Ethereum Güncellemesinden Sonra 100 Milyon Dolarlık Yakım!

ethereum-freshblue

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Ethereum Londra hard forku, ETH’nin arz büyümesini sınırlandırmak için uzun bir zamamdır beklenen bir ağ güncellemesiydi. Bu güncelleme daha geçen perşembe gerçekleşti.

Ethereum Fiyatı Güncelleme Sonrası Arttı!

Nomics’in verilerine göre hard forktan bu yana 100 milyon dolardan fazla ETH yakımı gerçekleşti. Bir başka deyişle dolaşımdan kaldırıldı. Bu güncelleme, lider altcoinin fiyatının 2725 dolardan 3250 dolara yükselmesine yardımcı oldu.

ethereum-08.12-2
Ethereum 4 saatlik grafiği

Londra yükseltmesi beş kod değişikliği içeriyordu. Ancak en çok tartışılan EIP-1559 idi. “Ethereum İyileştirme Teklifi” ağın işlem ücreti yapısını değiştirdi. İşlemleri gerçekleştiren ve doğrulayan madencilere doğrudan giden ücretler yerine, bir taban ücret ağa gider ve derhal yok edilir.

EIP-1559 aynı zamanda işlem fiyatlarını otomatikleştirerek kullanıcı deneyimini iyileştirmenin bir yolu olsa da çoğunlukla arzı azaltarak talebi stoklama etkisine sahip olmuştur.

Ethereum Arzı İçin Önemli!

ethereum-eth-burn-32k

Bitcoin 21 milyon BTC tedarik limiti ile oluşturulurken Ethereum’un böyle bir tavan sınırlaması yok. EIP-1559, daha sonra deflasyonelide etkiliyor. Zincire eklenen her yeni işlem bloğuyla yeni ETH oluşturulur. Ödül olarak bir madenciye gider. Ancak bazı ETH’ler yakım yoluyla kaldırılır.

Son verilere göre yaklaşık 31.000 ETH zaten yok edildi. Mevcut oranlarda, bu 100 milyon doların biraz üzerindedir. Ancak bu varlıklar yanmasaydı ETH‘nin ne kadar değerinde olacağı açıkça bilinmemektedir.

Yakılan ETH’lerin %10’undan fazlası, insanların dijital koleksiyon ve sanat eserleri satabileceği veya teklif edebileceği NFT pazarı OpenSea’deki işlemler yoluyla geldi. Merkezi olmayan borsa Uniswap yakım oranı açısından ikinci sırada yer alıyor. Blockchain tabanlı oyun Axie Infinity ise, yakım oranı açısından üçüncü sırada yer alıyor.

Yakımın asıl etkisini görmek isteyenler Ethereum’un iş kanıtı konsensüs algoritmasından madencisiz, hisse kanıtı ağına geçmesini dört gözle bekleyecekler. Ethereum 2.0’ın yapısı nedeniyle, oluşturulacak ETH’den daha fazla yakım gerçekleşecek. Bu sebeple arzın azalması mümkün olabilir.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster