Diğer

  Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir? Avantajları Nelerdir?

  Kripto para piyasasında oldukça önemli bir yere sahip olan ve yatırımcıların sıklıkla kullandığı “merkeziyetsiz borsa (dex)” kavramının ne olduğunu ve avantajlarını inceleyelim.

  Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir?

  Binance

  Dex kelimesinin açılımı, “decentralized exchange” yani “merkeziyetsiz borsa”dır. Merkeziyetsiz borsaların amacı, merkezi borsalardan tamamen farklı olarak, hiçbir merkeze ve otoriteye bağlı olmaksızın hizmet sunmaktır (bknz: DeFi Nedir? Avantajları ve Kullanım Alanları Nelerdir?). Bunun için de her işlemi blok zincirine kaydeden akıllı sözleşmeler aracılığı ile alıcı ve satıcıları birbirine bağlayan eşler arası (peer-to-peer) bir sisteme sahiptirler.

  Merkeziyetsiz borsalarda işlem yapabilmek için bir kripto para cüzdanına (Metamask, Phantom gibi) sahip olunmalıdır. Fakat her blockchain ağının kendi cüzdanı olduğu unutulmamalıdır. Yani Solana ağı üzerinde kurulu olan bir dex platformunda işlem yapmak isterseniz Phantom cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir. Metamask cüzdanı Ethereum ağına ait olduğu için Solana ağında ve diğer ağlarda kullanılamamaktadır (bknz: Blockchain Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?).

  Merkeziyetsiz Borsaların Avantajları Nelerdir?

   

  Dex platformları yani merkeziyetsiz borsalar sağladıkları birçok avantaj sayesinde oldukça sık tercih edilmekte ve merkezi borsaların önüne geçmektedir.

  1. Merkezi borsalara nazaran daha fazla çeşitliliğe sahiptir. Yani bir merkezi borsada işlem görmeyen altcoin genellikle merkeziyetsiz borsalarda bulunmaktadır. Ayrıca piyasaya yeni sürülecek olan birçok proje, kendi coinlerini öncelikle merkeziyetsiz borsalarda listelemektedir.
  2. Hiçbir merkeze bağlı olmadıkları için insan hatalarından muaftırlar. Buna ek olarak, merkezi borsalar yatırımcılarının fonlarını kendi bünyelerinde saklarken merkeziyetsiz borsalarda böyle bir durum söz konusu değildir. Yani merkeziyetsiz borsalarda işlem yapan kişilerin yatırımları kullandıkları cüzdan içerisinde saklanmaktadır. Bu nedenle merkeziyetsiz borsaların hack saldırılarına uğrama ihtimali oldukça düşüktür (bknz: MtGox Çalınan Bitcoinleri Ne Zaman Dağıtacak?).
  3. Merkezi borsalar ile kıyaslandıklarında daha düşük işlem ücretlerine sahiptirler. Yani alım – satım işlemlerinden alınan komisyon, ağ yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir fakat genellikle oldukça düşüktür.
  4. Merkeziyetsiz borsalarda işlem yaparken kişisel bilgilerinizi, kimlik bilgilerinizi, ev adresinizi veya fotoğrafınızı paylaşmak zorunda değilsinizdir. Tek ihtiyacınız olan ilgili ağın kullanmış olduğu cüzdan ve o cüzdana ait şifredir.

  Merkeziyetsiz Borsaların Dezavantajları Var Mıdır?

  Merkeziyetsiz borsalar sahip olduğu bazı dezavantajlar ile merkezi borsaların gerisinde kalmaktadır.

  1. Ağ üzerinde gerçekleşen işlem yoğunluğuna bağlı olarak, bazı durumlarda işlemlerin sonuçlanması yavaş olmakta veya işlem ücretleri yükselmektedir. Yani, ilgili ağ üzerinde işlem yoğunluğu fazla ise yapmak istediğiniz işlem biraz zaman alabilir veya normalden fazla işlem ücreti ödeyebilirsiniz.
  2. Merkeziyetsiz borsaların kullanımı bazı kişilere karışık gelmektedir. Bunun nedeni ise merkeziyetsiz borsalarda işlem yapmak için gerekli olan bazı aşamalardır. Yani, bir merkeziyetsiz borsada işlem yapmak için önce ilgili ağın cüzdanına sahip olmalı ve o cüzdana merkezi borsalardan para transferi yapmalısınız. Sonra ilgili ağın dex platformuna cüzdanı bağlamalı ve ilk bakışta karışık gelme ihtimali olan arayüz aracılığıyla al – sat işlemini gerçekleştirmelisiniz.
  3. Bazı dex platformları yeni oluşturulduğu için yeterli likiditeye sahip olmayabilirler. Yani al – sat işlemi yapmak istediğiniz ürünün arzı, işlem yapmak istediğiniz dex platformunda düşük olabilir. Bu nedenle istediğiniz tutarlarda işlem yapamayabilirsiniz.
  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Mox Bank, Hong Kong’da Bitcoin ve Ethereum Hizmetleri Sunacak!

  Mox Bank, Hong Kong'daki ekosisteme katılarak Bitcoin ve kripto para hizmetlerini sunmaya başlayacak; İşte detaylar!

  Alchemy Pay (ACH), ABD’nin New Hampshire Eyaletinde Lisans Aldı!

  Önde gelen fiat-kripto ödeme ağı ve altcoin projesi olan Alchemy Pay, ABD'nin New Hampshire eyaletinde para transferi için lisans aldı.

  DWF Labs, TokenFi Projesinin Kripto Parası TOKEN’e Yatırım Yapıyor!

  Web3 yatırım firması DWF Labs, TokenFi projesninin yerel kripto parası olan TOKEN'e 10 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

  Bitcoin Fiyatı Güçleniyor: Altcoin Sezonu Ne Zaman Başlayacak?

  Bitcoin fiyatı 68 bin doların üzerini görerek yeni zirveleri hedefledi; Ancak şimdi yatırımcılar altcoin sezonunun ne zaman başlayacağına odaklanıyor!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!