Ana SayfaRehberFOMO Nedir? Etkileri Nelerdir ve Nasıl Korunulur?

FOMO Nedir? Etkileri Nelerdir ve Nasıl Korunulur?

-

Kaçırma korkusu ile yatırımcıların zarar etmesine neden olan “fomo” kavramının ne olduğunu ve hangi etkilere sahip olduğunu inceleyelim.

FOMO Nedir?

fear-index-scaled-freshblue

Fear of Missing Out (Kaçırma Korkusu) kelimelerinin baş harflerinde oluşan FOMO; yatırım dünyasında sıkça duyulan bir kavramdır ve kısaca günceli kaçırma, hareketin bir parçası olamama anlamına gelmektedir. Daha net açıklayabilmek için fiyatında sert yükselişler yaşayan bir yatırım ürününü ele alalım. Fiyatın hızlıca yükseliyor olması, o ürünü takip eden kişilerde yükselişin hiç bitmeden devam edeceği algısını oluşturur. Bu kişiler bir yandan da bu yükselişin bir parçası olamadıkları için hayıflanırlar. Bu nedenle, yükselişi kaçırmamak için alım yapmaya karar verirler fakat bu alımı yaparken hiçbir teknik veya temel göstergeyi dikkate almazlar (bknz: Teknik Analiz ve Temel Analiz Arasındaki Farklar Nelerdir?).

Ne yazık ki, kendileri alım yaptıktan sonra fiyat düşüşe geçer ve tekrar yükselir umuduyla satış yapmayarak beklemeye koyulurlar. Fiyat düşmeye devam ettikçe ya zararı kabullenip satış yaparlar ya da elbet bir gün yükselir umuduyla bekleyişe geçerler. İşte böylece fomoya kapılmış olurlar ve piyasaya yenik düşerler.

FOMO Hangi Etkilere Sahiptir?

FOMO-everglow

Fomoya yani kaçırma korkusuna yenik düşen yatırımcılar, genellikle bakiyelerinin bir kısmını kaybederler. Bu kayıp onların piyasaya olan güvenini sarsar ve yatırım dünyasından silinip giderler. Ya da alım yaptıktan sonra düşen fiyatın tekrar yükselmesini beklerler ve zorunlu olarak hodl yaparlar. Bakiyelerinin bir kısmı zorunlu olarak hodl edilen üründe olduğu için diğer fırsatları kaçırırlar ve bir büyüme elde edemezler.

FOMO’dan Korunmak Mümkün Mü?

coinotag-stop-loss-everglow

Fomoya kapılmamak için işleme girmeden evvel teknik göstergeler mutlaka incelenmelidir (bknz: Teknik Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?). Eğer bir direnç bölgesi geçilemediyse veya indikatörlerde şişkinlik mevcut ise işlem açmaktan kaçınılmalıdır. Ya da bir düzeltme hareketi ile fiyatın düşmesini beklemeli ve ondan sonra alım yapılmalıdır.

Tüm bunlara rağmen, fomoya kapılarak işleme girildiyse mutlaka stop loss (zarar kes) emirleri aktif edilmelidir (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?). Böylece olası bir ters hareketten minimum zararla kurtulmuş olursunuz ve bakiyenizde büyük kayıplar yaşamazsınız.

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Millet İttifakı’nın Kripto Para ile İlgili Tüm Vaatleri!

Millet İttifak’ının kripto para vaatlerini neler??Bu yazımızda Millet İttifakı'nın kripto ve blok zincir vaatlerini derledik.

Bitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

Bitcoin fiyatının 29 Ocak'ta 23.960 $'a kadar yükselmesi, Korku ve Aç Gözlülük Endeksi'ne göre söylemeye çalışıyor? İşte detaylar!

Kripto Paralara Devlet Destekleri Gelmeye Devam Ediyor!

Kripto para birimlerini çevreleyen endüstri kargaşasına rağmen, ileri görüşlü birçok ülke dijital varlıkları benimsemek için adımlar attı.

AAVE Borçlarından Kurtulabilecek mi? İşte Önemli Detaylar!

Borç verme platformu AAVE son zamanlarda olumlu haberler alıyor. AAVE yatırımcılarının kafasına takılan CRV borçlanma durumu çözülüyor mu?

Güncel Analizler