Ana SayfaRehberHarami Mum Formasyonu Nedir?

Harami Mum Formasyonu Nedir?

-

Trendin değişeceğini işaret eden mum formasyonlarından biri olan harami mum formasyonunun ne olduğunu ve nasıl yorumlandığını inceleyelim.

Harami Mum Formasyonu Nedir?

Harami Mumu 18.08-1

Harami kelimesinin kökeni eski Japonca’ya dayanmaktadır ve hamile anlamına gelmektedir. Görüntü itibariyle bir önceki mumun gövdesinin içinde kalan daha küçük gövdeli mumdan oluşmaktadır. Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere ikinci mum birinci mumdan gövde olarak daha küçüktür yani birinci mumun gövdesi ikinci mumun gövdesini kapsamaktadır. Bu görüntüden dolayı da arkada anne, önde bebeği andıran bir izlenim uyandırmaktadır ve bu yüzden harami ismini almıştır

Harami Mum Formasyonu Nasıl Yorumlanır?

Var olan trendin değişebileceğini işaret eden bir mum formasyonudur. Bu nedenle de yükselen trendlerin tepesinde veya düşen trendlerin dibinde aranmalıdır. Görüldüğü vakit, var olan trendin zayıflayabileceğinin sinyalini verir ve trend dönüşünü işaret eder. Yani yükselen trendlerde görülür ise düşüş trendini işaret eder, tam tersine düşen trendlerde görülür ise yükseliş trendini işaret eder (bknz: Yutan Boğa Mum Formasyonu Nedir?Yutan Ayı Mum Formasyonu Nedir?).

Harami Mumu 18.08-2

Harami mum formasyonunun ikinci mumu ne kadar kısa ise trend değişim sinyali o kadar kuvvetlidir diye yorumlanır. Bu nedenle de en kuvvetli harami mum formasyonu “harami haçı” adı verilen formasyondur. Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere, harami haçı mum formasyonunun ikinci mumu bir dojidir. Bu mum formasyonunda oluşan sinyallerin daha kuvvetli olduğu düşünülmektedir. Ancak trend değişimleri için her zaman ek onaylar aranmalıdır, tek bir sisteme bağlı kalınmamalıdır (bknz: Pozitif Uyumsuzluk ve Negatif Uyumsuzluk Nedir?).

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Millet İttifakı’nın Kripto Para ile İlgili Tüm Vaatleri!

Millet İttifak’ının kripto para vaatlerini neler??Bu yazımızda Millet İttifakı'nın kripto ve blok zincir vaatlerini derledik.

Bitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

Bitcoin fiyatının 29 Ocak'ta 23.960 $'a kadar yükselmesi, Korku ve Aç Gözlülük Endeksi'ne göre söylemeye çalışıyor? İşte detaylar!

Kripto Paralara Devlet Destekleri Gelmeye Devam Ediyor!

Kripto para birimlerini çevreleyen endüstri kargaşasına rağmen, ileri görüşlü birçok ülke dijital varlıkları benimsemek için adımlar attı.

AAVE Borçlarından Kurtulabilecek mi? İşte Önemli Detaylar!

Borç verme platformu AAVE son zamanlarda olumlu haberler alıyor. AAVE yatırımcılarının kafasına takılan CRV borçlanma durumu çözülüyor mu?

Güncel Analizler