Madencilik Nedir?

madencilik
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Madencilik olarak bahsettiğimiz şey, aslında temel olarak zorlu bir matematik problemini çözmeye benzer. Madenciler, kripto para birimi topluluklarının en önemli parçasıdırlar ve sadece işlemlerin onaylanmasına aracı olmakla kalmazlar, aynı zamanda yeni kripto paraların tedavüle çıkmasını da sağlarlar. 

Bitcoin için para arzı madencilik yoluyla yaratılır. Tıpkı bir merkez bankasının para basması ve yeni notlar yayınlaması gibi. Madencilik sürecinin sonunda yeni madeni para üretilir. Bununla birlikte, ödül, değerli metallerin madenciliği gibidir.

Dijital madencilik yapı olarak hemen hemen altın aramakla eşdeğer bir zorluğa sahiptir. Var olan bilgi işlemlerini çözmek ve günün sonunda ödülü alabilmek için ciddi bir enerji, zaman ve yatırım gerekmektedir. Çünkü bir birim dijital para bulabilmek için harcanan eforun zorlu olmasının yanı sıra belli zaman aralıklarıyla yer değiştirdiklerini bilmek gerekiyor

Madenciler temel olarak yeni işlemleri onaylar ve bunları küresel defter olan blok zincire kaydeder. Son bloğun oluşmasından sonraki 10 dakika içinde gerçekleşen işlemleri içeren her yeni blok “kazınmış” olarak adlandırılır. Bu işlemler daha sonra blok zincire eklenir. Bir işlemin, bir bloğun parçası haline geldiği ve blok zincire eklendiğinde onaylandığı söylenir. Bitcoin alıcısı, Bitcoin’i yalnızca işlem onaylandığında harcayabilir. Ancak, unutmamak gerekir ki tüm bunlar önemli miktarda bilgisayar hesaplama gücü gerektirir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!