Retest Nedir?

Bir formasyonun veya destek – direnç kırılımının gerçekleşmesinden sonra yaşanan retest hareketinin ne olduğunu inceleyelim.

Retest Nedir?

Kısaca, fiyatta yaşanan bir geri çekme hareketidir diyebiliriz. Bu hareketten önce kırılan bir formasyon yapısı veya destek – direnç vardır (bknz: Destek ve Direnç Nedir? Nasıl Tespit Edilir?). Bu kırılımdan sonra fiyat geri çekilme yaşayarak, kırdığı yapıyı test eder ve daha sonra hareketine devam eder. Retest hareketi, kırılımı kaçıran yatırımcılara işleme giriş için fırsat vermektedir.  Throwback ve Pullback olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır.

  1. Throwback: Direnç bölgelerinin kırılımından sonra yaşanan harekete verilen isimdir. Burada bir direnç kırılımı gerçekleşir ve sonrasında fiyat kırmış olduğu dirence gelerek kırılımı onaylar, yükselişine devam eder. Bu durum bizlere kırılan bir direnç bölgesinin daha sonra destek bölgesine dönüşebileceğini göstermektedir. Direnç kırılımının ilk anını kaçıran yatırımcılar, throwback ile işleme dahil olabilir ve long işlem açabilirler (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?). Throwback gerçekleşirken işlem hacmi düşük olmalıdır. Eğer throwback esnasında işlem hacmi yüksek ise bu durum, bir retest hareketinin değil trend değişikliğinin göstergesidir. Bir throwback hareketinin örneğini aşağıdaki görselde görebilirsiniz.
  2. Pullback: Bu durum ise destek bölgelerinin kırılımından sonra yaşanan harekete verilen isimdir. Burada bir destek kırılımı gerçekleşir ve sonrasında fiyat kırmış olduğu desteğe gelerek kırılımı onaylar, düşüşüne devam eder. Bu durum bizlere kırılan bir destek bölgesinin daha sonra direnç bölgesine dönüşebileceğini göstermektedir. Destek kırılımının ilk anını kaçıran yatırımcılar, throwback ile işleme dahil olabilir ve short işlem açabilirler (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?). Pullback gerçekleşirken işlem hacmi düşük olmalıdır. Eğer pullback esnasında işlem hacmi yüksek ise bu durum, bir retest hareketinin değil trend değişikliğinin göstergesidir. Bir pullback hareketinin örneğini aşağıdaki görselde görebilirsiniz.
Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version