Diğer

  FOMO Nedir? Etkileri Nelerdir ve Nasıl Korunulur?

  Kaçırma korkusu ile yatırımcıların zarar etmesine neden olan “fomo” kavramının ne olduğunu ve hangi etkilere sahip olduğunu inceleyelim.

  FOMO Nedir?

  fear-index-scaled-freshblue

  Fear of Missing Out (Kaçırma Korkusu) kelimelerinin baş harflerinde oluşan FOMO; yatırım dünyasında sıkça duyulan bir kavramdır ve kısaca günceli kaçırma, hareketin bir parçası olamama anlamına gelmektedir. Daha net açıklayabilmek için fiyatında sert yükselişler yaşayan bir yatırım ürününü ele alalım. Fiyatın hızlıca yükseliyor olması, o ürünü takip eden kişilerde yükselişin hiç bitmeden devam edeceği algısını oluşturur. Bu kişiler bir yandan da bu yükselişin bir parçası olamadıkları için hayıflanırlar. Bu nedenle, yükselişi kaçırmamak için alım yapmaya karar verirler fakat bu alımı yaparken hiçbir teknik veya temel göstergeyi dikkate almazlar (bknz: Teknik Analiz ve Temel Analiz Arasındaki Farklar Nelerdir?).

  Ne yazık ki, kendileri alım yaptıktan sonra fiyat düşüşe geçer ve tekrar yükselir umuduyla satış yapmayarak beklemeye koyulurlar. Fiyat düşmeye devam ettikçe ya zararı kabullenip satış yaparlar ya da elbet bir gün yükselir umuduyla bekleyişe geçerler. İşte böylece fomoya kapılmış olurlar ve piyasaya yenik düşerler.

  FOMO Hangi Etkilere Sahiptir?

  FOMO-everglow

  Fomoya yani kaçırma korkusuna yenik düşen yatırımcılar, genellikle bakiyelerinin bir kısmını kaybederler. Bu kayıp onların piyasaya olan güvenini sarsar ve yatırım dünyasından silinip giderler. Ya da alım yaptıktan sonra düşen fiyatın tekrar yükselmesini beklerler ve zorunlu olarak hodl yaparlar. Bakiyelerinin bir kısmı zorunlu olarak hodl edilen üründe olduğu için diğer fırsatları kaçırırlar ve bir büyüme elde edemezler.

  FOMO’dan Korunmak Mümkün Mü?

  coinotag-stop-loss-everglow

  Fomoya kapılmamak için işleme girmeden evvel teknik göstergeler mutlaka incelenmelidir (bknz: Teknik Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?). Eğer bir direnç bölgesi geçilemediyse veya indikatörlerde şişkinlik mevcut ise işlem açmaktan kaçınılmalıdır. Ya da bir düzeltme hareketi ile fiyatın düşmesini beklemeli ve ondan sonra alım yapılmalıdır.

  Tüm bunlara rağmen, fomoya kapılarak işleme girildiyse mutlaka stop loss (zarar kes) emirleri aktif edilmelidir (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?). Böylece olası bir ters hareketten minimum zararla kurtulmuş olursunuz ve bakiyenizde büyük kayıplar yaşamazsınız.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bitcoin Zaferi: Wall Street Devleri Kripto Parayı Benimserken Karşıtlık Azalıyor

  Bu makale, Bitcoin'e karşı azalan direnci araştırıyor, geleneksel finans kurumları arasında artan kabulünü ve kripto para biriminin geleceği üzerindeki etkilerini vurguluyor.

  Ethereum, Dencun Güncellemesi Öncesi $3,500 Zirvesine Ulaştı, DeFi Piyasalarını Canlandırdı

  Ethereum'un Dencun güncellemesi öncesi $3,500'a yükselişi, kripto para için boğa dönüşünü işaret ediyor, DeFi sektörünü canlandırabilir ve işlem verimliliği için yeni bir standart belirleyebilir.

  Bitcoin Yeni Zirvelere Ulaştı: Euro ve Diğer Ana Para Birimlerine Karşı Rekor Kırdı

  Bitcoin, 60.000 EUR bariyerini kırarken ve çeşitli fiat para birimlerine karşı yeni rekorlar kırarken, finansal piyasalardaki ve yatırım stratejilerindeki global etkisi giderek büyüyor.

  Bitcoin ETF Rüzgarı: BlackRock ve Fidelity, ‘Yeni Dokuzun’ %79’luk Akışını Ele Geçirdi

  Bu makale, Bitcoin ETF'lerinin patlama yapan büyümesine derinlemesine bir bakış atıyor, BlackRock ve Fidelity'nin pazardaki hakimiyetini, rakipler arasındaki ücret indirimlerinin etkisini ve kripto para yatırım manzarası üzerindeki geniş çaplı sonuçlarını vurguluyor.

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!