarında bulunduğu okula girmiştir. Girdiği bu okulda (Abelard School) sosyal beceri ve iletişiminide oldukça geliştirdiğini açıklamıştır.

Bilgisayar programlamada oldukça iyi olan Vitalik kendi için tasarladığı oyunlarla vakit geçirmekten oldukça keyif alıyordu. Finans beceriside yaşıtlarına karşın oldukça üst düzey olması gelecek yıllarda yapacağı devrimin habercisi olmaktaydı.

Vitalik Buterin ve WoW

i-4

Eski bir World of Warcraft oyuncusu olan Vitalik 2010 yılında yaşadığı olayla bakış açısını büyük ölçüde etkiledi. Oyundaki karakteri olan Blizzard gelen güncelleme ile bazı özellikleri kaybetti. Bunun tamamının merkeziyet problemleri sebebi ile olduğunu düşünen Vitalik oyunu kısa süre içerisinde bıraktı. Tüm gece bunu düşünen Vitalik Merkezi sistemlerin büyük ölçüde hüsran olduğuna karar verdi.

Vitalik Buterinin Bitcoinle Tanışması

i

Aslında bir Bitcoin yatırımcısı olan bir bilgisayar programcısının oğlu Vitalik kripto paraları ilk olarak babasının ağzından duydu. Başlarda içinin pek dolu olmadığını ve kısa süre sonra tökezleyeceğini düşündü. Ancak sonralarda adını daha sık duyması beraberinde ona merakıda aşıladı.

Bitcoinle tanıştığında tarih 2011 yılını gösteriyordu ve Vitalik o sıralar 17 yaşındaydı. İnternet üzerinden yaptığı araştırmalar sırasında bir forumda 5 BTC karşılığında içerik üretebileceğini fark etti. 5 BTC o zaman 3,5 dolara tekabül ediyordu ve Vitalik bunun karşılığında makale yazmaya başladı.

Yazdığı bu makaleler ile günden güne daha çok şey öğreniyor ve tanınıyordu. Yazdığı makaleleri fark eden Romanya’dan Mihai Alisie ile birlikte yazışmaları sonucu Bitcoin Magazini kurdular. Burada yazdığı yazılara oldukça uzun vakit ayıran Vitalik bir süre sonra okulu bırakma kararı aldı. Bu kararından bir süre sonra biriktirdiği Bitcoinleri bozarak dünyanın farklı bölgelerindeki konferanslara katıldı.

Vitalik’in Ethereuma Giden Yolculuğu

i-2

Vitalik 2013 yılında İsraili ziyaret ederek CovertsCoins ve MasterCoin projelerini daha yakından tanıdı. Burada bulunan projelerin protokollerini incelediğinde Turing program diliyle genelleştirilebileceğini anladı. Bu projeyi sunum haline getirirken dahi herkesin ona karşı çıktığını ve yanında kimsenin olmadığını fark etti. Aslında Vitalik Ripple (XRP) protokolünün gelişiminde rol almak için ABD’ye gitmek istiyordu. Ancak yaşadığı vize sorunları nedeniyle Avrupayı hedef aldı.

Tarih 2014 yılını gösterdiğinde Vitalik 6 kişilik ekibiyle Ethereum projesini duyurdu. Başlarda ekip sistemde bir hata olacağını düşünsede olumlu yanıtlar almışlardır. Ancak yinede sürekli olarak Ethereumun gelişmesi için uğraşmalarına bir yenisini eklemişlerdir. Ethereum hata avı adında 25.000 ETH ödüllü bir yarışma düzenlemişlerdir. Microsoft ve IBM’nin de aralarında bulunduğu şirketlerin Ethereum üzerinde projeler yürütmesiyle Ethereum hızla ilerlemiştir. Bu nedenle şuan da Ethereum piyasa değeri en yüksek ikinci kripto paradır.

Geçtiğimiz günlerde Ethereum Merge (bknz: Ethereum Merge’nin Geleceğe Dair Planları) güncellemesi ile yeşil ışık yaktı. Ethereum madenciliğinede son veren bu güncelleme ile artık enerji kullanımının da azalması sağlandı. Verilere göre enerjiye olan katkısı dünyada üretilen enerjinin %0,2’lik kısmına tekabül ediyor. Vitaliğin bir sonraki hedeflerinden bazıları ise ölçeklenebilir, maliyet uygunluğu ve güvenlik olduğu konuşuluyor.

Vitalik Buterin’in Ağzından

  • “Özellikle büyük teşvik çatışmaları söz konusu olduğunda herkesin bir çember içerisinde oturmasını, birbirlerinin yapısal iyiliğini görmesini ve geçinmesini sağlayamazsınız.”
  • “Bence ortaya çıkan sonucun büyük kısmı bu merkezi oyuncuların bazılarının bir miktar güçsüzleşmesi olacak.”
  • “Bitcoin saniye 3 işlemden biraz daha azını işliyor. Ethereum ise saniyede 5 işlem yapabiliyor. Uber saniye 12 hizmet sağlıyor. Blokcahin’in Visa’nın yerini alması birkaç yıl sürecek.”
  • “İlk kez günde 500 işlemi geçtik. Eğer hesaplamakta zorlanıyor iseniz bu saniyede yedi işlem demek.”
  • Ethereum kurucularının projeden ayrılmasıyla ilgi “Onlar parayı seçtiler ve gittiler” dedi.
  • “Oğlumun yavaş konuşmasının sebebi, çok küçükken kitap okumaya başlamasından kaynaklı. Beyin hızlı çalıştığı için vücud ona ayak uydurmakta zorlanıyor.”
  • “Blok zincir teknolojisi için olabilecek en kötü şey, otoriter sistemlerin eline geçmesi diyebiliriz. Kripto paraların merkeziyetsiz kalması çok önemli. Bu teknolojide var olmamın tek sebebi bu.”
Bilal Tekmil
Bilal Tekmil
Düzce Üniversitesi Endüstri mühendisliği bölümünde eğitim görmekte olan Bilal Tekmil blokchain teknolojisine olan ilgi ve bilgisini Coin Otağ kullanıcıları ile paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Millet İttifakı’nın Kripto Para ile İlgili Tüm Vaatleri!

Millet İttifak’ının kripto para vaatlerini neler??Bu yazımızda Millet İttifakı'nın kripto ve blok zincir vaatlerini derledik.

Bitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

Bitcoin fiyatının 29 Ocak'ta 23.960 $'a kadar yükselmesi, Korku ve Aç Gözlülük Endeksi'ne göre söylemeye çalışıyor? İşte detaylar!

Kripto Paralara Devlet Destekleri Gelmeye Devam Ediyor!

Kripto para birimlerini çevreleyen endüstri kargaşasına rağmen, ileri görüşlü birçok ülke dijital varlıkları benimsemek için adımlar attı.

AAVE Borçlarından Kurtulabilecek mi? İşte Önemli Detaylar!

Borç verme platformu AAVE son zamanlarda olumlu haberler alıyor. AAVE yatırımcılarının kafasına takılan CRV borçlanma durumu çözülüyor mu?

Güncel Analizler