Yatırımcıların Piyasa İvmesini Okumak İçin Hareketli Ortalamaları Kullanmasının 3 Yolu

sa
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başarılı bir yatırımın ilk adımı, orta ve kısa vadeli eğilimlerin belirlenmesidir. Trendin sağ tarafında kalan ve risk yönetimi ilkelerini kullanan yatırımcılar genellikle kâr elde ederler. Yatırım sürecinde eşit derecede önemli bir faaliyet, girişi hesaplamaktır.

Çoğu zaman, yatırımcılar tetiği en uygun anda çekmekten korkarlar ve rallinin büyük bir bölümünü kaçırırlar. Piyasaların kenarlardan yükseldiğini gördüklerinde, satın alma dürtüsü artmaya devam ediyor ve çoğu zaman en tepeye yakın satın alıyorlar.

Bu tür hatalardan kaçınmak için satın alma için kolay bir sistem tasarlamak önemlidir. Her yatırımcı düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmak ister, ancak bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Bunun yerine, yatırımcılar mümkün olan en az riski alarak rallinin büyük bir bölümünü ele geçirmeye odaklanmalıdır. Bunu yapmak için bazı kolay stratejiler öğrenelim.

   Menzile bağlı bir pazarda işlem yapmak.

Aralığa bağlı bir piyasada fiyat hareketi değişken ve rastgele olmasına rağmen, yine de alınıp satılabilir. Aralıklar çok darsa, dalgalı fiyat hareketleriyle ticaret yapmaya çalışmak yerine kenarda oturmak daha iyidir.

ADA/USDT günlük grafik.

Öte yandan, yukarıdaki örnekte olduğu gibi, aralık iyi tanımlanmış ve genişse, yatırımcılar bu aralıkla ticaret yapmayı deneyebilir. Kolay yöntem, destekten bir toparlanma satın almak ve aralığın direncine yakın kar elde etmektir. Bu tür ticaretler için duraklar, aralığın desteğinin hemen altında tutulabilir.

Aralığın hem desteği hem de direnci üzerindeki dokunuş sayısı ne kadar fazlaysa, ticaret o kadar iyidir çünkü kırbaçlanma olasılığı daha azdır. Genellikle, menzile bağlı her hareketi güçlü bir yükseliş veya düşüş hareketi izler. Bu nedenle, trend değiştiğinde, yatırımcılar alım-satım stratejilerini buna göre değiştirmelidir.

   Hareketli ortalamalar kullanarak bir boğa piyasasında satın alım nasıl yapılır.

Bir boğa trendi başladıktan sonra, varlık daha yüksek artışlar ve yine yüksek seviyelerdeki düşüşlerine devam ediyor. Önemli bir düzeltme için beklemeye devam eden yatırımcılar treni kaçırır. Bu nedenle, yatırımcı 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) ve 50 günlük basit hareketli ortalama (SMA) belirlediğinde, bir giriş fırsatı yakalayabilir.

 BNB/USDT günlük grafik.

Binance Coin (BNB), hareketli ortalamaların yükselmeye başladığı ve göreceli güç endeksinin (RSI) aşırı alım bölgesinde devam ettiği Şubat ayında yükseliş trendine başladı.

Trend oluşturulduktan sonra, yatırımcılar satın almak için düşük riskli bir fırsat beklemelidir. Yükseliş trendinde, 20 günlük EMA güçlü bir destek görevi görür. Bu nedenle, yatırımcılar satın almadan önce fiyatın 20 günlük EMA’ya düşmesini ve toparlanmasını bekleyebilir. Stop-loss, 20 günlük EMA’nın veya düşük salınımın hemen altına yerleştirilebildiğinden, bu düşük riskli bir satın alma fırsatı sağlar.

Yukarıdaki grafikte, yatırımcıların satın alabilecekleri noktaları işaretlemek için elipsler kullanılmıştır. Fiyat, iyi giriş noktaları olabilecek altı durumda 20 günlük EMA’ya düştü. Ancak, işlemlerden birinde stoplar vurabilirdi.

25 Mart’ta, fiyat 20 günlük EMA’nın altına düştü ve 16 Mart’ta en düşük seviyeye indi. Bu, kısa vadeli yatırımcıları durdurabilirdi. Bununla birlikte, ayılar fiyatı 20 günlük EMA’nın altında tutamadı çünkü boğalar 50 günlük SMA’ya düşüşleri satın aldı.

Fiyat, 27 Mart’ta 20 günlük EMA’nın üzerine hızla yükseldi ve bu da yükseliş trendinin yeniden başladığını gösteriyor. Bu gibi durumlarda, tüccarlar ya 20 günlük EMA’nın üzerinde bir kapanışta ya da en son yükselişte satın alabilirler çünkü bu, boğaların komutanın geri döndüğünü işaret eder.

Birkaç örneği daha inceleyelim.

   BTC/USDT günlük grafik.

Yukarıdaki Bitcoin’in (BTC) grafiği, 20 günlük EMA’dan (oklarla işaretlenmiş girişler) geri dönmeyi satın alan yatırımcıların, fiyat 20 günlük EMA’nın altına düştüğü için birkaç gün sonra nasıl duracağına dair iyi bir örnek ve durakların tutulduğu yerde salınım düşük.

Bu, kusursuz bir giriş fırsatı olmadığını ve yükseliş trendi devam ederse yatırımcıların daha yüksek fiyatlardan tekrar satın almaya istekli olması gerektiğini gösteriyor.

Her üç durumda da, fiyat 50 günlük SMA’ya yakın destek aldı ve 20 günlük EMA’nın üzerine çıktı. Bu, yatırımcılara trendin yeniden başladığına dair bir sinyaldi. Zararı durdurma iyi tanımlandığı ve kar potansiyeli yüksek olduğu için bu genellikle iyi bir giriş noktasıdır. Her üç durumda da ticaretin karlı olduğu ortaya çıktı.

FIL/USDT günlük grafik.

Bu nedenle, güçlü bir dikey ralliye tanık olan madeni paralarla işlem yaparken, yatırımcılar üstel hareketli ortalamanın süresini 10’a düşürebilir. Bunu yaparak, tüccarlar için iyi bir risk-ödül oranı sunan iki giriş fırsatı açılır.

   Bir düşüş trendinde direnç olarak hareketli ortalamalar.

Trend bir düşüş trendine doğru yön değiştirdikten sonra, hareketli ortalamalar direnç noktaları olarak hareket etme eğilimindedir.

                                                                        BTC/USDT günlük grafik.

Bitcoin’in 2018 ayı piyasası, hareketli ortalamaların düşüş trendinde nasıl davrandığını anlamak için iyi bir örnek. Kabartma mitinglerinin her biri, 20 günlük EMA’nın yakınında durdu ve fiyat bu dirence ulaştığında ayıların kısa devre yaptığını gösterdi.

Düşüş trendi oluşturulduktan sonra, fiyatın 50 günlük SMA’nın üzerine çıktığı iki durum oldu. Bu olmadan önce, RSI aşırı satım bölgesine yakın bir düşüş yaşadı ve bu durum karşı trend yatırımcılarını çekmiş olabilir.

ETH/USDT günlük grafik.

2018 boyunca Ether (ETH) ayı piyasasında, fiyatın Haziran ayından yıl sonuna kadar 50 günlük SMA’nın altında nasıl kaldığını görün. Yardım mitingleri, 20 günlük EMA veya 50 günlük SMA’dan yön değiştirdi

   “Mükemmel” giriş fırsatını arayarak zaman kaybetmeyin

Çoğu zaman, en iyi girişler de başarısız olur ve zararı durdur emirleri tutulur. Bir dizi kayıp yaşadıktan sonra, acemi yatırımcılar genellikle cesaretlerini kırarlar ve daha yüksek seviyelerde alım yapmazlar, bunun yerine stoplarının vurulduğu veya daha düşük olduğu seviyeden satın almayı beklerler. Bu nedenle, yükseliş trendinin büyük bir bölümünü kaçırıyorlar.

Boğa aşamasında, yatırımcılar trend devam ettiğinde satın almaya hazır olmalıdır. Her ticarete yeni bir işlemmiş gibi davranın ve önceki işlemlerde elde edilen kâr veya zarara takılıp kalmayın.

Her madalyonun davranışı farklıdır; bu nedenle, yatırımcılar madeni paraya uyacak şekilde hareketli ortalamaların dönemlerini değiştirmeli ve ardından buna göre giriş noktaları oluşturmalıdır.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!