Diğer

  Ülkelere Göre Kripto Para Vergileri ve Kripto Dostu Ülkeler

  Kripto para vergilendirmesi şu aralar özellikle Türkiye gündemine oturmuş durumda. Peki diğer ülkeler nasıl kripto para vergilendirme politikaları güdüyor? Kripto dostu ülkeler hangileri? Bu yazımızla beraber ülkelere göre kripto para vergilerini inceleyeceğiz. İşte ülkelere göre kripto para vergileri ve kripto para dostu ülkeler!

  Ülkelere Göre Kripto Para Vergileri

  Amerika

  flag-of-united-states-of-america-2021-08-26-18-27-01-utc

  IRS’ye göre, kripto paralar mülk olarak sınıflandırılıyor ve hisse senetleriyle aynı şekilde vergilendiriliyor. Amerika’da kripto para satın alır ve bir yıldan fazla tutarsanız, gelir vergisi seviyenize bağlı olarak %0-20 arasında ödeme yapmak zorundasınız.

  Avustralya

  sunrise-at-byron-bay-australia-2021-08-29-01-03-33-utc

  Birçok ülke gibi, Avustralya da her ticareti bir “sermaye kazanımı olayı” olarak görüyor, detaylı kayıtlar tutuluyor ve ticaret yaparken sürekli Avustralya dolarına dönüştürme şartı barındırıyor.

  Kârlar, kişinin gelir vergisi ödediği oranda vergilendiriliyor – kripto para birimi bir yıldan uzun süre tutulursa bu orana %50 indirim uygulanıyor.

  Ayrıca, çalışanlara kripto ile ödeme yapmaları durumunda şirketleri yan hak vergilerine tabi tutmak gibi bazı garip yasalar da var. Bazı insanlar sistemin çatlaklarına düşebilir, 20.000 dolarlık gelir üzerinden 100.000 dolarlık vergilendirmeyle şaşırabilir.

  Japonya

  hirosaski-castle-japan-2021-08-26-18-13-00-utc

  “Çeşitli gelirlere” uygulanan %55’lik çok yüksek vergi oranı nedeniyle, Japonya’da kripto kârları büyük ölçüde eksik bildiriliyor. Öte yandan hisse senedi ticareti ile karşılaştırırsak, hisse senetlerinden sadece %20’lik bir vergi alıyor.

  Almanya

  german-flag-waving-in-front-of-the-building-in-mun-2021-08-30-11-10-09-utc

  Almanya, kripto para vergilendirilmesinde kripto para dostu ülkeler listesine giremeyebilir bu yüzden doğrudan burada değerlendirmeyi tercih ettik. Takdir sizlerin.

  Almanya, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin vergilendirilmesi konusunda benzersiz bir yaklaşım sunuyor. Diğer birçok devletin aksine, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Bitcoin’i bir para birimi, emtia veya hisse senedinin aksine gizlilik bazlı özel para olarak görüyor.

  Almanya’da ikamet edenler için, bir yıldan uzun süredir tutulan herhangi bir kripto para birimi, miktarı ne olursa olsun vergiden muaf tutuluyor. Varlıklar bir yıldan az süreyle elde tutulursa, tutar 600 Euro’yu (~692 $) aşmadığı sürece satışlarda sermaye kazancı vergisi talep edilmiyor.

  Ancak işletmeler için durum farklı; Almanya’da kurulmuş bir girişimin, tıpkı diğer varlıklarda olduğu gibi, kripto para kazançları üzerinden kurumlar vergisi ödemesi gerekiyor. Peki ya kazançlar artarsa?

  Bireysel Gelir Vergisi Dilimleri

  Almanya gelir vergisi dilimleri (€) Vergi Oranı
  9,744 altında 0%
  9,744 – 57,918 14%-42%*
  57,918.01 – 274,612 42%
  274,612 üzeri 45%

  (*) Bölgeye göre oranlar değişebilir.

  Türkiye

  turkey-flag-waving-against-cloudy-sky-2021-09-01-07-29-49-utc

  Türkiye’de henüz resmi bir açıklama yok ancak potansiyel kripto para yasa tasarısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Kripto Dostu, Düşük Vergili Ülkeler

  Puerto Rico

  san-juan-puerto-rico-2021-08-26-18-12-59-utc

  Porto Riko, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir bölgesidir, ancak federal gelir vergileri söz konusu olduğunda yabancı bir ülke olarak kabul edilir. Porto Riko’nun çok rahat vergi yasaları vardır. İşletmeler adaya taşındıktan sonra elde ettikleri varlıklar üzerinden sermaye kazancı ödemek zorunda değiller. Uygun yatırımcılar, kripto kazançları üzerinden sıfır vergi ödeyebilirler.

  Cayman Adaları

  flag-of-the-cayman-islands-2021-09-03-13-31-28-utc

  Cayman Adaları, kripto sermaye kazanç vergileri konusundaki rahat yasaları nedeniyle kripto para girişimleri ve bireyler için çekici bir noktadadır. Yargı bölgesi, her türlü kripto faaliyetinde vergi muafiyeti sunuyor ve bu şekilde kendisini büyük bir finans merkezi olarak kabul ettirmeyi hedefliyor ve iş dostu olarak itibar kazanıyor.

  En önemlisi, Cayman Adaları hükümeti, ülkenin mali düzenleyicisi, Cayman Adaları Para Otoritesi (CIMA) ve Cayman Adaları Blockchain Vakfı gibi endüstri kuruluşları, fintech işletmelerini ülkeye çekmenin öneminin farkında. Bu nedenle, kolaylaştırıcı düzenlemeler getirerek yerel sektörün büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunuyorlar.

  Antigua ve Barbados

  national-flag-of-antigua-and-barbuda-2021-09-03-13-36-56-utc

  Antiguan hükümeti, Dijital Varlıklar Yasası 2020 kapsamında herkese uygun kripto para yasasını geçirdiğinde, ülkeyi Karayipler’de büyük bir blok zinciri ve kripto para birimi merkezi olarak konumlandırmada büyük bir adım attı. Antigua’nın sermaye kazançları, gelir vergisi ve servet vergileri konusundaki rahat duruşu, ülkeyi kripto işletmeleri ve bireyler için popüler bir yer haline getirdi.

  Barbados, gelişmekte olan sektöre karşı dostane bir pozisyon benimsediği için kripto para yatırımcıları için bir sıcak nokta olarak ortaya çıktı. Ada ülkesi tam olarak bir vergi cenneti olarak belirlenemese de, kripto yatırımcıları için çekici olan vergi yasalarına sahip. Ülke, offshore şirketler için kârlara %0 ile %5,5 arasında değişen bir vergi oranı uygular ve kâr arttıkça vergi oranı düşer.

  Bununla birlikte, ülkenin ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada dahil olmak üzere birçok ülke ile vergi anlaşmaları bulunmaktadır.

  İsviçre

  aerial-cityscape-view-of-zurich-in-autumn-switzer-2021-08-29-09-39-12-utc

  İsviçre, kabul edilebilir vergileri ve güçlü gizlilik yasaları nedeniyle en iyi bilinen küresel vergi cennetlerinden biridir ve bu nedenle hem ABD hem de Avrupa Birliği’nden düzenleyicilerin baskısı altındadır. Denize kıyısı olmayan Avrupa ülkesi, uzun süredir varlıklı bireylerin düşük vergi ödemesine izin veriyor ve örneğin, bireylerden değil, yalnızca hanelerden vergi alıyor.

  Kripto işlemleri, geleneksel işlemlerle aynı şekilde ele alınıyor ve İsviçre Federal Vergi İdaresi, tüm bireylerin kripto ticareti kâr ve zararlarını vergi raporlamasından muaf olarak değerlendiriyor. Ancak kripto şirketlerinin karlarını bildirmesi gerekiyor ve dolayısıyla vergilendiriliyorlar.

  İsviçre’nin son derece elverişli kripto vergilendirme politikası, hem paravan şirketlerin hem de birkaç kripto vakfının ülkede kendilerini kurmasının ana nedenlerinden birisi haline gelmiş durumdadır.

  Malta

  malta-flag-malta-flag-on-a-pole-waving-on-blue-sk-2021-08-26-16-34-30-utc

  Küçük bir ada ülkesi olan Malta, kendisini kripto yatırımcıları ve işletmeleri için çekici bir destinasyon olarak pazarladığı için halk arasında “blockchain adası” olarak biliniyor. Ülke, uzun süredir elinde tutulan kripto paralara sermaye kazancı dayatmıyor. Buna karşılık, kripto ticareti yapanlar, kripto ticareti hisse senetlerine benzer şekilde vergilendirildiğinden, kripto para traderları aynı faydadan yararlanamıyor.

  Kripto ticareti, yapılandırma seçenekleri ile %5’in altına düşürülebilmesine rağmen, genelde %35’lik bir vergi oranı almaktadır.

  Belarus

  Kripto faaliyetlerini yasallaştırmak ve 2023 yılına kadar beş yıl boyunca ilgili vergilerden feragat etmek için 2018’de çıkarılan kripto dostu bir yasa ile Belarus, kripto endüstrisinin yeni girişimleri ve tüccarları için kendisini çekici bir alternatif olarak konumlandırmak için ciddi bir teklifte bulundu. Büyüyen dijital finans sektörünü güçlendirme taahhüdü göz önüne alındığında, ülkenin kripto ticareti söz konusu olduğunda küresel ilk 20’de yer alması şaşırtıcı değil.

  Portekiz

  Portekiz, kripto traderlarının favori ülkelerinden biridir çünkü Portekiz’de kripto para yatırımcıları için vergi yoktur. Ayrıca kripto işlemleri için sermaye kazancı vergisi veya KDV alınmaz. Ayrıca işletmelere +250k € yatırım yaparsanız veya kırsal alanlarda 280k €’ya ev satın alırsanız altın vize alırsınız, başlangıç veya teknoloji vizesi kanalları da var. Traderlara yapılan bu muafiyet yalnızca bireyler için geçerlidir, çünkü kripto ödemelerini kabul eden işletmeler hala gelir vergisi ödemekle yükümlüdür.

  Dikkat: Kripto paraların vergilendirilmesi dünya üzerinde hala tam olarak netleşmemiş bir konudur. Bu yazıyı okuduğunuz sırada ilgili ülkeler veya diğer ülkeler için vergi düzenlemeleri değişmiş olabilir.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Chainlink (LINK) Kritik Direnci Aştı: LINK Coin Yükselişinin Devam Etmesi için Bu Seviye Çok Kritik!

  Güncel ChainLink (LINK) analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendirdik: Yükselişin devamı için bu dirençler çok önemli!

  Bitwise, Spot Bitcoin ETF Dosyasında Yeni Bir Hamle Yaptı: Onay Alması için Etkili Olacak mı?

  Kripto varlık yöneticisi Bitwise, NYSE Arca tarafından sunulan mevcut bir spot Bitcoin ETF başvurusuna ek olarak SEC'e bir dosya gönderdi!

  HTX Borsası Hack Saldırısına Uğradı: Binlerce Ethereum (ETH) Çalındı!

  HTX olarak yeniden markalaştığını duyuran Huobi borsası, hack saldırısına uğradı; Kaybolan miktar Justin Sun tarafından açıklandı.

  Bitcoin Madenciliği, Bankacılık Sektörünü Gölgede Bırakıyor!

  Bitcoin madenciliği, diğer tüm sektörleri geride bırakarak dünyanın en sürdürülebilir enerji kaynağına sahip endüstrisi olmayı başardı!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Chainlink (LINK) Kritik Direnci Aştı: LINK Coin Yükselişinin Devam Etmesi için Bu Seviye Çok Kritik!

  Güncel ChainLink (LINK) analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendirdik: Yükselişin devamı için bu dirençler çok önemli!

  Moonbeam (GLMR) 2024 – 2030 Fiyat Tahminleri: GLMR Coin 1 Dolar Olacak mı?

  Moonbeam (GLMR) coin nedir? GLMR coin’in geleceği ne olacak? 2024 yılından 2030 yılına kadar detaylı GLMR coin tahminleri sadece COINOTAG’da!

  25 Eylül Güncel Enzyme (MLN) Fiyat Analizi: MLN Coin için Önemli Direnç Seviyeleri!

  Güncel Enzyme (MLN) coin analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendiriyoruz: MLN için kritik direnç seviyeleri!

  Aptos’un Yükselişini Sürdürmesi için Bu Direnci Kırması Gerekiyor! 25 Eylül Güncel APT Analizi!

  Güncel Aptos (APT) analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendirdik! APT coin yükselmeye devam etmesi için kritik direncin kırılması gerekiyor.

  XRP’nin Yükselişe Geçmesi için Bu Direnci Kırması Gerekiyor! Güncel XRP Fiyat Analizi!

  Güncel Ripple (XRP) analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendiriyoruz: Yatırımcılar kritik XRP fiyat direncini dikkatle izlemelidir!

  Bitwise, Spot Bitcoin ETF Dosyasında Yeni Bir Hamle Yaptı: Onay Alması için Etkili Olacak mı?

  Kripto varlık yöneticisi Bitwise, NYSE Arca tarafından sunulan mevcut bir spot Bitcoin ETF başvurusuna ek olarak SEC'e bir dosya gönderdi!

  HTX Borsası Hack Saldırısına Uğradı: Binlerce Ethereum (ETH) Çalındı!

  HTX olarak yeniden markalaştığını duyuran Huobi borsası, hack saldırısına uğradı; Kaybolan miktar Justin Sun tarafından açıklandı.

  Bitcoin Madenciliği, Bankacılık Sektörünü Gölgede Bırakıyor!

  Bitcoin madenciliği, diğer tüm sektörleri geride bırakarak dünyanın en sürdürülebilir enerji kaynağına sahip endüstrisi olmayı başardı!

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz