Ana SayfaRehberHareketli Ortalama Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hareketli Ortalama Nedir? Nasıl Kullanılır?

-

Grafiklerde piyasanın yönünü belirlemekte kullanılan hareketli ortalamaları sizin için inceledik. Dilerseniz daha yakından bakalım.

Hareketli Ortalama Nedir?

usselhareketliortalama-1024x507-1

Hareketli Ortalama (MA) belirli sayıda bir fiyatın ortalamasını alarak kullanıma sunulan bir indikatördür. Trendin yönünü önceden belirleyen hareketli ortalamalar fiyatı gecikmeli olarak yansıtmaktadır. Bunun sebebi geçmiş fiyatların ortalamasını alarak mevcut fiyatın gideceği yönü belirlemekte kullanılmaktadır.

Değişken ve hareketli olmasının sebebi sürekli gelen geçmiş verilerin anlık fiyat ortalamasını güncellemesindendir. Hatta yeni yön oluşturmasından da kaynaklanmaktadır.

Hareketli ortalamalarda (bknz:https://coinotag.com/yatirimcilarin-piyasa-ivmesini-okumak-icin-hareketli-ortalamalari-kullanmasinin-3-yolu/) bakılan aralık ne kadar kısa ise gecikme o kadar kısalmaktadır. Bakılan tarih ya da zaman aralığı uzadıkça ise gecikme süresindeki etki artmaktadır.

Hareketli Ortalamalar Nasıl Kullanılır?

fs

Ortalama olarak piyasalara adapte olmuş 10-50-100-200 ortalamaları daha çok kullanılmaktadır. Kısa vadeli analizlerde yükselme sinyali üretmek için düşük ortalamanın yüksek ortalamayı yukarı yönlü kesmesi boğa trendi oluşturabileceği algısı oluşturmaktadır tam tersi şekil eğer kısa vadeli ortalamanın uzun vadeli ortalamayı aşağıya doğru kesmesi ayı (bknz:https://coinotag.com/ayi-piyasasi-nedir-asamalari-nelerdir/) yani düşüş trendinin başlangıcı olabilmektedir.

Yukarıdaki grafiği incelemek gerekirse 4 farklı ortalama görmekteyiz 10 günlük(kırmızı),50 günlük(mavi),100 günlük(sarı),200 günlük(beyaz) ortalamaların kısa vadelisi 10 günlük kırmızı çizginin diğer ortalamaları yukarı doğru kesmesi ile oluşan bir yükselişi görmekteyiz.

Hareketli Ortalamaya Nasıl Ulaşılır?

gs

Kullandığınız analiz uygulaması veya sitesinde ki göstergeler kısmına Hareketli Ortalama yazarak ulaşabilirsiniz.

Bilal Tekmil
Bilal Tekmil
Düzce Üniversitesi Endüstri mühendisliği bölümünde eğitim görmekte olan Bilal Tekmil blokchain teknolojisine olan ilgi ve bilgisini Coin Otağ kullanıcıları ile paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler