Ana SayfaRehberRisk Yönetimi Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?

Risk Yönetimi Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?

-

Yatırım ve trade için oldukça önemli bir durum olan risk yönetiminin nasıl yapılabileceğini ve neden önemli olduğunu inceleyelim.

Risk Yönetimi Nedir?

Risk yönetimi, yatırımcılara ve traderlara bakiyelerini büyük zararlardan koruyabilme imkanı sağlar. Bu yöntemi kullanan kişiler sert düşüşlerden veya yükselişlerden fazla etkilenmezler. Çünkü işleme girmeden önce riske edecekleri tutarı belirlerler. Böylece bakiyelerini ve psikolojilerini sağlıklı bir şekilde yönetebilirler.

Risk Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bitcoin İçin Düşüş Senaryoları

Risk yönetiminin en önemli unsuru kişinin bakiyesinin yüzde kaçını riske edebileceğini belirlemesidir. Buna risk oranı ya da sosyal medyada sıklıkla telafuz edildiği şekliyle R oranı diyebiliriz. Örneğin, “Bakiyemin yüzde 2’sini riske etmeyi göze alıyorum.” diyen bir trader’ın risk (R) oranı yüzde 2’dir. Bu trader bir işlemde stop olduğunda, bakiyesinin yüzde 2’sini kaybedecektir (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?). Risk oranı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Risk Yonetimi 01.08-1

Risk (R) oranını yüzde 2 olarak belirleyen bir trader’ı örnek olarak ele alalım. Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere bu trader 20742,0 desteğinden fiyatın tepki alması ile 20921,6 dolar seviyesinden bir long işlem açsın (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?). Bu işlemin hedef noktası 24270,0 direnci ve stop noktası da 20742,0 desteğinin altı olan 20250,0 seviyesi olsun. O halde bu işlemin risk/getiri oranı, yani bu işlemden kazanılacak R oranı görselde belirtildiği üzere 5 olarak bulunur.

Bu da demektir ki, bu işlem için bakiyesinin yüzde 2’sini riske atan bir trader stop olması halinde bakiyesinin yüzde 2’sini kaybedecektir fakat işlemin başarıyla sonuçlanması halinde risk/getiri oranı 5  olduğu için 5 x %2 = %10 kazanacaktır. Böylece bu işlemin başarılı olması halinde bakiyesi yüzde 10 büyüyecektir. İşlemin başarısız olması halinde ise bakiyesi yüzde 2 küçülecektir.

Risk Yönetimi Neden Önemlidir?

Risk yönetimi uygulayan bir trader bakiyesini iyi yönetir ve psikolojisi sağlam kalır. Çünkü bir işleme girmeden önce kaybetmeyi göze aldığı tutar belli olduğu için işlem esnasında “Eğer stop olursam çok büyük zararım olacak.” diye düşünerek panik olmaz. Bu da işleme girerken yapmış olduğu plana sadık kalmasını sağlar. Böylece sağlam bir iradeye sahip olur ve psikolojisi güçlü kalır.

Risk yönetimi uygulayan bir trader için stop oranı önemli değildir. Çünkü yüzde 2 risk yönetimi uygulayan bir traderın, aldığı işlemin stop oranı yüzde 5 veya yüzde 10 bile olsa işlem stop olursa kaybedeceği oran sadece yüzde 2 olur. Böylece uzak stoplu işlemlerde bakiyesi büyük zararlar görmez. Kısaca, bakiyenin ve psikolojinin korunabilmesi için risk yönetimini bilmek ve uygulamak oldukça önemlidir.

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler