Potansiyel Kripto Para Yasa Tasarısı, Vergilendirme ve Yasaklar

potansiyel-kripto-para-tasarisi

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Kripto Para Yasa Tasarısı henüz resmi olarak açıklanmış değil ancak dedikodular, duyumlar ve fikirler sektörle ilgili kişiler tarafından konuşulmaya devam ediyor.  Aşağıda yer alan “Potansiyel Kripto Para Yasa Tasarısı” resmi bir evrak ya da döküman değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Yetkilileri henüz konuyla alakalı net bir açıklama yapmamıştır, bu yüzden ismi potansiyel kripto para yasa tasarısıdır ve kesinlik belirtmemektedir. Okurken canınız sıkılabilir, umarız çok daha çağdaş bir düzenleme gelir. İyi okumalar…

Potansiyel Kripto Para Yasa Tasarısı

Kripto Yasa tasarısının son haline göre olası yasa maddeleri şu şekilde olması düşünülmektedir:

1- Kripto Para Platformları ve Hizmet Sağlayıcıları izin verme yetkisi SPK’ya verildi ve bu kuruluşların SPK’dan izin alma şartı getirildi. (Bir nevi lisanslama ancak bu izin devlet garantisi vermeyecek.)

2-Hangi kripto paraların listeleneceği veya delist olacağı SPK belirleyecek. (Bu oldukça ilginç bir madde detaylarını merak ediyorum.)

3-Bankalar kripto para saklama hizmeti verecek. (Beklenen bir maddeydi. Olumlu olduğunu düşünüyorum.)

4-İzinsiz faaliyette hapis ve para cezası. (Yurtiçindeki şirketler için makul bir düzenleme ancak yurtdışı şirketleri için oldukça sıkıntılı.)

5-Yabancı Borsaların faaliyetleri için de izin alması gerektiği. (Oldukça geniş bir düzenleme dünyada var olan binlerce şirketin izin almaya çalışması nasıl olacak, nasıl denetim sağlanacak oldukça merak konusu)

6-Kripto Para Hizmet Sağlayıcı YK ve Kurucuların şahsi sorumluluğu (Bankaların tabi olduğu düzenleme gibi) Türkiye’de kurulu banka ve e-para şirketleri için de benzer düzenlemeler mevcut.)

7-Siber saldırı zararlarında YK’nın kusur esasına dayalı şahsi sorumluluğu olacak. (Ancak SPK veyahut devlet garantisi olamayacak. Burada bunun yerine kripto varlık platformlarına SİGORTA yaptıma şartı getirilebilirdi)

8-Kripto Para işlemlerinde teminat ve limit belirleme yetkisi. (Bunun detayları ikincil düzenlemede olacak)

9-Alınan Komisyon gelirine ek olarak yıllık geliden pay verme. (Verginin vergisinin vergisi alınabilir.)

10-Sorumlulara özel soruşturma usulleri getirilecek.

11- Reklam yönetmeliğine uyumluluk şartı gibi genel düzenlemeler. (artık kimse kafasına göre reklam çıkaramayacak, buna aykırı davrananların reklamları toplatılacak ve hapis ve idari para cezası verilecek.)

12- Türkiye’de yerleşik kişilerin kripto varlıklara ilişkin alım satım işlemlerini yalnızca SPK tarafından yapılacak düzenleme uyarınca yetkilendirilmiş kuruluşlar nezdinde yapmaları esas olacak. (İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer! Peki o zaman Metamask ve diğer soğuk cüzdanlar ne olacak? Bu merkeziyetsiz sistemler nasıl izin alacak? Bu oldukça sıkıntılı bir düzenleme. Uygulanabilirliği olması pek mümkün görünmüyor. Ancak umarız bu madde tekrar gözden geçirilir.)

13- Müşterilerin yetkilendirilmiş kuruluşlar nezdinde aldıkları ya da bulundurdukları kripto varlıklar ancak bu kuruluşlar arasında SPK’ca belirlenecek esaslar dahilinde transfer edilebilecek ve ku kripto varlıklar mevzuatta öngörülen cüzdanlar dışına çıkarılamayacak.

14- Müşterilerin yurtdışında yerleşik kuruluşlarda gerçekleştirecekleri alım satım işlemleri ve bu işlemlere bağlı kripto varlık transferleri yalnızca yetkilendirilmiş kuruluşlar vasıtasıyla yapılabilinecek.

(Bu madde ile kapalı devre bir sistem amaçlanmıştır. ancak tam tersi de mümkün. Böylece yurtdışı merkezli borsalar ve yatırım araçlarına Türklere yasak olabilecektir. Tıpkı ICO ve IDO’ların Amerikan vatandaşlarına yasaklanması gibi. Bu durum birçok yatırım araçlarından mahrum kalınmasına sebebiyet verebilir. Denetimi nasıl yapılacağı merak konusu. Ayrıca bu madde hem Anayasa’nın 13. maddesi ve AİHS’nin 1. protokolünde yer alan Mülkiyet Hakkı’na aykırı bir düzenlemedir.)

15- Eğer izinsiz reklam yapılırsa veyahut izinsiz olarak faaliyet yaparsa sitenin erişime kapatılması ve ilgili diğer yaptırımlar söz konusu olabilecek. ( Hapis ve idari para cezaları olacak)

16-SPK tarafından yetkilendirilmemiş kuruluşlarda yapıldığına dair bilgi edinilmesi halinde, işlem yapanlara, Kurul tarafından yirmi bin Türk Lirasından az olmamak üzere işlem tutarı kadar idari para cezası uygulanacak. İşlem yapıldığına yönelik tespite ulaşılmamakla birlikte yetkilendirilmiş kuruluşlar dışında hesap açanlara da yirmi bin Türk Lirası idari para cezası uygulanacak.

(Burada yaptırım kişilere değil kuruluşlara verilmelidir. Sorunlu bir madde. Yasadışı bahis gibi hem devlete iş yükü çıkacak hem de merdiven altı oluşumlara kapı açılacak)

SPK tarafından İkincil düzenleme yürürlüğe girene kadar faaliyetlerine SPK’dan izin şartı aranmaksızın devam eder.

İkincil düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yeni platform kurulamaz ve kurulmuş platformlar faaliyetlerine başlayamaz. Yani yasa tasarısından önce kurulmuş ve faaliyet başlamış olan kripto varlık platformları SPK’dan ikincil düzenlemeyi beklemeden faaliyetlerine devam edecek ancak bu yasadan sonra kurulacaklar beklemek zorunda kalacaktır.

Yazı Sayın Av. Sima Baktaş’ın derlemesinden bir araya getirilmiştir.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook