Ana SayfaRehberOBV (Denge İşlem Hacmi) İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

OBV (Denge İşlem Hacmi) İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

-

Hacim göstergelerinden biri olan “OBV (Denge İşlem Hacmi)” indikatörünün ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını inceleyelim.

OBV İndikatörü Nedir?

OBV 27.08-1

OBV yani denge işlem hacmi indikatörü, adından da anlaşılacağı üzere bir hacim göstergesidir. Eğer son periyodun kapanışı bir önceki periyodun kapanışından yüksek ise son periyodun işlem hacmi, önceki hacimlerin toplamına eklenir. Ya da son periyodun kapanışı bir önceki periyodun kapanışından düşük ise son periyodun işlem hacmi, önceki hacimlerim toplamından çıkartılır. Bu iki hesaplama sonucunda ortaya çıkan tek bir çizgi ile OBV indikatörü oluşmuş olur (bknz: İşlem Hacmi Nedir? Nasıl Yorumlanır?).

OBV İndikatörü Nasıl Yorumlanır?

OBV 27.08-2

OBV göstergesi genellikle, OBV çizgisinin fiyat ile aynı oranda yükselip yükselmediğini veya düşüp düşmediğini kıyaslayarak yorumlanmaktadır. Yani bu yorumlamaya göre, eğer fiyat yeni bir yüksek tepe yapıyor ise OBV de yeni bir yüksek tepe yapmalıdır veya fiyat yeni bir düşük dip yapıyor ise OBV de yeni bir düşük dip yapmalıdır. Bu durum var olan trendin devam ettiğinin göstergesi olarak kabul edilir.

OBV İndikatörü Nasıl Kullanılır?

Diğer indikatörlerde olduğu gibi OBV indikatöründe de farklı kullanış yöntemleri bulunmaktadır.

  1. Eğer fiyat yeni bir yüksek tepe yapmadan önce OBV indikatörü yeni bir yüksek tepe yapıyor ise bu bir “al” sinyali olarak değerlendirilir. Benzer olarak fiyat yeni bir düşük dip yapmadan önce OBV indikatörü yeni bir düşük dip yapıyor ise bu bir “sat” sinyali olarak değerlendirilir. Yani OBV indikatörünün market yapısı fiyattan önce değişebilir ve bu sayede öncü bir gösterge olarak kullanılabilir (bknz: Market Yapısı Nedir?).
  2. OBV çizgisinin üzerine çizilen destek – direnç veya trend çizgileri ile de yorumlanabilmektedir. Bazen OBV çizgisi üzerinde yaşanan destek – direnç ve trend çizgileri daha erken gerçekleşmekte ve bu nedenle öncü bir gösterge olarak kullanılmaktadır (bknz: Destek ve Direnç Nedir? Nasıl Tespit Edilir?Trend Çizgisi Nedir ve Nasıl Çizilir?).
    OBV 27.08-3
  3. Yine birçok indikatörde olduğu gibi pozitif ve negatif uyumsuzluklar dikkate alınarak yorumlanabilir (bknz: Pozitif Uyumsuzluk ve Negatif Uyumsuzluk Nedir?).

 

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler