Ana SayfaRehberEthereum Merge'nin Geleceğe Dair Planları

Ethereum Merge’nin Geleceğe Dair Planları

-

Ethereum madenciliğini bitirmesi beklenen Ethereum Merge nedir diye sorduk ve araştırdık. Gelin bir de bu araştırmaya daha yakından bakalım.

Ethereum Merge Nedir?

ethereum-fusion-1140x570-1

Ethereum tarihinin en büyük yükseltmesi olarak bilinmektedir. Aslında birleşme yükseltmesi olarakta bilinir. Çünkü Ethereum’da kullanılan yürütme katmanı Mainnet’in yeni konsensüs katmanı Beacon zinciri ile birleşmesidir bu yükseltme. Gereksiz enerji kullanımının olduğu madenciliği ortadan kaldırarak Stake edilmiş Ethereum kullanacaktır. Bu da bizlere güvence altına alınmış bir ağ yapısı sunacaktır.

Ethereum Merge Neleri Değiştirecek?

ethereum-3

Aslında asıl değişimden bahsetmek gerekirse Ethereum iş ispatı konsensus mekanizmasından hisse ispatı konsensus mekanizmasına geçecektir. İşte bu geçiş sonrası beklenen büyük ölçüde bir enerji düşüşü olacaktır. Bu teknolojinin gelmesiyle birlikte artması planlanan Ethereum yakımları arzı azaltacaktır. Bu nedenle Ethereum enflasyonist bir yapıdan çıkacak hatta zamanla deflasyonist yapıya dönüşecektir.

Ethereum’da yüksek maliyetli ağ güvenliğinede son verilmesi planlanılıyor. Geçilen hisse ispatı konsensus mekanizmasıyla artık düşük maliyetli ağ güvenliği sağlanabilecek.

Ethereum Madencilerini Neler Bekliyor?

shutterstock_2157714307-750x431-1

Enerji verimliliği adı altında da ortaya çıkan Ethereum Merge, madencileri (bknz:https://coinotag.com/madencilik-nedir/) büyük oranda etkileyebilir. Çünkü madenciler artık ağ güvenliğinden sorumlu olmiyacaktır. Bu da madenciliğin bitmesini sağlayabilcek hatta bir çok ekipmanın çöpe gitmesini sağlayacaktır. Ancak ölçeklenebilirliğe getirilen ZK-rollup mekanizmalarında prover şeklinde bir görev bulunmakta. Bu madencilerin yeni işi başka açıdan iş değişikliği yapmasına neden olabilir.

Ethereum artık daha geniş kitlelere erişebilecek. Bunun sebebi artık enerji verimliliği ortaya çıkmaktadır. Aslında sadece bu da değil daha düşük işlem ücreti ve yüksek maliyetli ekipmanların son bulması Ethereum’un geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir.

Ethereum Bu Süreci Nasıl Risksiz Hale Getirecek?

ethereum-merge-2-1140x600-1-1

Tabi bu süreçte bir çok yatırımcı daha risksiz bir yatırım şeklinin oluşmasından konuşmakta ve tedirgin olmaktadır. Ancak Ethereum yetkilileri bu sürecin normal akışından farksız ve düzgün bir yoldan işleyeceğini önemle belirtmektedir. Ancak yinede riskli işlemlerden kaçmakta fayda bulunacaktır. Her ne kadar olumlu projelere ev sahipliği yapılsada bu tür projeler küçük de olsa başarısızlık ihtimali taşır. Spekülasyonlarada kulak asmamakta fayda vardır.

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Bilal Tekmil
Bilal Tekmil
Düzce Üniversitesi Endüstri mühendisliği bölümünde eğitim görmekte olan Bilal Tekmil blokchain teknolojisine olan ilgi ve bilgisini Coin Otağ kullanıcıları ile paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler