Diğer

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Blockchain Hakkında Açıklama Yaptı!

  Türkiye’nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF)  “Teknoloji” ana temasıyla 87. kez kapılarını açtı. Törende Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan (fotoğrafta) bir konuşma yaptı. ( Emin Mengüarslan – Anadolu Ajansı )

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; ihracat ve ithalat işlemlerinin Blockchain teknolojisiyle hiç olmadığı kadar hızlı gerçekleşmesini sağlayacak yeni bir sistem üzerinde çalışmalara başladıklarını belirterek; bu kapsamda Bakanlığın Blokchain Türkiye Platformunun ilk kamu üyesi olacağını bildirdi. Blockchain teknolojisinin birbirini tanımayan ya da birbirlerine güvenmeyen tarafların ortak bir platform üzerinden bir aracıya ihtiyaç duymadan işlem gerçekleştirebilecekleri yeni bir kayıt teknolojisi olduğuna işaret eden Pekcan, birçok uzmanın Blockchain teknolojisinin gelecek dönemde, geçmişte internetin yarattığı türden büyük bir etki yaratmasını öngördüğünü dile getirdi.

  BAKANLIK BÜNYESİNDE ADIMLAR ATILACAK! TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN AÇIKLADI!

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlık olarak Türkiye’nin dış ticaret işlemlerinde dijital dönüşüm için kolları sıvadıklarını ifade ederek, Blockchain teknolojileriyle kurumlar arası koordinasyonun yeni bir boyut kazanacağına dikkati çekti. Blockchain teknolojileriyle ilgili Bakanlık bünyesinde önemli adımlar atacaklarını vurgulayan Pekcan; ihracat ve ithalat işlemlerinin bu sayede hiç olmadığı kadar hızlı gerçekleşmesini sağlayacak yeni bir sistem üzerinde çalışmalara başladıklarını anlattı. Ruhsar Pekcan, test ve kabul işlemleri gibi ürünlerin gümrükte beklemesine sebep olan birçok işlemin yeni yapıyla artık sorun olmaktan çıkacağını belirterek, “Artık farklı kurumların benzer testler istemesi nedeniyle yaşanan kayıpların önüne geçilecek” dedi.

  ‘YAZILIM DEVLERİYLE GÖRÜŞMELER BAŞLADI’

  Bakanlık olarak uluslararası tedarik zincirlerinde blokzincir kullanımına ilişkin birçok yazılım deviyle görüşmelere başladıklarının altını çizen Pekcan, şöyle devam etti: “Halihazırda Singapur gibi dijital dönüşümde lider ülkelerle yapılan görüşmeler yeni bir dönemin de habercisi. Blokzincir teknolojileri uluslararası ticarette birçok bürokratik engeli kaldıracak çözümleri bünyesinde barındırıyor. Ülkeler arası mevzuat farklılıkları, belgelerin standart olmaması; sahtecilik gibi birçok konu doğrudan blokzincir teknolojisinin çözüm alanına giriyor.”

  Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığınca Blockchain teknolojilerinin kamu politikalarına entegrasyonunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikinci 100 Günlük Eylem Planı’nda da yer aldığını anımsatarak, bu eylemi hayata geçirmenin gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

  BLOKZİNCİR TEKNOLOJİSİ PLATFORMUNUN İLK KAMU ÜYESİ OLACAK TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN AÇIKLADI!

  Türkiye’nin tüm önemli aktörlerini bünyesinde barındıran Türkiye Bilişim Vakfının bir girişimi olan “Blokchain Türkiye Platformu”nun kritik bir arayüz vazifesi gördüğüne işaret eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; “Bakanlığımız Blokchain Türkiye Platformunun ilk kamu üyesi olacak, Türkiye’nin büyük sanayi kuruluşları, iletişim devleri ve finansal kurumlarının üye olduğu bu platforma eksik olan kamu perspektifini getirecek. Günün sonunda; özellikle dış ticaret gibi mevzuatın ve uluslararası kuralların belirleyici olduğu bir alanda Blockchain bir çözüm olarak yer alacaksa kamu tarafından bu teknolojiye ilişkin detaylı çalışma ve analizlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor” diye konuştu. Kamuda Blockchain kullanımının yaratacağı katma değerin birçok vakıa çalışmasıyla ortaya konduğunu vurgulayan Pekcan; sanayi devrimi ya da internet devrimini kaçıran ülkelerin Blockchain devriminde alacakları pozisyonun gelişmişlik yolunda önemli bir sıçramaya zemin hazırlayabileceğini dile getirdi.

  ‘9 OCAK’TA BLOKZİNCİR İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANACAK’

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, her zaman olduğu gibi Blockchain konusunda da sahadaki aktörlerle konuşarak politikalarını şekillendirdiklerini belirterek Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; şunları kaydetti:  “Bu kapsamda 9 Ocak’ta Kamuda Blockchain Konferansı düzenlenecek ve Bakanlığımız ile Blokchain Türkiye Platformu arasında bir mutabakat zaptı imzalanacak. Söz konusu mutabakat zaptı bu alandaki iş birliğimizin kurumsallaşmasına önemli bir katkı sağlayacak. Kamunun Blockchain stratejisinin oluşturulması için temel olacak konferansa 30’dan fazla kamu kurum ve kuruluşunun katılması bekleniyor. Blockchain alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarının üst düzey yöneticileri ve Blockchain Türkiye Platformunun yöneticileriyle özel olarak buluşacağız.”

  Blockchain nedir?

  En kısa ifade ile,  Blockchain şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri kayıt sistemidir. Bir veritabanı değildir çünkü kaydedilen veri bir daha değiştirilemez veya silinemez. Bu özelliğini verilerin biriktirildikleri blokları aynı bir zincir gibi, birbirlerine şifreleme algoritmaları ile bağlayarak saklamasına ve bu zincirin birçok kişiyle dağıtık olarak paylaşılmasına borçludur. Günlük hayattan bir örnek ile daha iyi anlayalım.

  Blockchain’in verileri tutma mantığı aslında bizim bakkalların veresiye defterleri ile biraz benzerlik gösteriyor. Eskiden bakkaldan bir şey almaya giderken evin veresiye defterini de yanımıza alarak giderdik. Bakkaldan alışveriş yapıldığında hem bakkal kendi veresiye defterine yazar hem de biz evin veresiye defterine yazardık. Burada amaç bakkalın bizden habersiz veresiye defterinde değişiklik yapmasını önlemekti. İşte blokzincir ’de ki dağıtık ifadesi de bu mantığa çok benziyor. İşlemlerin kayıtlı olduğu blok zinciri ağ üzerindeki herkes ile aynı olacak şekilde tutulur. Eğer herhangi biri kendi defterinde diğerlerinin onayı olmadan bir şey eklemeye kalkarsa, diğer defterlerle çatışacağı için ağ dışında kalacaktır.

  Bu anlamda blokzincir bizim değiştirilemez ve manipüle edilemez kayıtlar tutmamızı sağlar. Ve bu teknolojiyi bu kadar büyük yapan asıl olay ise merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymamasıdır. Bu işlemlerin deftere kaydı ve ağa yayılması tamamen demokratik bir biçimde ağ üzerindeki bilgisayarlar tarafından yapılır. Ne kadar çok bilgisayar bu ağa katılırsa bu sistemin güvenilirliğini o derece de arttıracaktır.

  CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Dogecoin (DOGE) Fiyatı ve Gelecek İhtimalleri!

  Dogecoin (DOGE)'in mevcut durumunu ve iyileşme potansiyelini piyasa zorlukları içinde keşfedin. Dogecoin yükselişe geçecek mi?

  Ethereum Fiyat Artışı: Kripto Analisti Önemli Bir Toparlanma Öngörüyor

  Ünlü kripto analisti Ali Martinez, önemli bir teknik göstergeye dayanarak Ethereum (ETH) için potansiyel bir toparlanma öngörüyor.

  Polkadot (DOT) Veri Analizi: Fiyata Etkisi Olacak Mı?

  Polkadot'un sosyal ve ağ etkinliği dikkate değer bir şekilde azaldı, ancak popülerliğini ve etkileşimini artırmak için çaba sarf ediliyor.

  BTC ve ETH Fiyat Analizi: Potansiyel Yükselişler ve Düşüşler

  Bitcoin ve Ethereum için sancılı bir haftada, uzmanlar her iki kripto para birimi için potansiyel toparlanmalar öngörüyorlar.

  Bitcoin Fiyat Analizi: $64K Seviyesine Geri Dönüş Mü?

  Bitcoin'in fiyatı hafif bir artış gösteriyor, ancak $64K seviyesini geri kazanmak için yeterli olacak mı? Yükseliş başlayacak mı?
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Polkadot (DOT), Optimism (OP) ve BlockDAG: Kripto Yatırımlarında Devrim Yaratan 3 Yenilikçi Strateji

  Kripto para yatırımları, yeni teknolojiler ve stratejilerin ortaya çıkmasıyla hızla gelişiyor. ...

  Ethereum (ETH) Fiyat Artışı: Önemli Yatırımcılar Piyasa Kazançlarına Rağmen Neden Güçlü Duruyor?

  <div class="tdb-block-inner td-fix-index"> <ul> <li>Balinalar büyük miktarda ETH topladı ve HODL yapmaya devam etti.</li> ...

  SUIPAD (SPAD) Solar DEX IDO’yu Tanıttı: Merkeziyetsiz Borsalar İçin Yeni Bir Dönem.

  SuiPad, Solar DEX'in İlk DEX Teklifi (IDO) duyurusunu yaptı, bu olay merkeziyetsiz finans (DeFi) sektöründe önemli bir kilometre...