Ana SayfaRehberKara Bulut Örtüsü ve Delen Mum Formasyonu Nedir?

Kara Bulut Örtüsü ve Delen Mum Formasyonu Nedir?

-

Trend dönüş formasyonları olan kara bulut örtüsü ve delen mum formasyonunun ne olduğunu inceleyelim.

Kara Bulut Örtüsü Mum Formasyonu Nedir?

Kara Bulut Ortusu 16.08-1

Bu formasyon, trend dönüşünü işaret eden mum formasyonlarından biridir (bknz: Yutan Ayı Mum Formasyonu Nedir?). Yükselen trendlerin tepesinde görülür ve trendin zayıfladığını işaret eder. Zıt renkli iki mumdan oluşur. İlk mum büyük gövdeli yani fiziksel olarak hacimli bir yeşil mumdur. İkinci mum ise kırmızı renklidir. Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere bu ikinci mumun açılışı birinci mumun en yükseğinden yukarıdadır ama kapanışı, en düşüklerine yakın bir yerlerde ve bir önceki yeşil mumun gövdesinin içine denk gelecek şekilde olur. Eğer ikinci mum olan kırmızı mumun kapanışı, birinci mum olan yeşil mumun gövde boyutunun üst yarısında gerçekleşir ise “sat” sinyali zayıflar ve satış için başka bir onay beklenmesi gerekir (bknz: Pozitif Uyumsuzluk ve Negatif Uyumsuzluk Nedir?).

Kara Bulut Ortusu 16.08-2

Yukarıdaki örnekte yükselen trendin tepesinde oluşan bir kara bulut örtüsü mum formasyonu görmektesiniz. Bu formasyon oluştuktan sonra yükseliş trendinin bittiği ve düşüş trendinin başladığı açıkça görülmektedir.

Delen Mum Formasyonu Nedir?

Delen Mum 16.08-1

Bu formasyon da kara bulut örtüsü mum formasyonu gibi trend dönüşünü işaret eder ve zıt renkli iki mumdan oluşur (bknz: Yutan Boğa Mum Formasyonu Nedir?). Fakat kara bulut mum formasyonunun tam tersine düşen trendlerin diplerinde görülür ve trendin zayıfladığını işaret eder. İlk mum büyük gövdeli yani fiziksel olarak hacimli bir kırmızı mumdur. İkinci mum ise yeşil renklidir. Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere bu ikinci mumun açılışı birinci mumun en düşüğünden aşağıdadır ama kapanışı, en yükseklerine yakın bir yerlerde ve bir önceki kırmızı mumun gövdesinin içine denk gelecek şekilde olur. Eğer ikinci mum olan yeşil mumun kapanışı, birinci mum olan kırmızı mumun gövde boyutunun alt yarısında gerçekleşir ise “al” sinyali zayıflar ve alım için başka bir onay beklenmesi gerekir (bknz: MACD Nedir?).

Delen Mum 16.08-2

Yukarıdaki örnekte düşen trendin dibinde oluşan bir delen mum formasyonu görmektesiniz. Bu formasyon oluştuktan sonra düşüş trendinin bittiği ve yükseliş trendinin başladığı açıkça görülmektedir.

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler