Ana SayfaRehberKorku ve Açgözlülük Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

-

Piyasalara hakim olan duyguyu ifade eden “korku ve açgözlülük endeksi” göstergesinin ne olduğunu ve nasıl yorumlandığını inceleyelim.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Korku-ve-Acgozluluk-everglow

Birçok yatırım ürününde olduğu gibi kripto paralarda da yatırımcılar çok duygusaldır ve duygularıyla hareket ederler. Ancak çevresel birçok etkenden dolayı piyasaya hakim olan duyguyu tespit etmek zordur. Bu noktada devreye “korku ve açgözlülük endeksi” girer ve piyasaya hakim olan duyguyu yatırımcılara gösterir. Bu endeks 24 saatte bir güncellenir ve 0 ile 100 arasında değerlere sahiptir. 0 (sıfır)’a yaklaşıyor olması korkunun arttığını gösterirken 100’e yaklaşıyor olması açgözlülüğün arttığını göstermektedir (bknz: FUD Nedir? Piyasaları Nasıl Etkiler?).

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Korku ve Acgozluluk 4

Korku ve açgözlülük endeksi hesaplanırken, 6 etken dikkate alınmaktadır ve her bir etken hesaplama içerisinde farkı yüzdelere sahiptir.

  1. Volatilite (%25)
  2. Piyasa Momentumu veya Hacmi (%25)
  3. Sosyal Medya (%15)
  4. Anketler (%15)
  5. Dominans (%10)
  6. Google Trendler (%10)

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Yorumlanır?

Korku-ve-Acgozluluk-3-1-dream-1

Birçok kripto para yatırımcısı bu endeksi takip ederek işlemlerine yön vermektedir.  Genellikle piyasaya korku hakim olduğunda alım yaparlar, açgözlülük hakim olduğunda ise satış yaparlar. Çünkü hiçbir yatırımcı kırmızı renge bürünmüş piyasaları sevmez ve bu düşüşlerde “Acaba daha da düşer mi?” düşüncesiyle alım yapamaz. Ancak piyasaların döngüden ibaret olduğunu bilen kişiler, bu düşüş ile piyasada korkunun arttığını görerek alım yaparlar.

Daha sonrasında piyasa yükselişe geçtiğinde, korku ve açgözlülük endeksinin de yükseldiğini görürler. Bu noktada bir düzeltme hareketinin geleceğini veya düşüş yaşanacağını tahmin ederek satış yaparlar (bknz: Teknik Analiz ve Temel Analiz Arasındaki Farklar Nelerdir?).

Kısaca; korku ve açgözlülük endeksinin, aşırı korkuda olması bir “al” sinyali olarak değerlendirilir. Bu endeksin açgözlülük seviyesine yaklaşması ise “sat” sinyali olarak değerlendirilmektedir. Bu yorumlamaların temelinde; ünlü yatırımcı Warren Buffet’in, “Herkes açgözlülük yaparken siz korkun, herkes korkarken de siz açgözlü olun.” sözü bulunmaktadır.

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Millet İttifakı’nın Kripto Para ile İlgili Tüm Vaatleri!

Millet İttifak’ının kripto para vaatlerini neler??Bu yazımızda Millet İttifakı'nın kripto ve blok zincir vaatlerini derledik.

Bitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

Bitcoin fiyatının 29 Ocak'ta 23.960 $'a kadar yükselmesi, Korku ve Aç Gözlülük Endeksi'ne göre söylemeye çalışıyor? İşte detaylar!

Kripto Paralara Devlet Destekleri Gelmeye Devam Ediyor!

Kripto para birimlerini çevreleyen endüstri kargaşasına rağmen, ileri görüşlü birçok ülke dijital varlıkları benimsemek için adımlar attı.

AAVE Borçlarından Kurtulabilecek mi? İşte Önemli Detaylar!

Borç verme platformu AAVE son zamanlarda olumlu haberler alıyor. AAVE yatırımcılarının kafasına takılan CRV borçlanma durumu çözülüyor mu?

Güncel Analizler